Kiedy pojawi się pierwszy okres do cesarskim cięciu?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Cesarskie cięcie to decyzja, która nie zawsze zależna jest od woli kobiety. W niektórych przypadkach ryzyko porodu naturalnego jest zbyt wysokie, a wówczas metoda CC będzie bezpieczniejsza. Wątpliwości budzić może u niektórych kobiet jednak kwestia powrotu do miesiączkowania i płodności po CC, dlatego temat ten zostanie szerzej omówiony w poniższym artykule. Kiedy pierwszy okres po CC może wystąpić i jak powinien wyglądać? Czy różnić będzie się od „klasycznych” miesiączek? Odpowiedzi na te pytania i porady odnośnie antykoncepcji po CC przed pierwszą miesiączką znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwszy okres po cesarskim cięciu – kiedy może i powinien się pojawić?

Pojawienie się pierwszego okresu po porodzie zależne jest od różnych czynników, w tym między innymi od tego czy i jak często kobieta karmi dziecko piersią. Krwawienie po porodzie to nie jest jeszcze pierwszy okres po CC. Bezpośrednio po porodzie organizm oczyszcza się z pociążowych pozostałości i pojawiają się odchody połogowe z domieszką śluzu, krwi i błon płodowych, a nawet skrzepów. Ciało kobiety po porodzie musi dojść do siebie. Oczyszczanie macicy i dróg rodnych jest tego początkiem. Zanim organizm wróci do normalnego funkcjonowania, minie jeszcze trochę czasu – dopiero potem pojawi się miesiączka. Inaczej nieco wyglądać to będzie, jeśli karmisz piersią, a inaczej jeśli częste karmienia naturalne zastępuje u Ciebie częściowo mleko modyfikowane. Poziom laktacji i częstotliwość karmień dziecka piersią mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o powrót miesiączki, choć i w tej kwestii zdarzają się wyjątki.

Czytaj także:

Pierwszy okres po porodzie CC występuje nieco później niż oczyszczanie pociążowe i jest to dość indywidualne – ciężko przewidzieć, jak będzie to w przypadku każdej osoby, choć da się zauważyć pewne reguły w tym zakresie. Krwawienie miesiączkowe nie powinno raczej wystąpić przed zakończonym połogiem, choć w bardzo rzadkich przypadkach i to się zdarza (ale zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem). Kobiety, które nie karmią piersią lub posiłkują się dodatkowo butelką, mogą mieć okres po cesarce już po około 6-8 tygodniach. Pierwsza miesiączka po cesarce w przypadku karmienia piersią może pojawić się później – również jej wystąpienie dopiero po zakończeniu karmienia naturalnego nie jest rzadkością.

Pacjentki często błędnie wychodzą z założenia, że brak okresu po porodzie równoznaczny jest z brakiem płodności. W praktyce nie jest to takie oczywiste, co szerzej omówione będzie w dalszej części tekstu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jeśli kobieta nie planuje w najbliższym czasie kolejnej ciąży, kwestią odpowiedzialności jest, by odpowiednio się zabezpieczała, nawet jeśli pierwszy okres po cesarce u niej jeszcze nie wystąpił. Gdy z małym dzieckiem trudno udać się do lekarza, pomóc może recepta online na tabletki antykoncepcyjne, która nie wymaga wychodzenia z domu i dojazdu do specjalisty.

Cykl miesiączkowy po cesarskim cięciu – ile trwa?

Ważne jest nie tylko to, kiedy pojawić może się pierwszy okres po CC, ale również to, jak wyglądać będzie cykl menstruacyjny kobiety. Kiedy pierwszy okres po CC się pojawi, można się spodziewać nieregularności kilku pierwszych cykli. Mogą być one zarówno dłuższe, jak i krótsze niż przed ciążą, jednak z czasem zwykle się to normuje. Jak wygląda pierwszy okres po CC? Może wcale nie przypominać miesiączek, które kobieta miała wcześniej, czyli przed ciążą. Pierwszy okres po cesarce bardzo obfity wcale nie jest rzadkością, ponadto może trwać nieco dłużej niż dotychczas. Nie stanowi to jednak reguły, gdyż są kobiety, u których okres po porodzie jest mniej obfity i krótszy – ciężko przewidzieć, jak będzie to wyglądać w danym przypadku. Ile trwa pierwszy okres po CC? Zazwyczaj mówi się o 3-8 dniach. Sprawa jednak jest indywidualna, a pewne odchylenia zazwyczaj normują się z czasem.

Pierwszy okres po CC a karmienie piersią

Wspomniano już wcześniej, że pierwszy okres po CC pojawić może się w różnym czasie, zależnie między innymi od tego, czy kobieta karmi piersią. Fakt karmienia naturalnego może opóźniać pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Ta zazwyczaj pojawia się po około sześciu miesiącach lub wręcz może u niektórych kobiet wystąpić dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Zazwyczaj jest tak, że okres pojawia się, gdy częstotliwość karmień spada – np. w związku z wprowadzeniem butelki czy rozszerzaniem diety dziecka. Nie stanowi to jednak reguły, gdyż u różnych kobiet inaczej to nieco wygląda. Błędne jest ponadto przekonanie „karmię piersią – nie muszę się zabezpieczać”. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wystarczy nieco zachwiać produkcję mleka, a płodność wróci, a wówczas ponoszą tego konsekwencje, gdyż zachodzą zbyt szybko w kolejną ciążę, której na tym etapie jeszcze nie planowały.

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność   

To, ile po cesarce dostaje się okres, jest kwestią dość indywidualną, na którą wpływ ma wiele czynników. Należy poruszyć jednak jeszcze jeden temat, jeśli chodzi o okres po CC. Okres a płodność po porodzie to wbrew pozorom dwie różne kwestie, o czym alarmowały już nieco wcześniejsze akapity. Kobiety często nie zabezpieczają się, do kiedy pierwszy okres po cesarskim cięciu się nie pojawi, ale jest to błąd. Płodność może wrócić szybciej – jeszcze przed wystąpieniem pierwszego okresu, więc w zasadzie kobieta może zajść w kolejną ciążę, zanim pojawi się u niej pierwszy okres po CC. Jeśli zatem kobieta nie planuje jeszcze tak szybko drugiego dziecka, powinna zadbać o odpowiednią antykoncepcję. Możliwości antykoncepcji w tym czasie jest wiele, w tym nie tylko prezerwatywy. Zdecydować się można na stosowanie plastrów, ponadto kobieta ma możliwość zastosowania tabletek antykoncepcyjnych, a jeśli nie planuje przez dłuższy czas potomstwa, również wkładka antykoncepcyjna może okazać się przydatna.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.