Anemia aplastyczna – rodzaje i objawy choroby

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Anemia aplastyczna to rzadka choroba, która wiąże się z zaburzeniami funkcji komórek macierzystych, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia liczby produkowanych krwinek czerwonych i białych, a także płytek krwi, co prowadzi do niedokrwistości. Najczęściej dotyka osoby między 15 a 25 rokiem życia, jednak nie można jej wykluczyć również u osób starszych i młodszych dzieci. Choroba bywa krótkotrwała lub przewlekła. Zarówno przebieg, jak i objawy choroby u pacjenta uzależnione są od przyjmowanej przez nią postaci. Jakie są jej najważniejsze przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie oraz profilaktyka schorzenia? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Anemia aplastyczna – co to za choroba?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest anemia aplastyczna. Aplazja szpiku, inaczej anemia aplastyczna, to schorzenie, które związane jest ze spadkiem poziomu krwinek czerwonych, białych, a także płytek krwi. Spadek ten wiąże się głównie z zaburzeniami związanymi z funkcjonowaniem komórek macierzystych w szpiku. Aplazja może być samoistna, spowodowana wadami genetycznymi lub wtórna, kiedy wywoływana jest przez czynniki zewnętrzne. Z kolei ze względu na nasilenie objawów oraz dalszy przebieg choroby wyróżnia się anemię łagodną, umiarkowaną, ciężką oraz zagrażającą życiu. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, choroba może być związana np. z przyjmowaniem leków. Anemia aplastyczna szpiku kostnego u dzieci natomiast może wiązać się z genetyką i wadami wrodzonymi.

Czytaj także:

Choroba dawać może wiele uciążliwych objawów, ponadto chory jest bardzo podatny na wszelkie infekcje. Jeśli zatem pacjent nie może zatem zgłosić się do lekarza stacjonarnie, skorzystać może z praktycznego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Dzięki niej chorzy mogą szybko i bezpiecznie otrzymać kod niezbędny do wykupienia recepty i uzyskania potrzebnych w danym momencie leków. Zrealizować ją można w każdej aptece – wystarczy przekazać bliskiej osobie kod z SMS-a oraz numer PESEL.

Przyczyny anemii aplastycznej

Anemia aplastyczna, inaczej niedokrwistość aplastyczna, przyczyny może mieć różne. Jak zostało wspomniane wcześniej, wystąpieniu objawów choroby sprzyja głównie spadek liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) lub ich brak. Przyczyną może być również zahamowanie podziału komórek białych, a także płytek krwi. Nasilenie objawów choroby może być spowodowane również przez przyjmowanie przez dłuższy czas leków przeciwnowotworowych, a także leków przeciwpadaczkowych. Przyczyną mogą być ponadto przyjmowane przez pacjentów inne leki, w tym antybiotyki. Inne przyczyny anemii aplastycznej to ciąża, choroby autoimmunologiczne, ponadto choroba może być efektem zakażenia wirusem HIV lub HAV. Do jej rozwoju przyczynić się może również zakażenie wirusem HBV.

Choroba może wystąpić również po chloramfenikolu, sulfonamidach, a także pochodnych pirazolonu, ponadto rozwojowi schorzenia sprzyjać mogą sole złota. Warto mieć na uwadze fakt, że za anemię aplastyczną odpowiadać mogą również choroby krwi, a także radioterapia i chemioterapia. Do pozostałych przyczyn choroby zaliczyć można również grasiczak. Zachorowanie niekiedy może mieć także związek z chemicznymi środkami ochrony roślin, ponadto ryzyko wystąpienia choroby potęgują również choroby układowe tkanki łącznej. Przyczyną choroby może być również niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Anemia aplastyczna – objawy

Wielu pacjentów poszukuje w Internecie informacji, jakie symptomy może dawać anemia aplastyczna. Objawy u osób chorych mogą pojawiać się stopniowo lub nagle. Początkowo ponadto objawy, jakie daje anemia aplastyczna, mogą przypominać inną chorobę. Choroba, jaką jest anemia aplastyczna, objawia się w postaci bólów oraz zawrotów głowy, ponadto często pojawiają się duszności. Rozpoznanie anemii możliwe jest również poprzez widoczne silne zaczerwienienie dziąseł, ponadto w wyniku obniżenia liczby białych krwinek pojawiać się może gorączka. Zmniejszona liczba białych krwinek może również sprzyjać wielu groźnym infekcjom. W przebiegu schorzenia chory może odczuwać także osłabienie oraz zmęczenie. Problemy związane z chorobą mogą objawiać się również w postaci uczucia kołatania serca oraz trudności z oddychaniem. Może dojść ponadto do krwawień oraz pojawienia się wybroczyn na skórze.

Jak wygląda leczenie anemii aplastycznej?

Anemia aplastyczna najczęściej wymaga wielu konsultacji u lekarzy oraz właściwie dobranego przez specjalistę leczenia, ponieważ leczenie na własną rękę nie jest tutaj możliwe. Jeśli zatem u chorego występują nasilone objawy, które mogą wskazywać na anemię, problemem koniecznie powinien zająć się doświadczony lekarz. Pacjenci powinni dokładnie opisać w czasie konsultacji swoje objawy oraz okoliczności, w jakich one wystąpiły. Ważne jest również podanie lekarzowi ewentualnych chorób współistniejących, a także przyjmowanych aktualnie lub do niedawna leków. Przed podjęciem decyzji o leczeniu choroby konieczne będzie również odpowiednie badanie. Lekarz może zlecić wykonanie morfologii krwi obwodowej, a także biopsji aspiracyjnej. Zlecona może zostać ponadto trepanobiopsja szpiku. Na tym nie koniec, gdyż konieczne mogą okazać się również badania cytogenetyczne oraz molekularne.

Co zrobić, gdy u pacjenta zdiagnozowana zostanie anemia aplastyczna? Leczenie może być w tym przypadku przyczynowe. Konieczny może okazać się allogeniczny przeszczep szpiku, immunosupresja lub androgeny. W przypadku młodych osób wykonanie przeszczepu (transplantacji) szpiku kostnego lub komórek macierzystych od dawców spokrewnionych lub niespokrewnionych daje możliwość zastąpienia niewłaściwego szpiku przez zdrowe komórki. Z kolei leczenie wspomagające obejmuje między innymi przetaczanie koncentratu erytrocytów oraz płytek krwi. Przy terapii wspomagającej ważne jest również zapobieganie występowaniu zakażeń bakteryjnych oraz wirusowych. Przy leczeniu istotne jest ponadto podawanie pacjentowi dużych ilości wody – przynajmniej 3 litrów dziennie. Skuteczne może okazać się również podawanie antybiotyków oraz przyjmowanie leków przeciwgrzybicznych. Z kolei w przypadku osób, u których wystąpiła zaawansowana anemia, zastosowanie znajdują czynniki wzrostu.

Profilaktyka – jak zapobiegać anemii aplastycznej?   

Anemia aplastyczna to choroba, której w niektórych przypadkach zapobiec można poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Ważna jest między innymi dieta bogata w kwas foliowy oraz spożywanie produktów bogatych w witaminę B12. W przypadku zachorowania na anemię aplastyczną należy również unikać kontaktu z osobami chorymi, ponadto wskazane jest częste mycie rąk w celu zapobiegania rozwojowi infekcji, o które łatwo przy anemii. Nie zaleca się ponadto uprawiania sportów kontaktowych, ponieważ w tym momencie dochodzi do wzrostu ryzyka skaleczenia.

Jak widać poważna jest choroba, jaką jest anemia aplastyczna. Rokowania w tym przypadku interesują wielu pacjentów. Jeśli chodzi o ciężkie postacie anemii aplastycznej, wymagają one intensywnego leczenia, ponadto należy wiedzieć, że w tym przypadku śmiertelność jest niestety duża. Niekiedy choroba może przerodzić się także w nowotwór. U pacjentów, u których przeszczepiany jest szpik, są na szczęście duże szanse na wyleczenie schorzenia. Z kolei w przypadku niedokrwistości Fanconiego efekt może przynieść leczenie androgenami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.