Wysypka na twarzy – czego może być objawem?

Napisano 10.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wysypka na twarzy to dość częsta dolegliwość osób dorosłych i dzieci, która może mieć różnorodne przyczyny. Mowa tu nie tylko o reakcji alergicznej, ale również o niektórych chorobach, jak np. bostonka, trzydniówka, rumień zakaźny czy różyczka, ponadto wysypka może pojawić się również po niektórych lekach. Jak wygląda wysypka na twarzy w tych przypadkach i kiedy koniecznie zalecany jest kontakt z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, ponadto podpowiadamy, na czym polega diagnoza i leczenie wysypki na twarzy oraz jak radzić sobie z dokuczliwością objawów ze strony organizmu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak wygląda bostonka u dzieci?

Charakterystyczna wysypka może być na przykład objawem bostonki. Co prawda bardzo rzadko jest to wysypka na twarzy – raczej pojawia się w jamie ustnej, w tym zwłaszcza na języku, dziąsłach, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków. Zmiany skórne zaobserwować można również często na rękach oraz stopach, ponadto nie jest wykluczone pojawienie się wysypki w innych rejonach ciała. Jak wygląda bostonka u dzieci? Na początku pojawia się gorączka i ból gardła, ponadto dojść może do pogorszenia samopoczucia chorego i utraty apetytu. Gdy gorączka ustępuje, zazwyczaj pojawiają się zmiany skórne. Wysypka ma charakter grudek lub plamek, a zwłaszcza charakterystyczne są w jej przypadku wypełnione płynem pęcherzyki. Zmiany skórne związane z bostonką zwykle nie wywołują świądu, ale chory może odczuwać pieczenie i ból. 

Czytaj także:

Jak wygląda uczulenie na słońce

Faktem jest, że wysypka na twarzy może wiązać się z alergią pokarmową, jednak nie jest to jedyna możliwość. Niewiele osób wie na przykład, że do pojawienia się wysypki na twarzy przyczynić może się również ekspozycja na słońce. Objawy uczulenia na słońce pojawiają się głównie w tych miejscach ciała, które bezpośrednio narażone są na działanie promieni słonecznych. Oznacza to, że jak najbardziej wysypka może być zlokalizowana na twarzy, choć najczęściej jednak uczulenie na słońce objawia się na rękach i dekolcie. Jak wygląda uczulenie na słońce? W przypadku tej alergii skórnej pojawić może się zaczerwienienie skóry, a także plamy z wysypką lub swędząca pokrzywka. Nie jest wykluczone również, że zmiany skórne będą miały charakter drobnych pęcherzyków i krostek, ponadto pojawić się może również rumień i obrzęk. Zmianom skórnym na twarzy towarzyszyć mogą objawy dodatkowe, w tym między innymi pogorszone samopoczucie, dreszcze i gorączka. 

W przypadku zdiagnozowanego uczulenia na słońce, lekarz może przepisać pacjentowi leki przeciwalergiczne oraz zalecić unikanie bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. W tym czasie bardzo dobrą opcją jest recepta online. Dzięki niej pacjent nie będzie zmuszony do udawania się w słoneczne dni do lekarza tylko po to, by otrzymać receptę na kończące się leki. Receptę może bowiem otrzymać przez Internet, a zrealizować ją w aptece może bliska pacjentowi osoba.

Jak wygląda wysypka po trzydniówce?

Również trzydniówka (rumień nagły) związana jest z pojawianiem się na ciele pacjenta wysypki. Jest to choroba zakaźna, której pierwszym i podstawowym objawem jest wysoka gorączka, ponadto dziecko może być w tym czasie szczególnie rozdrażnione, rozbite i marudne. Dodatkowym objawem w tym czasie może być także zaczerwienienie gardła i pojawienie się grudków chłonnych. Po około 3-4 dniach gorączka mija, a wówczas pojawia się drobnoplamista wysypka na skórze, która w zasadzie jest objawem wskazującym, że choroba ustępuje. Jak wygląda wysypka po trzydniówce? Wysypka na twarzy pojawia się dość rzadko – zazwyczaj obejmuje raczej rejony za uszami, ponadto widoczna może być również wysypka na karku dziecka, a także na jego tułowiu. Najczęściej jest ona bladoróżowa i nie jest zwykle uciążliwa, swędząca czy boląca – znika samoczynnie po około 2 dniach.

Jak wygląda rumień zakaźny?

Gdy w grę wchodzi wysypka, podejrzewać można również rumień zakaźny, stąd wiele osób zastanawia się, jak wygląda rumień zakaźny u dzieci i dorosłych. Jest to choroba wirusowa o ostrym przebiegu, która najczęściej dotyka dzieci, a u dorosłych zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Jej objawem charakterystycznym jest wysypka bez gorączki. Wysypka na twarzy zazwyczaj lokalizuje się na policzkach chorego i pominięty jest rejon nosa i brody, przez co często mówi się o „motylu na twarzy” dziecka. Z czasem wysypka rozprzestrzenia się w dalsze rejony ciała, w tym na tułów, ramiona, pośladki i nogi. Zmiany skórne mają różne wzory i mogą się ze sobą zlewać. Rumień ma zazwyczaj kolor żywoczerwony, a na policzkach z czasem jego kolor robi się sinoczerwony. 

Jak wygląda wysypka po antybiotyku?

Gdy w grę wchodzi wysypka, nie można wykluczyć również alergii polekowej. Częsta jest zwłaszcza wysypka po antybiotyku. Jak wygląda wysypka po antybiotyku? Zmiany skórne mogą mieć różny charakter. Zazwyczaj towarzyszy im świąd, pokrzywka lub rumień, zaczerwienienie skóry, a czasem również obrzęk w okolicy twarzy. Gdy w grę wchodzą osutki polekowe, pojawić mogą się np. wypryski, czerwone plamy i bąble. Warto wiedzieć, że wysypka może pojawić się nie tylko po spożyciu antybiotyku przez pacjenta, ale również po spożyciu mięsa zwierząt, u których nadmiernie stosowane były antybiotyki. Należy zaznaczyć, że alergia na leki lub choć jej podejrzenie, nie powinny być przez pacjentów bagatelizowane i koniecznie należy zgłaszać takie dolegliwości lekarzowi.

Jak wygląda wysypka przy skazie białkowej?

Wysypka na twarzy może wiązać się również ze skazą białkową, czyli uczuleniem na białka jaja kurzego, mleka krowiego bądź na inne białka pokarmowe. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda wysypka przy skazie białkowej, musisz wiedzieć, że najczęściej zmiany skórne mają postać wysypki zlokalizowanej na policzkach pacjenta i za uszami. Obejmować mogą również inne rejony ciała, w tym lokalizować się na zgięciach łokci i kolan, a także na tułowiu. Zazwyczaj są to wypryski w czerwonym kolorze lub niewielkie błyszczące placki. U niemowląt pojawiać mogą się dodatkowo obszary suchej skóry o wysokiej szorstkości.

Jak wygląda wysypka przy różyczce?

Gdy w grę wchodzi wysypka na twarzy, przyczyną może być również różyczka. W przypadku tej choroby zakaźnej na początku pojawić mogą się objawy niecharakterystyczne, w tym gorączka, zapalenie spojówek, ból gardła i głowy, brak apetytu czy nudności. Charakterystyczny objaw różyczki to natomiast różowa wysypka plamisto-grudkowa. Jak wygląda wysypka przy różyczce i gdzie jest zwykle zlokalizowana? Na początku zmian skórnych poszukiwać można zwłaszcza na skórze twarzy i szyi, jednak z czasem również skóra innych rejonów ciała objęta jest wysypką, która zwykle znika po około 2-3 dniach, bez pozostawiania po sobie nieestetycznych śladów. Różyczka może powodować również powiększenie węzłów chłonnych.

Wysypka na twarzy – co robić?

Krosty, wykwity, grudki, plamy, trądzik – wysypka może objawiać się różnorodnie i nie zawsze są to zmiany na tyle charakterystyczne, by bez problemu wskazać lub wykluczyć listę powiązanych chorób. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pacjent bez dostatecznej wiedzy medycznej i doświadczenia może nie być w stanie samodzielnie zdiagnozować przyczyny wysypki na twarzy, a przyczyn może być bardzo dużo. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy u pacjenta pojawia się reakcja alergiczna na kosmetyki używane w pielęgnacji, czy też postać, z którą ma do czynienia, jest reakcją alergiczną na alergeny pokarmowe, słońce, czy też jest efektem groźnej choroby zakaźnej. Stosowanie łagodzących maści czy leków dostępnych bez recepty może okazać się niewystarczające, a objawy choroby mogą się zaostrzyć. W trosce o swój stan zdrowia najlepiej zgłosić się z wysypką do lekarza, który obejrzy dokładnie skórę pacjenta, przeprowadzi wywiad medyczny, wykona pacjentowi odpowiednie badania i w razie konieczności zaproponuje odpowiednie w tym przypadku leczenie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.