Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Do najczęstszych chorób układu krwionośnego zalicza się anemię, czyli niedokrwistość. Anemia to stan chorobowy, zachodzący, gdy liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny są niewystarczające do prawidłowego transportu tlenu w krwi. Najczęściej na anemię cierpią kobiety w wieku rozrodczym lub osoby starsze i przewlekle chore. Istnieje kilka rodzajów anemii, najczęściej występuje anemia spowodowana niedoborem żelaza, która jest stosunkowo łatwa do leczenia. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i leczenie anemii.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest anemia, czyli niedokrwistość?
Anemia to zaburzenie krwi, występujące przy zbyt małej liczbie czerwonych krwinek — erytrocytów lub niewystarczającej ilości występujących w niej hemoglobiny. Statystycznie, na anemię znacznie bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Przy anemii dochodzi do utrudnionego utlenowania tkanek i narządów. Niedokrwistość można leczyć za pomocą leków, takich jak żelazo, którego mocniejsze dawki przepisywane są na receptę. Rozwiązanie, jakim jest e-recepta, może w znaczący sposób ułatwić leczenie, nawet bez wychodzenia pacjenta z domu.
Anemia — objawy, które najczęściej się pojawiają to:
- bóle głowy;
- obniżoną odporność;
- ogólne osłabienie organizmu;
- brak energii;
- szybkie męczenie się;
- zawroty głowy;
- bladość skóry;
- pękanie kącików ust;
- krwawienia dziąseł;
- problemy z koncentracją;
- duszności;
- przyspieszone bicie serca;
- częste uczucie zimna.
W przypadku występowania takich objawów warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie dawki leków.
Leczenie anemii a jej rodzaje
Rozróżnia się ponad 400 rodzajów anemii. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje anemii:
Anemia mikrocytarna to anemia spowodowana niedoborem żelaza. W tym przypadku w organizmie znajduje się zbyt mała ilość erytrocytów.
Anemia megaloblastyczna to rodzaj niedokrwistości, który ma miejsce, kiedy w szpiku kostnym wytwarzane są źle zbudowane erytrocyty. Są one znacznie większe niż u zdrowej osoby.
Anemia jest dosyć często występującą chorobą. To czy anemia jest groźna, zależy od rodzaju występującej niedokrwistości. Z pewnością nie należy jej lekceważyć. Niedokrwistość może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Nieleczona anemia może negatywnie wpływać na pracę mózgu.
Leczenie anemii — uzupełnienie niedoborów żelaza
Anemia to zmniejszenie zawartości czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi. Anemia może być spowodowana niedoborem żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego lub innych składników odżywczych. Istnieją różne rodzaje anemii w zależności od przyczyny. Anemia jest jednym z najczęstszych zaburzeń w krajach uprzemysłowionych. Jest spowodowana głównie przez niedobory składników odżywczych, zwłaszcza żelaza i kwasu foliowego, ale może również wynikać z infekcji pasożytniczych lub przewlekłych schorzeń, takich jak rak, cukrzyca lub niewydolność nerek.
U pacjentów z anemią lekarz może przepisać leki na leczenie oraz zbadać dietę i ewentualne alergie pokarmowe, które mają wpływ na anemię. W przypadku anemii spowodowanej ciężką utratą krwi lub przewlekłym krwawieniem z wrzodów zatruciem ołowiem, niewydolnością nerek lub rakiem konieczne jest najpierw leczenie choroby podstawowej.
Anemia — jak leczyć?
Leczenie anemii zależy od typu jej występowania. Leczenie anemii jest uzależnione od jej przyczyny oraz przebiegu. O procesie leczenia powinien zadecydować lekarz. Najczęściej niedokrwistość wiąże się z niedoborami żelaza, wówczas należy suplementować ten pierwiastek. W innych przypadkach konieczny będzie dobór odpowiednich leków. Podczas występowania cięższej postaci anemii, może okazać się konieczna transfuzja krwi lub przeszczep szpiku kostnego.
Anemia — ile trwa leczenie?
Leczenie anemii jest kwestią indywidualną i zależy od stopnia przebiegu choroby. Najczęściej anemia wiąże się z niedoborem żelaza. W takiej sytuacji zaleca się suplementowanie żelaza. Kilka miesięcy suplementacji powinny wystarczyć do unormalizowania wyników badań krwi. W przypadku wystąpienia anemii w ciąży — leczenie utrzymuje się przez około trzy miesiące. Zwykle lekarze zalecają wówczas przyjmowanie preparatów żelaza w dawkach 100-300 mg na dobę.
Jak leczyć anemię u dorosłych? Po zaobserwowaniu objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on wykonanie podstawowych badań i morfologii. A następnie zaleci odpowiednie postępowanie. Jeśli ma miejsce silna anemia — leczenie przejmuje hematolog, czyli specjalista zajmujący się leczeniem chorób krwi i układu krwiotwórczego.
Leczenie anemii pokrwotocznej
Anemia pokrwotoczna występuje najczęściej w wyniku urazów. Szacuje się, że dorosły człowiek może utracić nawet do 20% objętości krwi bez nastąpienia zmian w układzie krążenia. Po przekroczeniu tej ilości może nastąpić ostra niedokrwistość. Nagła utrata dużej ilości krwi wymaga zwykle hospitalizacji. Leczenie skupia się przede wszystkim na zatamowaniu i wyleczeniu źródła krwawienia. Duża ilość utraconej krwi wymaga najczęściej przetaczania preparatów krwiopodobnych, czyli koncentratu krwinek czerwonych. W lżejszych przypadkach wystarczy uzupełnianie niedoborów żelaza. W przypadku anemii pokrwotocznej, zwłaszcza przewlekłej, konieczne jest znalezienie źródła krwawienia i wyleczenie choroby, która je powoduje. Jeśli miała miejsce anemia pokrwotoczna, bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań krwi i morfologii oraz bieżące kontrolowanie ich wyników.
Anemia megaloblastyczna — jak ją leczyć?
Anemia megaloblastyczna rodzaj anemii występujący z powodu niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Najczęściej dotyczy kobiet w wieku po 60 roku życia lub osób po resekcji żołądka. Leczenie anemii megaloblastycznej w większości przypadków wymaga stosowania witaminy B12 lub kwasu foliowego. W przypadku anemii spowodowanej niedoborem witaminy B12 witamina jest podawana leczniczo pozajelitowo. Jednak następnie do końca życia prowadzi się leczenie podtrzymujące. Kiedy anemia jest spowodowana niedoborami kwasu foliowego, leczenie opiera się identyfikacji źródła niedoborów, a następnie podawaniu doustnym odpowiednio dobranej dawki kwasu foliowego.
Anemia plastyczna — metody leczenie
Anemia plastyczna’ jest dość nowym terminem używanym do określenia specyficznego rodzaju anemii, która rozwija się z powodu złego wchłaniania i upośledzonego trawienia przy częstych epizodach biegunki. Takie złe wchłanianie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak infekcja, celiakia, choroba zapalna jelit lub przerost bakterii w jelicie cienkim (dysbakterioza).
Objawy spowodowane niedokrwistością plastyczną mogą być dość podobne do objawów spowodowanych innymi formami niedokrwistości: zmęczenie, osłabienie, drażliwość, ból głowy, zawroty głowy i duszność podczas ćwiczeń. Różnica między anemią plastyczną a klasyczną polega na tym, że pacjenci z tą pierwszą skarżą się na ból w prawej górnej części brzucha i wydają się bladzi (może to być efekt przetaczania transferyny do organizmu pacjenta).
Głównym sposobem leczenia tej choroby są regularne transfuzje krwi, ale lekarze mogą stosować inne leki lub zalecić specjalną dietę, aby pomóc kontrolować objawy.
Dlaczego odpowiednia dieta przy anemii jest ważna?
Prawidłowa dieta jest kluczem do zdrowia, zwłaszcza przy występującej anemii. By wyleczyć anemię, bardzo istotną rolę odgrywa dieta bogata w żelazo. Jeśli zastanawiasz się jak leczyć anemię domowymi sposobami, warto wprowadzić większe spożycie żelaza z żywnością. Duże stężenie żelaza zawarte jest w mięsie, zwłaszcza w czerwonym. Choć jego ilości powinny być rzadkie ze względu na tłuszcze i cholesterol. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa (zwłaszcza buraki), orzechy i pestki. Duże ilości żelaza znajdują się również w produktach zbożowych pełnoziarnistych, zwłaszcza w takich produktach jak kasza. Dieta stanowi wielkie znaczenie zwłaszcza w procesie leczenia anemii u dzieci.
Poza dietą bogatą w żelazo konieczne jest uwzględnienie w diecie produktów, które poprawiają wchłaniania żelaza. Do posiłków bogatych w żelazo najlepiej dodawać produkty z dużą ilością witaminy C, na przykład paprykę, cytrusy, czy natkę pietruszki. Nie należy spożywać kawy i herbaty bezpośrednio do posiłków, ponieważ zawarte w nich taniny są znane z utrudniania wchłaniania żelaza.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?