Czego objawem jest plamienie zamiast okresu? Czy jest się czego obawiać?

Napisano 14.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nietypowe plamienie zamiast okresu to często problem, który wywołuje niepokój u kobiety. Jeśli nie występuje w cyklu tradycyjna miesiączka, a zamiast niej kobieta obserwuje pojawienie się brązowej wydzieliny, której ilość nie jest duża, jest to wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Lekarz powinien sprawdzić przyczynę takiej nieprawidłowości, gdyż może być to nie tylko oznaką ciąży, ale również zaburzenia poziomu hormonów w organizmie kobiety, a także symptomem poważnej choroby. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o takim plamieniu, a także o czym może ono świadczyć.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Plamienie zamiast okresu – przyczyny 

Regularnie pojawiający się okres jest zwykle naturalnym sygnałem dla kobiety w wieku rozrodczym, że nie jest w ciąży, a z jej układem rozrodczym i układami powiązanymi wszystko jest w porządku. Kiedy jednak pojawia się nietypowe plamienie zamiast okresu, kobieta zaczyna się martwić i zastanawiać, w czym leży problem. Należy wiedzieć, że przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne. Oczywiście nie można w tej sytuacji wykluczyć, że to ciąża wywołała plamienie zamiast miesiączki. Co oznacza takie plamienie jeszcze? Jeśli kobieta jest starsza, można podejrzewać również, że wkracza w okres menopauzy i dochodzi do istotnych zmian hormonalnych w jej organizmie. Niewielkie plamienie zamiast miesiączki może być ponadto sygnałem, że organizm jest przeciążony lub wyczerpany. Może świadczyć to między innymi o zbyt dużym wysiłku fizycznym (i mowa tu nie tylko o sporcie, ale i o zbyt dużej codziennej aktywności), jak również o zbyt intensywnym odchudzaniu się, które doprowadziło do wycieńczenia organizmu. Plamienie może również wiązać się z nadmiernym stresem, a także przyjmowanymi lekami hormonalnymi, w tym doustną antykoncepcją hormonalną, jednakże nie można również wykluczyć zaburzeń hormonalnych różnego typu, a także różnych schorzeń, do których zaliczyć można polipy, mięśniaki czy torbiele, a nawet nowotwór. 

Czytaj także:

Gdy tradycyjny okres się nie pojawi, a w zamian kobieta zauważy nietypowe plamienie, najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który wykona odpowiednie badania, by sprawdzić przyczynę takiej nieprawidłowości. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie, a wówczas wygodnym rozwiązaniem jest e-recepta online, dzięki której można otrzymać receptę na kolejne opakowania leków, bez konieczności ponownej wizyty u lekarza, gdy przepisane przez niego opakowanie dobiega końca, a kuracja ma jeszcze potrwać. 

Plamienie zamiast okresu – czy to objaw ciąży?

Gdy pojawia się niewielkie plamienie zamiast okresu, możesz podejrzewać między innymi ciążę, gdyż u wielu kobiet jest to jeden z wczesnych objawów tego, że kobieta będzie miała dziecko. Gdy w jajowodzie dojdzie do zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, dzielący się zarodek dociera do jamy macicy. Tu właśnie dochodzi do implantacji zarodka w śluzówce macicy. Z zagnieżdżeniem zarodka może wiązać się z powstawanie niewielkiego plamienia. Każdy, kto zastanawia się, jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu, musi wiedzieć, że takie plamienie wiele kobiet myli z miesiączką, choć nieco się ono od niej różni. Przede wszystkim takie plamienie jest mniej intensywne niż tradycyjne krwawienie menstruacyjne, ponadto trwa krócej i zwykle nie przekracza 3 dni. Takiemu plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszy również typowy dla pierwszych dni okresu ból brzucha (podbrzusza), choć w tym przypadku mogą występować niewielkie skurcze macicy. Zwykle plamienie implantacyjne jest jasne lub wręcz brązowe – różni się zatem od krwawienia miesiączkowego. Pojawiło się u Ciebie nietypowe plamienie zamiast okresu? Kiedy zrobić test, by był wiarygodny? Najczulszą metodą jest test beta-HCG z krwi – ten najszybciej może dać wiarygodny wynik, jednakże stężenie tego hormonu u ciężarnej rośnie bardzo szybko, a testy z moczu również wyróżniają się dużą czułością, więc w najbliższym czasie również będzie można taki test spokojnie wykonać. 

Czego objawem jest brązowe plamienie zamiast okresu?

Kobiety, które starają się o dziecko brązowe plamienie zamiast okresu uznają za powód do świętowania i oznakę, że zarodek się zagnieździł, czyli symptom wczesnej ciąży. Niestety należy wiedzieć, że pojawienie się brązowego plamienia może być niestety również oznaką ciąży pozamacicznej, czyli sytuacji, gdy zarodek zagnieżdża się w niewłaściwym miejscu, a konkretnie w jajowodzie, co wymaga jego usunięcia. Brązowe plamienie może być ponadto oznaką poronienia – np. w związku z obumarciem zarodka lub jego wadą rozwojową. Trzeba również dodać, że brązowe upławy mogą świadczyć o stanach zapalnych dróg rodnych, ponadto ich przyczyną może być niedoczynność tarczycy, Hashimoto, a także torbiele jajników, mięśniaki macicy i polipy, a nawet rak.

Kiedy udać się do lekarza?

Jak zaznaczono wcześniej, plamienie zamiast okresu może mieć różnorodne przyczyny, dlatego dla własnego zdrowia warto wybrać się do lekarza, by ten sprawdził, w czym leży problem. Spóźniający się okres i brązowe upławy w tym czasie mogą świadczyć o wczesnej ciąży, co kobieta może zweryfikować testem ciążowym. Wynik pozytywny jest oczywiście wskazaniem do udania się do ginekologa i szczególnego dbania o siebie, jednakże również wynik negatywny powinien zwrócić szczególną uwagę kobiety. Brak okresu i test negatywny to oznaka, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, co wymaga weryfikacji. Mogą to być zaburzenia hormonalne, ale nie można wykluczyć również chorób, które wymagają leczenia farmakologicznego lub zabiegu. Należy tu dodać, że powodem do niepokoju powinno być nie tylko skąpe plamienie w terminie miesiączki, ale również zbyt obfite – tego typu sytuację również warto skonsultować z lekarzem. Bezwzględnie należy umówić się na wizytę i badanie, gdy kobiecie towarzyszą również innego typu dolegliwości, w tym między innymi objawy takie jak ból brzucha, nudności lub wymioty, zawroty głowy czy gorączka.

Leczenie i profilaktyka plamienia zamiast okresu

Profilaktyka to przede wszystkim regularne odwiedzanie ginekologa i wykonywanie badań takich jak cytologia czy USG, a także samoobserwacja kobiety i dbanie o higienę oraz bezpieczny seks. Gdy jednak pojawia się plamienie zamiast okresu, pierwsze kroki to wykonanie testu ciążowego, a następnie najlepiej udać się do ginekologa. Lekarz zapewne wykona pacjentce USG, by wykluczyć ciążę, mięśniaki czy polipy, ponadto może zlecić kontrolną morfologię krwi i badanie poziomu hormonów. Jeśli okaże się, że przyczyną plamień jest niski poziom progesteronu, konieczne może być leczenie farmakologiczne. W przypadku zmian chorobowych, do których zaliczyć można mięśniaki lub polipy, lekarz może zalecić leczenie i obserwację przez kolejne miesiące (gdy zmiany są niewielkie) lub zabieg chirurgiczny (gdy zmiany są duże).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.