Ile trwa wirusowe zapalenie spojówek i czym się objawia?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wirusowe zapalenie spojówek to między innymi charakterystyczne przekrwienie i zaczerwienienie oczu, a także objawy dodatkowe, w tym łzawienie i zbieranie się ropnej wydzieliny na oczach. Co robić w przypadku zakażenia? Czy możliwe jest zarażenie otoczenia? Ile trwa choroba i po jakim okresie objawy mają charakter mniej dokuczliwy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Podpowiadamy dodatkowo, na czym polega leczenie zapalenia spojówek o podłożu wirusowym i jaki lek pomoże wyeliminować schorzenie, a także tłumaczymy, dlaczego tak istotne jest dopilnowanie higieny, gdy na zapalenie spojówek choruje dziecko.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak rozpoznać zapalenie spojówek – objawy

Wirusowe zapalenie spojówek to schorzenie, które daje objawy szczególnie dokuczliwe nie tylko dla osób dorosłych, ale również dla dzieci. Chorobę zazwyczaj wywołują adenowirusy lub wirus opryszczki, rzadziej natomiast choroba wywoływana jest przez wirusa ospy wietrznej lub półpaśca. Stan zapalny obejmuje wówczas spojówkę oka, czyli błonę śluzową, która zajmuje zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej. Wirusowe zapalenie spojówek objawia się między innymi przekrwieniem gałki ocznej i obrzękiem, ponadto chorym może towarzyszyć światłowstręt, swędzenie lub pieczenie oka, a także uczucie jego podrażnienia (uczucie ciała obcego czy „piasku” w oku). Dodatkowym objawem zapalenia spojówek jest również obfita ropna wydzielina, która zbiera się na oku, ponadto dojść może również do powiększenia węzłów chłonnych.  

Czytaj także:

Gdy choroba obejmuje oczy, nie ma co zwlekać dni czy tygodnie. Należy zgłosić się koniecznie do lekarza, by ten zdiagnozował problem i zalecił stosowanie odpowiednich leków (najczęściej w postaci kropli), zanim dojdzie do pogorszenia wzroku czy powikłań choroby. W tej sytuacji sprawdzić może się między innymi e-recepta, gdyż można skorzystać z niej w dowolnym czasie, również gdy lekarz stacjonarnie nie przyjmuje lub rejestracja do niego nie jest możliwa ze względu na długie kolejki. 

Zapalenie spojówek – wirusowe czy bakteryjne?

Warto wiedzieć, że wirusowe zapalenie spojówek to nie jest jedyna opcja, która może dotyczyć pacjenta i jego oka. Choroba może mieć również podłoże bakteryjne, grzybicze lub alergiczne, ponadto może również być wywołana przez czynniki fizyczne i chemiczne. Pojawiające się u chorego objawy zapalenia spojówek mogą być dość trudne do odróżnienia przy różnych przyczynach choroby. Sprawia to, że pacjentowi ciężko może być samodzielnie zdiagnozować, czy ma zapalenie spojówek wirusowe czy bakteryjne. Z objawami najlepiej udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu i badań dodatkowych zdiagnozuje przyczynę infekcji.

Wirusowe zapalenie spojówek wywoływane przez adenowirusy bardzo często pojawia się po niedawno przebytej infekcji dróg oddechowych czy ucha, co może pomóc pacjentowi w jego odróżnieniu od infekcji bakteryjnej. W przypadku zapalenia wirusowego można ponadto zauważyć, że choroba na początku obejmuje tylko jedno oko i dopiero po kilku dniach pojawia się również na oku drugim. Także czas trwania infekcji może w niektórych przypadkach odróżniać infekcję wirusową od bakteryjnej, ponieważ zazwyczaj zakażenie wirusem trwa dłużej. Jeśli zapalenie spojówek wywołuje wirus opryszczki (np. Herpes simplex), często powiązane jest również z opryszczkowym zapaleniem rogówki.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Gdy w naszym otoczeniu pojawia się ktoś z przekrwionymi oczami i objawami charakterystycznymi dla zapalenia spojówek, zaczynamy się martwić, czy się nie zarazimy. Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wirusowe zapalenie spojówek może być bardzo zaraźliwe, zwłaszcza w początkowej fazie. Bardzo ważne jest zatem zachowanie szczególnych środków ostrożności, gdy mamy kontakt z osobą chorą. O łatwości rozprzestrzeniania się tej choroby świadczy fakt jej powszechnego występowania w dużych skupiskach osób – w tym np. w przedszkolach. Najlepiej unikać z osobą chorą bliskiego kontaktu, ponadto kluczowe jest odpowiednie dbanie o higienę i częste mycie rąk. Do transmisji może dojść również poprzez kontakt z rzeczami wcześniej skażonymi przez chorego, dlatego ważne jest również unikanie korzystania z przedmiotów, z których korzystała wcześniej osoba chora (np. ręcznika). 

Ile trwa zapalenie spojówek?

Objawy towarzyszące zapaleniu spojówek bywają szczególnie dokuczliwe i nieprzyjemne, więc nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, ile trwa zapalenie spojówek. Oczywiście zależne jest to od przyczyny dolegliwości, czyli czynnika, który przyczynił się do pojawienia się choroby. Wirusowe zapalenie spojówek trwa zazwyczaj dość długo, więc trzeba przygotować się na dłuższe leczenie. Choroba może utrzymywać się przez 2-3 tygodnie, ale może trwać nawet dłużej niż miesiąc. 

Zapalenie spojówek – co robić, kiedy choruje dziecko

U dzieci wirusowe zapalenie spojówek może dawać objawy bardzo podobne do symptomów, które pojawiają się u dorosłych. Bardzo ważne, by rodzic wiedział, w jaki sposób zachować się, gdy u dziecka pojawi się zapalenie spojówek. Co robić wówczas, by pomóc dziecku? Pierwsze kroki należy oczywiście skierować do lekarza, który zbada dziecko, dokona diagnozy i zaproponuje leczenie. Rodzic powinien pilnować również, by dziecko nie pocierało oczu i często myło ręce, co pomoże w ochronie pozostałych członków rodziny. Należy wiedzieć, że infekcje wirusowe spojówki często przekształcają się w bakteryjne. Bardzo prawdopodobne zatem, że lekarz w przypadku braku postępów leczenia, po jakimś czasie przepisze dziecku krople z antybiotykiem, zwłaszcza gdy objawy będą szczególnie nasilone. Wiadomym jest, że antybiotyk nie działa na wirusy, jednak może szybko zadziałać w sytuacji nadkażenia bakteriami, gdy rozwija się bakteryjne zapalenie spojówek. 

Jak wyleczyć zapalenie spojówek – domowe sposoby i leki z apteki

Wirusowe zapalenie spojówek bywa bardzo dokuczliwe, stąd wielu pacjentów szuka sposobów na łagodzenie objawów i skrócenie czasu trwania choroby. Jak wyleczyć zapalenie spojówek? Domowe sposoby nie powinny być stosowane, zwłaszcza u dzieci, gdyż mogą prowadzić do zaostrzenia objawów choroby. Samodzielnie można po prostu zadbać szczególnie o higienę, zrezygnować z makijażu oczu, pocierania powiek, a także z noszenia soczewek kontaktowych. W Internecie poleca się między innymi łagodzące okłady z herbaty czy kostek lodu, a także innego typu metody, jednak należy podchodzić do nich ostrożnie i z rezerwą, a najlepiej skonsultować się z lekarzem, przed ich ewentualnym zastosowaniem. Jeśli chodzi o leczenie schorzenia, jest to dość trudne, gdyż nie ma jednego leku, który doskonale sprawdza się w tej sytuacji. W leczeniu wirusowego zapalenia spojówek wykorzystuje się czasem środki antywirusowe, których działanie opiera się na hamowaniu replikacji wirusa. Podaje się również leki przeciwzapalne, sól fizjologiczną do przemywania oka, a także (w razie potrzeby) leki zmniejszające obrzęk. Pomocne może być również stosowanie sztucznych łez, które oko nawilżą, redukując podrażnienie. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.