Wybroczyny u dziecka — o czym świadczą i kiedy są niebezpieczne?

Napisano 08.10.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wybroczyny u dziecka, inaczej petocje, mogą powstawać z wielu powodów. Ich pojawienie się nie powinno być przez rodziców lekceważone, chociaż mogą wystąpić też po urazach, kaszlu czy przy gorączce bądź w związku z nasileniem wymiotów. Do powstawania wybroczyn czasami też dochodzi u najmłodszych podczas porodu, jednak powinny ustąpić wówczas samoistnie. Choć najczęściej wybroczyny nie są groźne, zdarza się, że pojawiają się jako objaw alarmowy poważnej choroby toczącej się w organizmie. Mogą pojawiać się w przebiegu mononukleozy, a także przy białaczce, poza tym ich wystąpienie może wskazywać na małopłytkowość, problemy z krzepnięciem, a nawet na chłoniaka. Co należy wiedzieć o wybroczynach i o czym może świadczyć skłonność do ich występowania? Jak wygląda diagnostyka w tym przypadku?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wybroczyny u dziecka — czym są?

Czerwone plamki na skórze dziecka lub jego błonach śluzowych nie powinny być przez rodzica bagatelizowane, gdyż mogą wiązać się z szeregiem poważnych dolegliwości. Wybroczyny na ciele dziecka mogą pojawiać się z wielu przyczyn, jednak zawsze wymagają sprawdzenia. Zanim jednak omówimy możliwe przyczyny pojawiania się wybroczyn na ciele dziecka, warto wytłumaczyć dokładniej, jak wyglądają wybroczyny i jak można odróżnić je od zmian skórnych różnego rodzaju. Wybroczyny, zwane też petocjami, są plamkami, które mogą przybierać różne odcienie, w tym czerwony, ciemnoczerwony, a nawet fioletowy. Zdarza się, że występują jako plamki pojedyncze, jednak niekiedy pojawiają się również w większych skupiskach. Nie wszystkie czerwone plamki na twarzy u dziecka, czy też w innym rejonie jego ciała są jednak wybroczynami. Petocje wyróżniają się tym, że po naciśnięciu nie blakną. Niekiedy mogą one wyglądem przypominać fioletowe siniaki.

Czytaj także:

Wybroczyny na skórze są efektem przenikania erytrocytów przez ściany naczyń włosowatych, co może wiązać się z różnymi czynnikami. Pojawiać mogą się w efekcie wielu poważnych chorób, więc bardzo ważny jest szybki kontakt z lekarzem. Jeśli dziecko potrzebować będzie stosowania leków wydawanych z przepisu lekarza, warto pamiętać, że funkcjonuje recepta przez internet, która nie wymaga wychodzenia z domu i oczekiwania w kolejkach. To rozwiązanie, gdy pacjent nie potrzebuje dodatkowego badania, ale kończą mu się leki, które potrzebuje wykupić w możliwie jak najszybszym czasie, a nie może zarejestrować się na wizytę stacjonarną w dogodnym czasie.

Możliwe przyczyny wybroczyn u dziecka

Krwiste wybroczyny na skórze najmłodszych mogą mieć wiele przyczyn. Wystąpić mogą już wybroczyny u niemowlaka, a nawet u noworodka – u dzieci, które dopiero pojawiają się na świecie, jest to zjawisko naturalne, do którego często przyczynia się sam poród, poza tym nie bez znaczenia w tym przypadku jest niedojrzałość skóry noworodka. Wybroczyny u starszych dzieci mogą się jednak pojawiać na ciele również z innego powodu. Niekiedy wybroczyny na twarzy u dziecka pojawiają się w związku z intensywnym płaczem lub wzmożonym wysiłkiem fizycznym.

Przyczyniać się mogą do ich wystąpienia także wymioty lub urazy mechaniczne, które prowadzą do uszkodzenia skóry, poza tym niekiedy wybroczyny pojawiają się w związku z nasilonym kaszlem. Tego rodzaju zmiany na skórze zazwyczaj nie są powodem do niepokoju i znikają po kilku dniach, bez konieczności wdrażania leczenia. Zdarza się jednak, że wybroczyny pojawiają się z innego powodu, a wówczas mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne u najmłodszych. Inna możliwa przyczyna wybroczyn to niedobory witaminy C.

Przyczyny chorobowe wybroczyn u dziecka

Wybroczyny u dziecka mogą pojawiać się w efekcie niedoborów czynników krzepnięcia krwi. Przyczyniać mogą się do ich wystąpienia również niedobory witaminy C. Czerwone plamy na ciele dziecka mogą być efektem niskiego poziomu płytek krwi, poza tym problem stanowić może białaczka bądź skazy krwotoczne. Wysypka wybroczynowa charakterystyczna jest również dla szkarlatyny, a dodatkowo występuje również przy mononukleozie, celiakii czy też infekcji meningokokowej. Wybroczyny na ciele pojawiają się również w przebiegu tocznia rumieniowatego, a poza tym mogą wiązać się z chorobą Kawasaki, czy też być objawem sepsy. Nie powinno się ich lekceważyć, gdyż mogą stanowić jeden z objawów wielu innych, groźnych dla dziecka schorzeń, które wymagają interwencji medycznej. Autoimmunologiczne zapalenie naczyń krwionośnych, inaczej choroba Schonleina- Henocha to kolejna możliwa przyczyna wybroczyn. Do pozostałych przyczyn wybroczyn u dziecka zalicza się stosowanie leków przeciwzakrzepowych, małopłytkowość, a także tyfus plamisty i białaczka.

Jak rozpoznać i leczyć wybroczyny u dziecka?

Faktem jest, że często wybroczyny na skórze pojawiają się w efekcie urazów, płaczu czy intensywnego wysiłku fizycznego, a wówczas nie są to dolegliwości, które wymagają interwencji. Wybroczyny mogą jednak wskazywać również na poważne problemy zdrowotne, dlatego nie należy ich lekceważyć. Plamy wybroczynowe na skórze są płaskie i mają kolor od czerwonego do fioletowego, a ich zabarwienie nie blaknie pod naciskiem. Z wybroczynami na ciele dziecka najlepiej zgłosić się do lekarza, który na podstawie objawów, badania fizykalnego i informacji zebranych w wywiadzie zleci dodatkowe badania. Zazwyczaj zaczyna się diagnostykę od wykonania badań krwi, w tym morfologii oraz oznaczenia parametrów krzepnięcia krwi. Biorąc pod uwagę objawy dodatkowe, które towarzyszą wybroczynom, lekarz może zlecić inne badania specjalistyczne. Za wybroczyny u dziecka odpowiadają różne czynniki, więc leczenie należy dobrać do postawionej diagnozy.

Czy da się zapobiegać powstawaniu wybroczyn u dzieci?

Leczenie problemu, jakim są wybroczyny u dziecka, wiąże się przede wszystkim z ich zapobieganiem. Dużą rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta, która uwzględnia składniki odżywcze i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym układu sercowo-naczyniowego. Co ważne, niekiedy profilaktyka przy tego typu chorobie może wiązać się z rezygnacją z przyjmowania niektórych dotychczas stosowanych leków.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.