Zapadnięcie płuca — objawy, przyczyny i leczenie

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Odma płuc to choroba, która rozwija się w wyniku przedostania się powietrza i innych gazów do jamy opłucnej. W efekcie dochodzi do ucisku na pęcherzyki płucne, czego skutkiem jest m.in. zapadnięcie płuc (dojść może do zapadnięcia się jednego lub obu płuc). Niekiedy odma u chorego może pojawiać się samoistnie. Jakie są przyczyny i najczęściej spotykane objawy choroby? Jak wygląda leczenie schorzenia i kiedy konieczna jest wizyta w szpitalu? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapadnięcie płuca — czym jest?

Odma płucna to schorzenie, które w szczególności dotyczy mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat oraz po 60. roku życia. Może jednak pojawiać się także w innych grupach wiekowych, w tym u dzieci i noworodków. Zapadnięcie płuca to poważne schorzenie, które może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. Schorzenie pojawia się, kiedy z różnych powodów płuca nie biorą udziału w wymianie gazowej. Choroba ta prowadzi u pacjentów do problemów z oddychaniem, poza tym zapadnięte płuco może przyczyniać się do postępującego niedotlenienia całego organizmu. Niekiedy następuje znaczne uszkodzenie płuca lub dochodzi do uszkodzenia obu płuc.

Czytaj także:

Jeśli pacjent cierpi na odedmę płucną, poza tym towarzyszą mu również inne dolegliwości, przy których konieczne są leki, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. Dzięki niemu już w kilka chwil otrzymać można SMS z kodem na niezbędne medykamenty. W tym celu wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny.

Zapadnięte płuca — jak je rozpoznać? Objawy

Odma płucna objawy może dawać różne w zależności od stopnia uszkodzenia płuc. Jeśli uszkodzeniu uległ nieznaczny wycinek płuca, pojawiać się może zadyszka oraz ogólne osłabienie, a oddychanie utrudnione jest tylko w niewielkim stopniu. Do innych objawów wskazujących na zapadnięcie płuca spowodowane przez odmę opłucną zalicza się też suchy kaszel, który nasila się podczas wysiłku fizycznego. Zapadnięte płuco objawy daje również w postaci mokrego kaszlu, poza tym pojawiać się może odczuwalny w klatce piersiowej ból, który nasila się podczas głębokiego wdechu. Zapadnięcie płuca może objawiać się w także w postaci duszności, poza tym przy zapadniętych płucach możliwe jest również spłycenie oddechu. Występujące u pacjentów zapadnięte płuca objawy mogą dawać także w postaci obniżania się ciepłoty ciała, poza tym występować może drżenie głosowe. Pojawiać się mogą również omdlenia w wyniku niedotlenienia organizmu.

Niedodma płuc — najczęstsze przyczyny

Zapadnięcie płuca przyczyny może mieć różne. Przyczyną schorzenia mogą być m.in. nieleczone infekcje układu oddechowego, a także chore oskrzela (przewlekły stan zapalny oskrzeli). Zapadnięcie płuca może być również efektem obecności ciała obcego w drogach oddechowych, poza tym również w przypadku urazów klatki piersiowej może dojść do zapadnięcia płuca. Do innych przyczyn zalicza się zatory w płucach, a także nieleczone schorzenia, do których zalicza się m.in. astma oraz alergie wziewne. Przyczyną może być również palenie papierosów, a także obecność płynu w jamie opłucnej. Niekiedy możliwe jest również samoistne zapadnięcie płuca, które może być efektem pęknięcia pęcherzyka rozedmowego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań na możliwą odedmę płuc?

Odma opłucnowa to problem, którego nie należy bagatelizować. Do lekarza należy zgłosić się już w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu oddechowego – wówczas lekarz może zlecić odpowiednie badania diagnostyczne. W celu zdiagnozowania odmy płucnej i związanego z nią objawu, jakim jest zapadnięcie płuca, ma początku wykonywane jest badanie osłuchowe, poza tym zaleca się wykonywanie badań obrazowych. Zapadnięcie płuc najczęściej potwierdza RTG płuc. Diagnozę potwierdzić może również tomografia komputerowa, a także gazometria oraz pulsoksymetria. Pomocniczo stosowana jest również elektrokardiografia serca.

Leczenie i profilaktyka zapadnięcia płuca        

Zapadnięcie płuca to problem, który wymaga leczenia. Jeśli chodzi o zapadnięte płuco, leczenie polega przede wszystkim na usunięciu powietrza z jamy opłucnej, a następnie upowietrznienie zapadniętego płuca. W przypadku wystąpienia zagrożenia życia pacjentowi koniecznie należy podać tlen. Jeśli zapadnięte jest jedno płuco, konieczna może okazać się czynność mająca na celu odprowadzenie gazów przez nakłucie opłucnej. W przypadku odmy dwustronnej niezbędny może okazać się dren. Pacjentom zalecany jest również odpoczynek, poza tym konieczne może okazać się przyjmowanie leków, które mają za zadanie zmniejszenie dolegliwości bólowych. Sprawdzić się mogą również systematycznie wykonywane ćwiczenia oddechowe.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.