Czerwone kropki na ciele — co mogą oznaczać? Jak się je leczy?

Napisano 18.05.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czerwone kropki na ciele mogą stanowić efekt niewłaściwej pielęgnacji albo sugerować rozwój jakiejś poważniejszej choroby. Co może oznaczać wystąpienie takich krostek? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie w sytuacji, gdy na ciele pojawią się czerwone kropki? Podpowiadamy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czerwone kropki na ciele — co oznaczają?

Zastanawiasz się, o czym świadczą czerwone kropki na ciele? Co to jest? Przyczyna jest często dość prozaiczna. Pojawienie się nietypowych plamek może świadczyć o podrażnieniu po zastosowaniu określonych kosmetyków lub środków czystości [1]. Przyczyną czerwonych kropek na ciele mogą być źle dobrane [1]: 

Czytaj także:
  • mleczko do czyszczenia,
  • mydło, 
  • płyn do mycia naczyń, 
  • płyn do płukania ubrań, 
  • proszek do prania, 
  • sole do kąpieli
  • szampon, 
  • żel pod prysznic.

Sposobem na uniknięcie podrażnienia skóry w takiej sytuacji jest zakładanie rękawic ochronnych podczas sprzątania lub wymiana środków czystości oraz kosmetyków na takie, które mają delikatniejszy skład (np. polecanych dla alergików lub osób o skórze skłonnej do podrażnień, bez SLS i SLES, a także pozbawione sztucznych barwników i substancji zapachowych). 

Po zaobserwowaniu czerwonych kropek na ciele można w pierwszej kolejności wyeliminować potencjalną przyczynę podrażnień. Jeśli jednak krostki nadal się pojawiają, to znak, że trzeba udać się do lekarza. Dzięki rozwiązaniom takim jak teleporada pacjent może szybko skonsultować problem medyczny oraz umówić się na dodatkowe badania. Natomiast e-recepta oraz L4 online niosą pomoc w sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie określonych leków lub choroba przyczyniła się do nieobecności w pracy. 

Co jeszcze może wywoływać czerwone kropki na ciele? Przyczyny, które są możliwe to także tak zwane naczyniaki. Są to niezłośliwe nowotwory, które wywodzą się z naczyń krwionośnych, a mechanizm ich powstawania nie został do końca poznany [2]. Naczyniaki w większości przypadków nie wymagają leczenia, znikają one samoistnie z wiekiem. Leczenie stosuje się tylko w przypadku dużych zmian skórnych [2]. 

Inne możliwe przyczyny czerwonych kropek na ciele to [3] [4] [5]: 

  • alergia – małe czerwone kropki na ciele, jakby od ukłucia igłą, mogą się pojawić po kontakcie skóry z alergenem, a także w wyniku spożywania niektórych alergogennych produktów, np. orzechów lub mleka krowiego. Czerwona, swędząca wysypka na twarzy oraz tułowiu to charakterystyczny objaw skazy białkowej,
  • liszaj płaski – ta niezakaźna choroba powoduje powstawanie czerwonych wykwitów na skórze,
  • pieluszkowe zapalenie skóry – czerwone kropki na ciele niemowlaka mogą pojawiać się, gdy pieluszka jest zmieniana zbyt rzadko, maluch jest często przegrzewany lub ma skórę skłonną do podrażnień,
  • plamica Schönleina-Henocha – w przebiegu tej rzadkiej choroby dochodzi do zapalenia małych naczyń krwionośnych, w efekcie pojawiają się widoczne czerwone plamy na ciele, nie swędzące, 
  • pokrzywka słoneczna — lekko swędzące, czerwone kropki na ciele po opalaniu mogą wynikać z nadwrażliwości na światło promieni słonecznych,
  • rumień zakaźny — dla tej choroby charakterystyczne są czerwone plamy w kształcie motyla, zlokalizowane na twarzy,
  • wysypka polekowa — czerwone plamy na całym ciele u dorosłych mogą się pojawić np. po zażyciu leków fotouczulających,
  • zakażenie grzybicze — jeśli doszło do infekcji Tinea corporis, charakterystycznym objawem są czerwone, okrągłe plamki na skórze, 
  • zapalenie naczyń golfisty – czerwona wysypka pojawia się u niektórych osób po długotrwałym wysiłku w upale.

Czerwone kropki na ciele a nerwica

Warto mieć świadomość, że czerwona wysypka na skórze może stanowić efekt złego stanu psychicznego, np. zaburzeń depresyjnych lub nerwicy. Tego typu choroby mogą dawać objawy w postaci nietypowych zmian skórnych, pogorszenia się kondycji cery, świądu, samoistnego powstawania ranek czy nadmiernego przesuszenia [6]. Leczenie tzw. nerwicy skóry wymaga współpracy pomiędzy lekarzami różnych specjalności, od dermatologii, przez medycynę estetyczną, po psychiatrię.  

Ostatnimi czasy dużo mówi się także o problemach skórnych w postaci łuszczycy. To przewlekła, ogólnoustrojowa choroba zapalna, która objawia się poprzez małe czerwone kropki na ciele oraz nadmierne rogowacenie naskórka [7]. Na jej rozwój mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego oraz czynniki środowiskowe, np. nadmierny stres [7]. 

Wypukłe plamki na skórze — diagnostyka

Jeśli na skórze pojawiły się czerwone grudki, a więc zmiany wypukłe, taki objaw może świadczyć o różnych chorobach, np.: łupieżu różowatym, naczyniakach wiśniowych, odrze, ospie wietrznej, trądziku różowatym lub szkarlatynie [3] [4] [5]. Także atopowe zapalenie skóry daje objawy w postaci czerwonej wysypki i krostek z tendencją do łuszczenia oraz świądu [8]. Podstawą diagnostyki dermatologicznej jest przyporządkowanie zmian skórnych do odpowiedniej grupy, wybór możliwych chorób do różnicowania i następnie zlecenie odpowiednich dla danego przypadku badań.

Czerwone kropki na ciele po depilacji

Czerwone kropki na skórze mogą się pojawiać także po goleniu lub depilacji, najczęściej przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry i w rezultacie podrażnienie lub zapalenie mieszków włosowych [9]. Jeśli chodzi o golenie klasyczne, aby zapobiec podrażnieniom, należy [9]: 

  • stosować kosmetyki nawilżające, balsamy przed i po goleniu itp.
  • unikać nadmiernego przyciskania ostrzy do skóry, 
  • unikać noszenia zbyt obcisłych ubrań, które pocierają skórę,
  • używać maszynek jednorazowych lub regularnie wymieniać ostrza w modelach wielorazowego użytku, 
  • zrezygnować z tzw. golenia na sucho.  

Natomiast jeśli czerwone kropki na nogach stanowią efekt depilacji, oznacza to zwykle nieprawidłowe przygotowanie skóry do zabiegu. Warto poradzić się w gabinecie kosmetycznym co do zasad postępowania przed danym zabiegiem, dzięki temu unikniemy komplikacji w postaci nieestetycznych zmian na skórze. 

Leczenie czerwonych kropek na ciele

Leczenie czerwonych kropek powinno być prowadzone przede wszystkim przez lekarza dermatologa. Dobór odpowiedniej terapii będzie zależeć od przyczyny zmian skórnych, jeśli zajdzie taka konieczność, dermatolog może zalecić dodatkowo wizytę u hematologa lub chirurga. Większość zmian skórnych można wyeliminować poprzez zmianę nawyków związanych z pielęgnacją skóry, natomiast w cięższych przypadkach może być potrzebna farmakologia lub pomoc lekarza zajmującego się medycyną estetyczną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej nie stosować znalezionych w Internecie domowych sposobów na czerwone kropki na ciele, tylko trzeba zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.