Rozedma płuc — objawy, leczenie i powikłania

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Rozedma płuc jest chorobą będącą wynikiem przewlekłych procesów zapalnych w oskrzelach. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia oskrzelików oddechowych, poza tym zniszczeniu ulegają woreczki pęcherzykowe, będące elementami płuc odpowiadającymi za prawidłowe oddychanie. W wyniku choroby obciążone zostaje również serce, przez co schorzenie może przyczyniać się do jego niewydolności. Jakie są przyczyny choroby i co zalicza się do jej objawów? Czy rozedma płuc jest wyleczalna? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Rozedma płuc — co to takiego?

Co to jest rozedma płuc? Pod pojęciem rozedma płuc kryje się przewlekła choroba, która obejmuje płuca. W jej efekcie powiększeniu nienaturalnie ulegają pęcherzyki płucne, ponadto przez chorobę zmniejsza się ich ilość. Wyróżnia się rozedmę środka zrazika oraz rozedmę całego zrazika. Rozedma płuc skutki dla zdrowia może dawać różne. Najczęściej występujące powikłania to odma opłucnowa, która objawia się w postaci zapadniętego płuca lub obu płuc, a także serca płucnego. Przez rozedmę pęcherzyki wypełniają się nadmiernie powietrzem, co dodatkowo obciąża serce, prowadząc do jego niewydolności. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest rozedma płuc, kolejne etapy jej rozwoju polegają na stopniowej utracie elastyczności przez pęcherzyki płucne. Utracona przez pęcherzyki płucne elastyczność przyczynia się z kolei do upośledzenia transportu tlenu do krwioobiegu. Efektem jest narastająca u chorego duszność, która wraz z dalszym rozwojem choroby występować może nawet podczas spoczynku.

Czytaj także:

Jeśli u osób chorych występują problemy z oddychaniem i potrzebne im są pilnie leki, a szybka wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się e-recepta. Dzięki niej już w kilka chwil chory otrzymać może SMS z kodem na niezbędne medykamenty. Wystarczy w tym celu wypełnić formularz medyczny, by otrzymać czterocyfrowy kod na potrzebny lek, który wykupić można w dowolnej aptece.

Przyczyny rozedmy płuc

Rozedma płuc przyczyny może mieć różne. Zmiany rozedmowe płuc mogą być wynikiem długotrwałego narażenia na czynniki drażniące znajdujące się w powietrzu. Do takich czynników zalicza się przede wszystkim dym tytoniowy, spaliny samochodowe, opary, a także zanieczyszczenia związkami chemicznymi. Pojawiające się problemy w płucach mogą wynikać również z biernego palenia. Do innych przyczyn rozedmy płuc zalicza się także przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz nadmierny wysiłek oddechowy. Niekiedy (bardzo rzadko) rozedma u pacjentów może rozwinąć się wskutek czynnika genetycznego, jakim jest wrodzony niedobór białka alfa-1-antytrypsyny, które odpowiedzialne jest za elastyczność pęcherzyków płucnych.

Rozedma płuc — objawy

W przypadku schorzenia, jakim jest rozedma płuc, objawy, jakie mają chorzy, są dość charakterystyczne. Zalicza się do nich przede wszystkim duszności oraz zadyszkę, która początkowo pojawia się podczas większego wysiłku, a w miarę rozwoju choroby – również w spoczynku. Inne objawy, jakie daje rozedma płuc, to kaszel z niewielką ilością wydzieliny, a także spadek masy ciała oraz osłabienie mięśni pacjenta. Charakterystycznym objawem rozedmy płuc jest sposób ułożenia ust przy wydmuchiwaniu z nich nadmiaru powietrza – są one ułożone jak do gwizdania.

Jak wygląda diagnostyka rozedmy płuc

Rozedma płuc jest chorobą śmiertelną. Diagnoza choroby polega na wykonaniu badań, które zaleci lekarz. Przede wszystkim wykonuje się rentgen klatki piersiowej, na którym zaobserwować można cechy wskazujące na nadmierne rozdęcie płuc. Kolejnym badaniem, które ma na celu rozpoznać płuca rozedmowe, jest gazometria krwi tętniczej. W celu rozpoznania choroby wykonuje się również tomografię komputerową klatki piersiowej, a także spirometrię. Niekiedy wykonywana jest również bodypletyzmografia, inaczej badanie czynnościowe płuc. U części pacjentów rozpoznanie choroby możliwe jest na podstawie nietypowego wyglądu klatki piersiowej, która przypomina beczkę.

Leczenie i profilaktyka rozedmy płuc — czy da się jej uniknąć?

Rozedma płuc wymaga leczenia, które w przypadku tego schorzenia jest wyłącznie objawowe. Leczenie rozedmy płuc polega na przyjmowaniu leków rozszerzających oskrzela. Ich stosowanie pozwala złagodzić objawy towarzyszące chorobie. Chorobę leczy się również wziewnymi kortykosteroidami. Jak leczyć jeszcze schorzenie? U części pacjentów stosuje się antybiotyki (przy infekcjach bakteryjnych). W przypadku choroby, jaką jest rozedma płuc, rehabilitacja również jest bardzo ważnym elementem leczenia. Zalecana przez lekarzy rehabilitacja oddechowa ma za zadanie wzmocnić mięśnie oddechowe, poza tym zapobiega utracie masy ciała. Do leczenia wykorzystywana jest też tlenoterapia. Tlen podaje się pacjentom zarówno w domu, jak i podczas codziennych zajęć. Niekiedy konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.

Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka, która polega przede wszystkim na jak najwcześniejszym likwidowaniu czynników sprzyjających jej rozwojowi. Szczególnie ważne jest rzucenie palenia i unikanie wdychania dymu tytoniowego. Jeśli chodzi o schorzenie, jakim jest rozedma płuc, rokowanie jest różne w zależności od objawów towarzyszących chorobie. Zaprzestanie palenia tytoniu może w znacznym stopniu poprawić rokowania. Rokowania nie są natomiast dobre w przypadku nasilających się duszności, a także przy spadku masy ciała oraz obniżonej wydolności wysiłkowej. Niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby, a stosowane metody mają na celu wyłącznie łagodzenie objawów schorzenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.