Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jeśli chodzi o ochronę dziecka przed żywiołami, usta można łatwo przeoczyć — to znaczy, dopóki nie staną się spierzchnięte i obolałe. Skóra ust jest cieńsza niż w innych częściach ciała, co czyni ją szczególnie podatną na zimne i suche powietrze, wiatr czy słońce. Jeśli doda się ślinienie się, ssanie kciuka lub używanie smoczka przez malucha, to otrzymamy przepis na różową, surową i popękaną skórę wokół ust. Dobrą wiadomością jest to, że można zapobiec spierzchniętym ustom za pomocą kilku prostych wskazówek. Czym smarować spierzchnięte usta u dziecka?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Spierzchnięte usta u dziecka – przyczyny
Skóra na ustach jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż na reszcie ciała, ponieważ wargi nie zawierają żadnych gruczołów łojowych. W rezultacie są one narażone na wysuszenie i popękanie, a także na działanie czynników atmosferycznych. Mogą popękać w wyniku ekspozycji na słońce, suchej lub zimnej pogody. Czasami pacjenci sami dotykają warg, gryzą je czy skupią skórki, powodując obszczypanie ust. Stan może również wystąpić w wyniku częstego oblizywania warg — taka przyczyna suchych ust jest szczególnie powszechna u niemowląt i dzieci. Warto pamiętać, że spożywanie ostrego jedzenia czy potraw bogatych w sól też może wpływać na wysuszanie i pękanie warg.
Wśród przyczyn spierzchniętych ust wymienia się również kontakt z alergenem, niedobór witamin (głównie witaminy B i żelaza), odwodnienie, schorzenia skórne lub rozmaite choroby. Wówczas warto udać się na wizytę do specjalisty. Lekarz za pomocą badań dotrze do podłoża problemu i zaleci leczenie. Zakup leku umożliwi e-recepta online, którą można zrealizować w każdej aptece w Polsce.
U każdego mogą pojawić się spierzchnięte usta, szczególnie jeśli dana osoba ma suchą skórę. Przyjmowanie niektórych leków może również zwiększać ryzyko wystąpienia popękanych warg. Leki i suplementy, które mogą powodować spierzchnięte usta, obejmują:
- leki stosowane w chemioterapii;
- typowe składniki do pielęgnacji skóry, takie jak nadtlenek benzoilu, retinol lub kwas salicylowy;
- leki przeciwdepresyjne;
- leki przeciwhistaminowe;
- antybiotyki;
- niektóre leki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym.
Częściej spierzchnięte usta występują również u osób odwodnionych lub niedożywionych.
Spierzchnięte usta u dziecka – czy może wystąpić u noworodka?
Tak, niestety suche usta mogą również wystąpić u niemowlaka. Spierzchnięte usta mogą pojawić się u każdego w każdym wieku. Dzieci i młodzież, które oblizują usta, często są podatne na wysychanie warg. Maluchy są również podatne na pękanie ust w wyniku działania czynników atmosferycznych.
Jakie są objawy spierzchniętych ust?
Spierzchnięte usta najczęściej można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Wśród objawów wymienia się:
- suche wargi,
- pękającą skórę,
- łuszczenie się skóry,
- swędzenie,
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- łagodny ból,
- owrzodzenia na wargach i w jamie ustnej.
Jeśli występują poniższe symptomy spierzchnięte usta, mogą być oznaką występowania poważniejszych problemów medycznych:
- zawroty głowy,
- utrata przytomności,
- zaparcia,
- zmniejszona produkcja moczu,
- suchość w ustach,
- ból głowy,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- gorączka,
- przyspieszony oddech,
- szybkie bicie serca,
- ogólne osłabienie organizmu,
- przewlekłe zmęczenie,
- wzdęty brzuch.
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty.
Co stosować na spierzchnięte usta u dziecka?
Aby zapobiegać spierzchniętym ustom u dziecka, trzeba upewnić się, że maluch pije dużo płynów, dzięki czemu pozostaje nawodniony. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat potrzebują co najmniej 5,5 szklanki płynów dziennie, ale nie musi to być tylko woda. Zdrowe napoje, takie jak mleko i soki owocowe (bez dodatku cukru), oraz pokarmy o dużej zawartości wilgoci, takie jak arbuz i zupy, również wliczają się do „nawadniającej” sumy. W rezultacie dzieci często otrzymują 30% dziennego spożycia płynów z pożywienia.
Jeśli powietrze w domu jest suche, warto rozważyć użycie nawilżacza powietrza w miejscach. Jest to istotne szczególnie w miejscach, w których maluch długo przebywa, np. śpi czy bawi się. Przed użyciem urządzenia trzeba zapoznać się z instrukcją producenta dotyczącą czyszczenia nawilżacza, aby zapobiec bakteriom i pleśni oraz trzymać nawilżacz poza zasięgiem dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że użytkowanie będzie bezpieczne i efektywne.
Kiedy usta są szorstkie i suche, naturalną reakcją jest próba zwilżenia ich językiem. Jest to jednak bezproduktywne, ponieważ oblizywanie ust prowadzi do większego spierzchnięcia, gdy ślina wysycha w zetknięciu z powietrzem. Jeśli przyłapiemy dziecko na oblizywaniu ust, dobrze je upomnieć, żeby przestało. Można także podjąć kroki, aby wyeliminować chęć lizania, delikatnie szorując wargi czystą szczoteczką do zębów o miękkim włosiu, gdy zaczynają się łuszczyć. To pozwoli pozbyć się nagromadzonej suchej skóry.
Aby zapobiegać i leczyć pękające usta u dziecka, warto starać się wycierać buzię malucha do sucha w ciągu dnia oraz po posiłkach i przekąskach. Co więcej, nie trzeba czekać na pierwsze oznaki pękania, aby zastosować balsam do ust. Pomocne może być rutynowe smarowanie warg i okolicy ust, aby zapobiec wysuszeniu. Na spierzchnięte usta zaleca się naturalne balsamy czy kremy, które są bezpieczne w użyciu u małych dzieci oraz ochronią wargi przed działaniem czynników atmosferycznych. Pediatrzy zalecają stosowanie balsamu do ust, który zawiera również filtr przeciwsłoneczny, ponieważ usta są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane promieniami UV.
W przypadku gdy popękane usta u dziecka są spowodowane brakiem witamin czy innych substancji odżywczych, warto przyjrzeć się diecie maluszka. Możliwe, że trzeba będzie wprowadzić zmiany w żywieniu dziecka. W niektórych przypadkach na czerwone, spierzchnięte usta u dziecka może pomóc suplementacja.
Jeśli pomimo najlepszych starań usta malucha stają się suche, łuszczące się, spierzchnięte i obolałe, należy posmarować je leczniczym balsamem lub maścią przeznaczoną do stosowania w tej okolicy. Chociaż nieprzyjemne, spierzchnięte usta zazwyczaj nie są szkodliwe, jeśli jednak popękane usta dziecka krwawią, pojawiają się objawy grypopodobne czy symptomy rozwijającej się infekcji, należy skonsultować się z pediatrą. Specjalista zaproponuje odpowiednią terapię, która pozwoli wyleczyć stan podstawowy.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?