Metaliczny smak w ustach — co może oznaczać?

Napisano 16.12.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jednym z często zgłaszanych przez pacjentów problemem jest metaliczny smak w ustach, który u wielu osób może być powodem do niepokoju. Problem ten może być źródłem dyskomfortu, poza tym wpływa niekorzystnie na odczuwanie doznań podczas spożywania posiłków. Dolegliwość ta może prowadzić również do znacznego obniżenia apetytu. Przyczyn metalicznego smaku w ustach może być wiele. Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Jak wygląda leczenie przyczyn metalicznego posmaku w ustach? Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Metaliczny posmak w ustach — co może go powodować?

Obecność u osoby objawu, jakim jest metaliczny smak w ustach, przyczyn może mieć wiele. Jeśli pacjenci zaczną uskarżać się na metaliczny smak w ustach, wątroba może być jedną z przyczyn takiego stanu. Bardzo często metaliczny posmak pojawiać się jako jeden z objawów chorób wątroby, do których zalicza się między innymi zapalenie wątroby lub jej niewydolność. Z tego rodzaju zaburzeniami smaku wiązać się mogą również krwotoki wewnętrzne. Inne możliwe przyczyny to zaburzenia wchłaniania oraz zaburzenia dotyczące układu nerwowego, do których zalicza się między innymi zaburzenia nerwu błędnego, struny bębenkowej lub nerwu językowo-gardłowego. Metaliczny posmak może być też efektem uszkodzenia nerwów w trakcie operacji w okolicach głowy i szyi.

Czytaj także:

Często pojawiać się może również metaliczny smak w ustach w ciąży. Związane jest to ze zmianami wrażliwości na bodźce smakowe, do których dochodzić może zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Na metaliczny smak kobiety w ciąży narzekać mogą zwłaszcza w godzinach porannych. W kolejnych trymestrach ciąży dolegliwość ta powinna stopniowo zanikać. Niekiedy u osób wystąpić może metaliczny smak w ustach po szczepieniu na COVID-19. Jeśli u osoby pojawi się metaliczny posmak w ustach, cukrzyca może być kolejną przyczyną zaburzeń funkcjonowania kubków smakowych.

Jeśli pacjent cierpi na różne schorzenia i potrzebne są mu pilnie leki, a stacjonarna wizyta w przychodni z różnych przyczyn nie jest możliwa, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. W celu otrzymania niezbędnych medykamentów należy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, który następnie przeanalizuje lekarz i jeśli zajdzie taka potrzeba, chory otrzyma SMS z kodem, który może zrealizować w dowolnej aptece. Produkty wykupić może zarówno pacjent, jak i bliska mu osoba, której przekaże otrzymany kod oraz numer PESEL.

Metaliczny smak w ustach — czy oznacza niewystarczającą higienę jamy ustnej?

Bardzo często metaliczny smak w ustach może być związany z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Sprzyjać może mu między innymi niedokładne czyszczenie zębów oraz języka, poza tym taki posmak w ustach może być efektem nadmiernego zalegania resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Zaburzenia smaku u niektórych osób mogą być też efektem infekcji w obrębie jamy ustnej. Do zaburzeń smaku przyczynić się mogą między innymi infekcje górnych dróg oddechowych, do których zalicza się np. przeziębienie, zapalenie zatok, stany zapalne gardła, a także kaszel oraz katar. Metaliczny posmak może być też efektem zapalenia dziąseł lub przyzębia, poza tym wiązać się może z nim próchnica.

Zatrucie a metaliczny posmak w ustach

Zdarzyć się może również, że metaliczny smak w ustach może być efektem zatrucia metalami toksycznymi. Obecność w jamie ustnej tego rodzaju smaku może być też efektem zatrucia chromem lub potasem. W przypadku, kiedy osoba nie przestrzega zaleceń odnośnie dawkowania suplementów diety, dojść może do zatrucia, którego objawem może być między innymi metaliczny posmak.

Metaliczny smak w ustach — czy może być związany z przyjmowanymi lekami?

Metaliczny smak w ustach może być też efektem przyjmowania antybiotyków – objaw ten może pojawić się zwłaszcza po przyjmowaniu preparatów, w składzie których znajduje się tetracyklina, amoksycylina, czy też klindamycyna. Obecność metalicznego smaku może być też efektem stosowania leków przeciwhistaminowych, beta-blokerów, a także przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych. Dzieje się tak, ponieważ leki są częściowo wchłaniane w jamie ustnej poprzez ślinę, co przyczynia się do wystąpienia metalicznego posmaku. Jeśli u pacjenta wystąpi drętwienie języka i metaliczny smak w ustach, może być to efektem przebytej chemioterapii lub radioterapii.

Czy grzybica jamy ustnej powoduje metaliczny smak w ustach?

Metaliczny smak w ustach może być też objawem rozwijającej się w obrębie jamy ustnej grzybicy. Wówczas oprócz zaburzeń smaku u pacjentów pojawiać się mogą też dodatkowe dolegliwości, do których zalicza się obecność białego nalotu na błonach śluzowych wewnątrz usta, a także na języku. Infekcje jamy ustnej powodowane są najczęściej przez drożdżaki Candida Albicans. Są to grzyby, które przyczyniają się do zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego człowieka. Grzybica wywołana przez Candida Albicans może rozwinąć się również u osób, które stosują antybiotyki, steroidy, a także tabletki antykoncepcyjne. Może być też efektem nadużywania alkoholu, a także palenia papierosów.

Sposoby na leczenie przyczyn metalicznego posmaku w ustach

Leczenie metabolicznego posmaku w ustach wiąże się z eliminacją czynnika, który wywołuje zaburzenia smaku. Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach? Bardzo ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim należy zadbać o higienę jamy ustnej. Szczególnie ważne jest tutaj usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i związane z tym ograniczenie ryzyka namnażania się patogenów chorobotwórczych. Uwagę należy zwrócić zarówno na zęby (dokładne szczotkowanie), jak i na język oraz policzki. Pomocne może okazać się również stosowanie nici dentystycznych. Jeśli pacjent ma do czynienia z metalicznym posmakiem, zadbać powinien również o odpowiednią częstotliwość mycia zębów. W razie potrzeby należy udać się do stomatologa.

Warto stosować dobrane do potrzeb płyty do płukania jamy ustnej, które dotrą nawet do najtrudniej dostępnych rejonów jamy ustnej. Płukanie jamy ustnej niweluje również nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Nie bez znaczenia pozostaje również regularne nawadnianie organizmu – zaleca się picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna niegazowana. Jeśli metaliczny smak w ustach występuje razem z infekcjami górnych dróg oddechowych, warto eliminować objawy infekcji – w tym celu warto udać się wcześniej na konsultację z lekarzem. Kiedy posmak jest efektem grzybicy, również warto udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.