Anemia w ciąży – czy jest niebezpieczna i jak ją leczyć?

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Anemia w ciąży, zwana inaczej niedokrwistością, spotykana jest dość często. Z anemią ciężarne mają do czynienia w momencie, gdy dojdzie do spadku poziomu czerwonych ciałek krwi oraz hemoglobiny w organizmie. Niedokrwistość może być efektem niedoborów pierwiastka, jakim jest żelazo, ze względu na zwiększającą się masę czerwonych krwinek podczas ciąży, a także w związku z rozwojem płodu. Czy anemia może być groźna dla kobiet w ciąży? Jak wygląda jej leczenie? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Anemia w ciąży – przyczyny

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego wymagana jest tu szczególna troska o swoje zdrowie i regularne wykonywanie badań kontrolnych. Jednym z niebezpieczeństw jest między innymi anemia w ciąży, która stosunkowo często pojawia się u ciężarnych. Niedokrwistość w ciąży oznacza obniżoną ilość erytrocytów i/lub hemoglobiny we krwi w stosunku do wartości referencyjnych. Anemia w ciąży objawy może dawać bardzo dokuczliwe, a zaliczyć można do nich między innymi bóle głowy, problemy z koncentracją, zmęczenie, kołatanie serca, bladość czy problemy z włosami. Najczęściej do niedokrwistości w ciąży przyczynia się niedobór żelaza. Wówczas mowa o niedokrwistości mikrocytarnej. U kobiet ciężarnych rośnie bowiem zapotrzebowanie na żelazo, co nie zawsze jest wystarczająco uzupełniane dietą.

Czytaj także:

Ciąża jest stanem szczególnym, gdzie wiele leków nie powinno być stosowanych, dlatego zawsze przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli pacjentce pilnie potrzebne będą jednak leki, a z różnych przyczyn nie będzie ona mogła zgłosić się osobiście na wizytę do lekarza, rozwiązaniem może okazać się e-recepta online. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu lekarz (po przeprowadzonym wywiadzie i niestwierdzeniu przeciwwskazań) może wystawić pacjentce receptę na potrzebne leki.

Przyczyny anemii w ciąży

Anemia w ciąży, jak zostało wspomniane już wcześniej, dotyczyć może niedoboru żelaza, który spowodowany jest zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. O anemii w trakcie ciąży mówimy w momencie, kiedy hemoglobina spadnie poniżej 11 g/dl. Inną przyczyną anemii mogą być zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, a także niedobór kwasu foliowego. Do przyczyn anemii w ciąży zaliczyć można ponadto zmniejszone wchłanianie żelaza z jelit, a także niedobory witaminy B12. Również z innych przyczyn występować może anemia w ciąży. 3 trymestr to na przykład okres, gdy przyczyną anemii mogą być pojawiające się krwawienia z odbytu. Dolegliwość pod koniec ciąży może być na przykład spowodowana przez hemoroidy.

Jeśli chodzi o żelazo w ciąży, normy są podwyższone, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. Oznacza się poziom ferrytyny i hemoglobiny. Normy ferrytyny to 10-200 µg/l. Prawidłowe normy hemoglobiny w I oraz w II trymestrze to natomiast minimum 11 g/dl, natomiast w III trymestrze norma dla hemoglobiny to 10,5 g/dl.

Anemia a zajście w ciążę to kolejne ważne zagadnienie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Niedokrwistość nie wyklucza zajścia w ciążę, jednak należy pamiętać, że niedobór żelaza może mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Warto zatem najpierw wyleczyć anemię, a dopiero potem starać się o dziecko.

Czy anemia w ciąży jest groźna?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że anemia w ciąży może być bardzo niebezpieczna. Objawy anemii w ciąży nie tylko negatywnie odbijają się na samopoczuciu ciężarnej, ale również mogą zakłócić przebieg ciąży bądź porodu. To nie wszystko, gdy w grę wchodzi anemia w ciąży. Czy szkodzi dziecku? Jest niestety i taka możliwość. Anemia ciążowa może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić do poronienia, natomiast w drugim trymestrze może doprowadzić do powstania wad wrodzonych u dziecka. Z kolei anemia w ciąży w trzecim trymestrze może doprowadzić do problemów przy porodzie, ponadto może prowadzić do przedwczesnego porodu. Wiele przyszłych mam zastanawia się, co na anemię w ciąży może okazać się najlepsze. W przypadku wystąpienia objawów niedoboru żelaza, a także gdy diagnostyka potwierdzi anemię, warto skupić się na właściwej diecie. Zaleca się ponadto przyjmowanie preparatów żelaza, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Temat zostanie rozszerzony w kolejnym akapicie.

Wiemy już, jak groźna może być anemia w ciąży. Kiedy do szpitala należy się udać to kolejne pytanie, na które kobiety w ciąży powinny znać odpowiedź. W przypadku, kiedy ciężarna jest pod stałą kontrolą lekarza i ma wykonywane systematycznie badanie na obecność żelaza, których wyniki są w normie, nie powinna niczym się martwić. Jeśli jednak objawy niedoboru żelaza u przyszłej matki zaostrzą się, ponadto pojawiać się będą omdlenia lub duszność, a ciśnienie zacznie gwałtownie spadać, wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Jak leczyć anemię w ciąży?

Anemia w ciąży może mieć różne przyczyny, choć niewątpliwie to niedobór żelaza najczęściej jest problemem. By nie zastanawiać się, jak leczyć anemię, najlepiej jej zapobiegać. Warto na przykład wiedzieć, co jeść na anemię w ciąży. Ważna jest zbilansowana dieta, w tym bogata w łatwo wchłanialne żelazo z mięsa i ryb, a także z warzyw takich jak buraki czy szpinak. W ten sposób można uniknąć problemu, jakim jest anemia w ciąży. Co jeść oprócz tego? W przypadku diety warto postawić także na cielęcinę, wołowinę, a także podroby. Zalecane jest również spożywanie suszonych owoców, a także zielonych warzyw, zwłaszcza ogórków oraz pietruszki. Warzywa te stanowią nie tylko bogate źródło żelaza, lecz również są bogate w witaminy – w dużej ilości występuje w nich zwłaszcza witamina C. W diecie nie powinno zabraknąć również nasion roślin strączkowych. Sprawdzić się może także pokrzywa, która poprawia również kondycję włosów, skóry oraz paznokci.

Anemia po ciąży także może wystąpić i wówczas może być efektem znacznej utraty krwi podczas porodu, a także połogu. Z anemią po porodzie kobieta może mieć do czynienia również w wyniku nieodpowiedniej diety, która jest uboga w niezbędne składniki odżywcze. Zaburzenia żelaza leczyć można wówczas m.in. poprzez spożywanie produktów bogatych w żelazo, kwas foliowy, a także witaminę C i B12.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.