Dni płodne po okresie – kiedy powinny się pojawić?

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Znajomość cyklu menstruacyjnego kobiety to podstawa, a wyznaczanie dni płodnych oraz niepłodnych to jedna z metod świadomego planowania ciąży, czy też jej zapobiegania. Obserwacja własnego cyklu menstruacyjnego to również wiele cennych informacji na temat funkcjonowania organizmu i samokontroli jego stanu zdrowia, co może być pomocne nie tylko w planowaniu rodziny, ale również we wczesnym wykrywaniu niektórych schorzeń. Kiedy pojawiają się dni płodne po okresie i ile trwają? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak jednoznaczna, jak można by się tego spodziewać, co postaramy się przybliżyć poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ile dni po okresie jest owulacja?

By określić, kiedy pojawiają się dni płodne po okresie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na długość cyklu danej kobiety. Przyjmuje się, że „książkowy” cykl menstruacyjny trwa 28 dni, jednak oczywiście u każdej kobiety może to wyglądać nieco inaczej i normą są zarówno cykle nieco dłuższe, jak i nieco krótsze. Samodzielne wyznaczanie dni płodnych nie jest najłatwiejsze, ale warto obserwować wnikliwie swoje ciało, gdyż pewne objawy mogą świadczyć o zbliżaniu się kobiety do owulacji. Ile dni po okresie jest owulacja? Pojawienie się krwawienia to pierwszy dzień cyklu kobiety. Zazwyczaj miesiączka trwa 4-7 dni, a „książkowa” owulacja pojawia się w połowie cyklu, czyli w jego 14 dniu (14 dni od miesiączki i 14 dni do miesiączki). Nie oznacza to jednak, że owulacja zawsze przypada na „środek cyklu”, co obrazują poniższe przykłady:

Czytaj także:
  • W przypadku 23-dniowego cyklu menstruacyjnego owulacja może pojawić się u kobiety 9 dnia cyklu,
  • W przypadku 35-dniowego cyklu menstruacyjnego owulacja może pojawić się u kobiety dopiero 21 dnia cyklu.

Jeśli zatem kobieta ma krótsze lub dłuższe cykle od tych „książkowych”, prognozowaną owulację wyznacza się na 14 dni przed kolejną miesiączka. Należy pamiętać jednak, że są to obliczenia przybliżone. Dokładny moment wystąpienia owulacji może być nieco przesunięty w czasie, gdyż wpływ na funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego może mieć wiele czynników.

Kiedy zaczynają się dni płodne po miesiączce?

Oczywiście największa szansa na poczęcie dziecka jest przy współżyciu bez zabezpieczenia tuż przed owulacją i w czasie owulacji, jednak również seks kilka dni przed owulacją i niedługo po niej może skończyć się ciążą. Należy wiedzieć, że dni płodne po okresie zaczynają się wcześniej niż owulacja. Wiąże się to z faktem, iż plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety jakiś czas. Oznacza to, że również uwolnione do dróg rodnych kobiety kilka dni przed owulacją mają szansę na zapłodnienie komórki jajowej. Uwolniona komórka jajowa może przeżyć 24 godziny, więc również współżycie bez zabezpieczenia po owulacji może skończyć się ciążą. Kiedy zaczynają się dni płodne po miesiączce? Przyjmuje się, że kobieta wchodzi w fazę płodną około 3-4 dni przed owulacją i kończy dni płodne około 2 dni po owulacji. To również są dość szacunkowe założenia, czego należy mieć świadomość.

Przy regularnych cyklach i samoobserwacji ciała (w tym między innymi temperatury i śluzu) można z dużym przybliżeniem określić u siebie dni płodne i owulację. Przed owulacją pojawia się charakterystyczny śluz płodny, który jest rozciągliwy i przypomina białko jaja, ponadto kobieta może zauważyć wzrost libido i tkliwość piersi. O owulacji może poinformować ją natomiast wzrost temperatury ciała lub ból w podbrzuszu i niewielkie krwawienie. Może być to pomocne, jeśli zdrowa kobieta stara się o dziecko, ale u kobiet mających nieregularne cykle sprawdzą się bardziej testy owulacyjne lub konieczna będzie pomoc ginekologa. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że obserwacja cyklu nie powinna być jednak traktowana jako metoda w 100% pewna i wystarczająca, jeśli kobieta chce zabezpieczać się przed ciążą. Na cykl menstruacyjny kobiety wpływa wiele czynników, w tym między innymi stres, niedostateczna ilość snu czy osłabienie odporności. Czynniki te mogą sprawić, że cykl ulegnie zmianom, dni płodne przesuną się, a wówczas kobieta może łatwo zajść w ciążę. Jeśli zatem kobieta chce się zabezpieczać i nie myśli aktualnie o planowaniu rodziny, lepszym rozwiązaniem będzie e-recepta na tabletki antykoncepcyjne.

Długość dni płodnych – czy zawsze jest taka sama?

Jak zaznaczono wcześniej, przyjąć można, że przy „książkowym” cyklu dni płodne trwają od 11 do 16 dnia po miesiączce. Wyznaczając dni płodne po okresie należy mieć świadomość, że cykl menstruacyjny kobiety może być zaburzany. Istnieją czynniki, które mogą przesunąć owulację, w tym przyspieszyć ją lub opóźnić, a wówczas dni płodne pojawią się w innym czasie. Długość dni płodnych jest ponadto również określana dość szacunkowo. Sam moment owulacji u jednych kobiet trwa dłużej, a u innych krócej, ponadto uwolniona do jajowodu komórka jajowa może przeżyć około 24 godziny, a plemniki zazwyczaj 3-5 dni (a niektóre źródła mówią nawet o 7 dniach), co jednak nie jest regułą i mogą być od tego niewielkie odstępstwa.

Dni płodne zaraz po miesiączce – czy to możliwe?

Jak zaznaczono wcześniej, dni płodne zaraz po miesiączce nie są wykluczone. Jeśli kobieta ma krótki cykl menstruacyjny, owulacja może pojawić się znacznie szybciej niż w szacowanym zgodnie z danymi książkowymi 14-stym dniu. Na przytoczonym wcześniej przykładzie widać, że w przypadku cyklu trwającego 23 dni owulacja może wystąpić już 9 dnia. Odliczyć od tego należy czas, który plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety. Oznacza to, że dni płodne mogą zacząć się już około 5-6 dnia cyklu, czyli niemal bezpośrednio po ustaniu krwawienia. Warto dodać, że dni płodne po okresie mogą pojawić się również w przypadku kobiet o dłuższych cyklach – np. w związku z zaburzeniami hormonalnymi lub czynnikami, które w tym akurat jednym cyklu przyspieszą owulację. 

Okres, dni płodne i niepłodne – jak to obliczać?

Jeśli chodzi o okres, dni płodne i niepłodne, w obliczeniach pomoże przede wszystkim samoobserwacja organizmu. Prowadzenie kalendarzyka pokaże kobiecie, jak długie ma cykle, czyli ile czasu zazwyczaj mija od jednej miesiączki do drugiej. To również informacja dla kobiety o regularności cykli lub ich ewentualnych zaburzeniach.

  • Czas kolejnego okresu najłatwiej wyznaczyć, obserwując długość cykli przez jakiś czas. Kolejne krwawienie z dużym prawdopodobieństwem pojawi się po ilości dni, które u danej kobiety określają długość całego cyklu (wyznaczone na podstawie kilku cykli). To właśnie wtedy zacznie złuszczać się śluzówka macicy.
  • Wyznaczając prawdopodobną owulację, najlepiej odliczyć 14 dni wstecz od prognozowanej daty kolejnej miesiączki. 
  • Dni płodne po okresie liczy się natomiast w okolicach owulacji, czyli 3-4 dni przed nią i ok. 2 dni po niej. W tych dniach jest szansa na poczęcie dziecka, więc współżycie bez pewnej metody zabezpieczenia może prowadzić do zapłodnienia.
  • Wyznaczanie dni potencjalnie niepłodnych to natomiast wykluczenie dni, w czasie których teoretycznie może dojść do zapłodnienia (owulacji i dni płodnych przed oraz po owulacji).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.