Anemia sierpowata – co to za choroba? Objawy i leczenie

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Anemia sierpowata, często nazywana niedokrwistością sierpowatą, to poważna choroba wrodzona, która związana jest z nieprawidłową budową hemoglobiny. Hemoglobina to białko odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do komórek organizmu. Nazwa tego rodzaju niedokrwistości związana jest z kształtem, jaki przybierają erytrocyty – przypominają one sierp. W późniejszym okresie choroba może prowadzić do zlepiania się czerwonych krwinek (erytrocytów), co może wiązać się z zaburzeniami w przepływie krwi do poszczególnych organów i narządów. W przypadku rozwoju tej choroby istnieje duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Jakie są przyczyny i objawy anemii sierpowatej? Jak wygląda diagnostyka i leczenie chorych? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Anemia sierpowata – czym jest ta choroba?

Bardzo groźną chorobą dotyczącą układu krwionośnego jest anemia sierpowata. Co to konkretnie za schorzenie i z czym jest związane? Anemia sierpowata to mutacja, która wiąże się ze zmniejszeniem stężenia hemoglobiny, hematokrytu oraz liczby czerwonych krwinek. Zmienione chorobowo erytrocyty charakteryzują się znaczną skłonnością do rozpadu, przez co ich ilość może zmniejszyć się nawet o połowę. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest anemia sierpowata, dziedziczenie to główny czynnik odpowiedzialny za jej rozwój, a efektem choroby jest niedotlenienie tkanek oraz narządów. Nosiciele tej mutacji to przede wszyscy mieszkańcy Afryki, a także niewielki odsetek osób zamieszkujących obszar Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Ciekawostką jest, że istnieje również powiązanie w temacie „anemia sierpowata a malaria”. Okazuje się, że osoby będące nosicielami mutacji są odporniejsze na malarię, ponieważ choroba utrudnia zarodźcom malarii dalszy rozwój w czerwonych krwinkach.

Czytaj także:

Jeśli pacjentowi potrzebna jest pilnie recepta na lek, który musi przyjmować systematycznie, a z różnych przyczyn nie może udać się do lekarza stacjonarnie, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. Dzięki niej możliwe jest szybkie otrzymanie kodu SMS-em oraz wykupienie potrzebnych leków.

Przyczyny anemii sierpowatej

Anemia sierpowata to choroba, której przyczyny mogą być różne. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest anemia sierpowata, przyczyny wiążą się jednak przede wszystkim z podłożem genetycznym. Niedokrwistość dziedziczona jest bowiem autosomalnie recesywnie. W praktyce oznacza to, że dziecko może zachorować na chorobę tylko w momencie, gdy oboje rodziców są nosicielami genu, który uległ uszkodzeniu. Przyczyny anemii sierpowatej nie wiążą się natomiast z żadnymi czynnikami środowiskowymi oraz biologicznymi.

Czym objawia się anemia sierpowata?

Anemia sierpowata to choroba, która objawiać się może na wiele sposobów. Objawy schorzenia mogą wystąpić u małych dzieci – już około 3-6 miesiąca życia. Do głównych objawów choroby zalicza się ciągłe uczucie zmęczenia oraz osłabienia, ponadto osoba cierpiąca na chorobę może odczuwać ból całego ciała bez żadnej przyczyny. Inne objawy anemii sierpowatej to martwica kości, a także bóle brzucha. Anemia sierpowata objawy daje również w postaci uszkodzenia płuc, serca i/lub oczu. Do objawów choroby zaliczyć można również zapalenie stawów, a także zwiększoną podatność na infekcje bakteryjne. Wystąpić mogą ponadto owrzodzenia na nogach oraz opuchnięte dłonie i stopy.

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest anemia sierpowata, skutki schorzenia bywają różne. Konsekwencje mogą mieć jednak bardzo negatywny wpływ na zdrowie – dojść może między innymi do zawału, ponadto wystąpić może niedokrwienie narządów, czego efektem może być śmierć pacjenta. U dziecka śmierć może wiązać się np. z uszkodzeniem śledziony, które będzie efektem niedokrwienia lub zatorów pojawiających się w naczyniach. U wielu osób mogą ponadto występować omdlenia i znaczne osłabienie organizmu.

Diagnoza i leczenie anemii sierpowatej?

Wiemy już, na czym polega anemia sierpowata. Diagnostyka w przypadku tego schorzenia jest bardzo prosta. Anemia sierpowata to choroba, którą wykryć może badanie krwi. Leczenie odbywa się pod okiem lekarza hematologa i obejmuje leczenie swoiste oraz zapobieganie najostrzejszym objawom choroby. Anemię leczy się poprzez przetaczanie krwi. Lekarz zalecić może ponadto przyjmowanie antybiotyków, a także leki przeciwbólowe i środki, których celem jest zwiększenie elastyczności erytrocytów. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest anemia sierpowata, leczenie polega również na suplementacji kwasu foliowego. Leczy się również zakażenia związane z rozwojem choroby.

Rokowania w przypadku anemii sierpowatej zależne są od wielu czynników, w tym między innymi od tego, jak przebiega choroba oraz jak bardzo nasilone są jej objawy. W przypadku krajów rozwijających się niestety przeżywalność pacjentów jest niska. Czy anemia sierpowata jest uleczalna? Wyleczenie możliwe jest wyłącznie u dzieci poniżej 16 roku życia, u których jak najszybciej wykonany zostanie przeszczep. Obecnie trwają jednak zaawansowane eksperymenty z terapią genową, co daje nadzieję na skuteczny lek w przyszłości, który może pozwolić nawet na całkowite wyleczenie z choroby.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.