Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Gorzki smak stanowi naturalną reakcję po spożyciu niektórych pokarmów lub wypiciu chociażby czarnej kawy lub napojów gazowanych. Inną przyczyną związaną z wyczuwalnym gorzkim smakiem w ustach może być spożywane wytrawne wino, a także zbyt mała ilość śliny i związana z nią suchość w ustach. Odczuwanie gorzkiego smaku może wiązać się również z paleniem papierosów i wieloma innymi przyczynami. Nierzadko zdarza się, że gorzki smak w ustach odczuwalny jest przez dłuższy czas i nie wiąże się to z przyjmowanymi pokarmami ani napojami, czy też paleniem. Wówczas może zwiastować np. poważną chorobę lub inne dolegliwości. Co go powoduje i co robić w takim przypadku? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Gorzki smak w ustach – przyczyny kryjące się w jamie ustnej
Zmysł smaku może być pobudzany przez wiele czynników. Jednym z najbardziej nieprzyjemnych odczuć związanych z tym zmysłem jest gorzki smak w ustach. O ile słodki, gorzki, słony czy kwaśny smak w ustach nie dziwi po zjedzeniu pewnych pokarmów, to już pojawianie się takiego odczucia bez konkretnej przyczyny budzi obawy pacjentów. Faktem jest, że gorycz w ustach przyczyny może mieć różne, w tym także bardzo poważne, więc nie powinno się lekceważyć podobnych objawów.
Jeśli chodzi o przyczyny gorzkiego smaku w ustach, wspomnieć należy między innymi o niedoborze śliny. Stan ten określany jest jako kserostomia i sprzyja próchnicy zębów i chorobom dziąseł. Problem może wiązać się również z niewłaściwą higieną jamy ustnej – wówczas bardzo często pacjenci odczuwają gorzki smak w ustach. Co robić w tym przypadku? Konieczna będzie wizyta u stomatologa i leczenie zębów (jeśli zęby są chore). Warto wiedzieć, że metaliczny posmak bardzo często związany jest z paradontozą i stanami zapalnymi dziąseł. Smak metalu w ustach samoczynnie wówczas nie zniknie i konieczne będzie leczenie u dentysty, a także uważniejsze przykładanie się do czyszczenia jamy ustnej, by zapobiegać tworzeniu się kamienia. Gorzki smak może także być efektem nagromadzenia się bakterii w przestrzeni jamy ustnej, które powodują nieświeży oddech. Sprzyjać może mu również niewłaściwa dieta, w tym zbyt duże ilości spożywanego cukru, a nawet zatkany przez alergie różnego typu bądź infekcje nos.
Niejednokrotnie gorzki smak w ustach jest symptomem poważnego schorzenia, a to znów może wiązać się z koniecznością długotrwałej farmakoterapii. Jeśli potrzebne są Ci pilnie leki, a z różnych przyczyn nie możesz udać się do lekarza na wizytę stacjonarną, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z recepty online. E-recepta znajdzie się wówczas na Twoim telefonie lub mailu już w kilka minut, a Ty nie stracisz cennego czasu na dojazd i kolejki.
Gorzki smak w ustach przy zapaleniu migdałków
Jeśli chodzi o gorzki smak w gardle, sam w sobie nie jest on chorobą, a jedynie może być objawem różnych schorzeń. Utrzymujący się przez dłuższy czas gorzki smak w ustach nierzadko świadczy o zapaleniu migdałków. Dolegliwości często towarzyszą nieprzyjemne zmiany, do których zaliczyć można bóle gardła oraz problemy z przełykaniem. Wspomniano już, że jeśli jest gorzko w ustach, za przyczynę takiego stanu można uznać m.in. nieprawidłową higienę jamy ustnej i zaniedbania z tym związane. Warto wiedzieć, że po części może to przyczyniać się właśnie do zapalenia migdałków.
Jak zapobiegać nieprzyjemnym objawom i tym samym jak zlikwidować niesmak w ustach? Przede wszystkim bardzo ważne jest codzienne dokładne mycie zębów, które również odświeża oddech i niweluje nieprzyjemny smak w ustach, a przy okazji pozwala się pozbyć patogenów chorobotwórczych, które mógłby przyczynić się do nasilenia dolegliwości. Przy zapewnieniu prawidłowej higieny ważną rolę odgrywają także specjalne płyny do płukania ust, wykazujące działanie antyseptyczne.
Gorzki smak w ustach a mocznica
Gdy pacjent odczuwa gorzki smak w ustach, nierzadko podejrzewa się mocznicę, czyli przewlekłą chorobę nerek powodowaną przez zniszczony przez różne czynniki miąższ nerkowy. Wprawdzie jednym z objawów tego schorzenia jest niesmak w ustach, jednak zazwyczaj jest on odczuwalny jako słono-kwaśny, a nie gorzki. Mocznicy towarzyszą zazwyczaj również inne objawy. Do najbardziej charakterystycznych zalicza się nie tylko wspomniany już niesmak w ustach, ale również nudności, wymioty, a także wrzody trawienne. Zauważalna jest również utrata łaknienia i niedożywienie, a także zaburzenia rytmu serca, bóle głowy i niedokrwistość.
Kamica żółciowa i gorzki smak w ustach
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną gorzkiego smaku w ustach mogą być mające negatywny wpływ na zdrowie choroby nerek. Faktem jest jednak, że pacjenci z poważnymi chorobami nerek, którzy wymagają hemodializy, często odczuwają gorzki smak w ustach. Wiązać może się to z niedoborami cynku lub zmniejszeniem produkcji śliny. W przypadku choroby, jaką jest kamica żółciowa bez powikłań, chwilową ulgę może przynieść lek przeciwzapalny, a także leki rozkurczowe, które mogą zostać zapisane podczas konsultacji u lekarza. Niekiedy jednak odpowiedzią na pytanie, jak zlikwidować gorzki smak w ustach i inne nieprzyjemne dolegliwości powiązane z kamicą, może być nie tyle podjęte leczenie farmakologiczne kamicy żółciowej, co chirurgiczne usunięcie złogów.
Zaburzenia przewodu pokarmowego i gorzki smak w ustach
Aby móc odpowiedzieć na pytanie, jak zlikwidować gorzki smak w ustach, w pierwszej kolejności trzeba poznać dokładną przyczynę tego stanu. Należy wiedzieć, że gorzki smak w ustach może wiązać się na przykład z niektórymi chorobami związanymi z układem pokarmowym.
- Przyczyną może być między innymi choroba refluksowa przełyku (refluks, któremu często towarzyszy żółty nalot na języku). Towarzyszy jej nie tylko uczucie goryczy w ustach po posiłku lub wysiłku fizycznym, ale również pieczenie lub palący ból za mostkiem.
- Jeśli z kolei chodzi o obecność bakterii Helicobacter Pylori, gorzki smak w ustach jest tutaj jednym z zauważalnych objawów. Uważane są one za podstawowy czynnik, który wywołuje stany zapalne błony śluzowej żołądka. Te gram ujemne bakterie mają związek między innymi z występującymi wrzodami żołądka.
- Często właśnie objawy, do których zalicza się wzdęcia, kwaśny posmak w ustach lub posmak gorzki, a także mdłości to efekt choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, która może dotykać osób w każdym wieku. Jest ona przykładem choroby przewlekłej. Ze względu na swój charakter i możliwe powikłania wymaga rozmowy z lekarzem, który udzieli pacjentowi porady w sprawie leczenia i dalszego postępowania.
- Gdy w grę wchodzi gorzki posmak w ustach, wątroba także może być problemem. Odpowiada bowiem za metabolizm cynku. Jest to składnik mineralny, którego niedobory mogą przyczyniać się do zaburzeń zmysłu smaku, w tym między innymi do nasilenia wrażeń smakowych. W przypadku niektórych chorób wątroby dochodzi do obniżenia poziomu cynku w organizmie. Mowa między innymi o chorobie, jaką jest marskość wątroby.
- Warto dodać, że do gorzkiego posmaku w ustach przyczynić może się również przewlekłe zapalenie trzustki.
Gorzki smak w ustach a przyjmowane leki
Należy pamiętać, że nie tylko pokarm i napoje stymulują zlokalizowane na języku kubki smakowe. W ten sposób działać mogą na przykład niektóre leki przyjmowane doustnie. Mowa jednak nie tylko o bezpośrednim pobudzeniu kubków smakowych, co wywołuje gorzki smak w ustach. Składniki leków (np. te, które stosowane są u osób z nadciśnieniem) mogą przyczyniać się bowiem do gorzkiego smaku w ustach również po przyjęciu i wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Dziwny smak w ustach rano po przebudzeniu może wiązać się zatem właśnie z lekami. W ten sposób działają między innymi antybiotyki i leki moczopędne, a także medykamenty stymulujące wydzielanie kwasów żółciowych czy niektóre leki stosowane przy chorobach układu krążenia.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na gorzki smak w ustach, ważna jest przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Często praktykowane są domowe płukanki z szałwii lub bazylii, ponadto zaleca się unikanie zbyt dużej ilości cukru, który powoduje próchnicę. Zastępuje się go np. suszonymi owocami lub bananami. Do walki z nieprzyjemnym gorzkim smakiem nadaje się również guma do żucia, której zadaniem jest m.in. wzrost tempa produkcji śliny. Wiadomo bowiem, że jej niedobór także może odpowiadać za nieprzyjemny smak.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?