Kiedy pojawia się pierwszy okres po porodzie i co warto o nim wiedzieć?

Napisano 19.01.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwszy okres po ciąży jest zazwyczaj dłuższy i bardziej obfity niż miesiączki, które występowały przed ciążą. Jak wygląda pierwsza miesiączka po połogu? Kiedy się pojawia? Czy nieregularna miesiączka po porodzie oznacza, że nie występuje owulacja i nie można zajść wtedy w ciążę? Odpowiadamy na te pytania. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy po porodzie wraca okres?

To kiedy miesiączka po porodzie naturalnym powróci, jest bardzo indywidualną kwestią – u niektórych kobiet pierwszy okres po ciąży pojawia się już 6 tygodni po porodzie, a u innych krwawienie następuje dopiero po roku lub nawet półtora od początku połogu [1]. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kobiet, u których było wykonywane cesarskie cięcie [2].

Czytaj także:

Okres po porodzie a karmienie piersią 

Naukowcy odkryli, że na to, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po połogu, wpływa w dużym stopniu sposób oraz częstotliwość karmienia dziecka. U kobiet, które karmią noworodka naturalnie piersią, występuje zjawisko tzw. niepłodności laktacyjnej – w wyniku działania hormonu prolaktyny, czas wystąpienia krwawienia miesiączkowego oraz owulacji po ciąży jest opóźniony [3]. Tymczasem u kobiet, które karmią mlekiem modyfikowanym, pierwszy okres po porodzie może się pojawić wcześniej, już nawet półtora miesiąca po porodzie [4]. 

Warto mieć świadomość, że brak okresu po porodzie nie stanowi gwarancji tego, że kobieta nie zajdzie w ciążę [1]. Nawet jeśli kobieta karmi piersią i teoretycznie powinna mieć opóźnioną owulację, może się u niej wytworzyć komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia [3] [4]. Dlatego też, jeśli para nie planuje jeszcze kolejnego dziecka, warto w tym czasie skorzystać z dowolnej formy antykoncepcji. Na szczęście obecnie dostęp do lekarzy różnych specjalności jest znacznie ułatwiony i wiąże się z dużą oszczędnością czasu – kobieta nie musi się stawiać osobiście u lekarza ginekologa, aby zasięgnąć porady. Wystarczy umówić się na telekonsultację lub poprosić o recepty online na dotychczas stosowane tabletki antykoncepcyjne. Tego typu dokument może zostać zrealizowany w dowolnej aptece. 

Ile może trwać pierwsza miesiączka po porodzie?

Ile trwa pierwszy okres po porodzie? Jak wygląda? Pierwsza miesiączka po ciąży jest zwykle nieregularna, dłuższa (może trwać ponad tydzień) i bardziej obfita niż okresy sprzed ciąży [4]. Dopiero z czasem sytuacja się normuje, ponieważ przywrócona zostaje równowaga hormonalna w organizmie. Jak już zostało wspomniane powyżej, pierwsza miesiączka po porodzie może przebiegać bez owulacji, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna – jeśli para nie planuje kolejnego dziecka, lepiej w tym czasie się zabezpieczać [3]. 

Krwawienie po porodzie a okres

Okresu po porodzie nie należy mylić z tzw. krwawieniem po porodzie, czyli oczyszczaniem macicy z tzw. odchodów połogowych. Do około 6 tygodni po porodzie na zewnątrz wydalana jest nie tylko krew i skrzepy, ale także śluz oraz pozostałości po błonach płodowych – stąd też nazwa – krwawienie po porodzie [5]. Jeśli krwawienie po porodzie jest znacznie wydłużone, warto zgłosić się do lekarza ginekologa. Specjalista zleci odpowiednie badania, aby sprawdzić, czy stan ten nie wynika z patologii w obrębie narządu rodnego. Czasami zdarza się, że regeneracja błony śluzowej macicy w obrębie miejsca łożyskowego jest zaburzona, co powoduje liczne i długie epizody krwawień [6].

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.