Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Krew w organizmie spływa z tkanek i narządów do serca żyłami. W efekcie nadmiernego wypełnienia żyły zaczynają wystawać i są wyczuwalne dotykiem. Wystające żyły stanowią problem natury estetycznej, ponadto mogą być objawem różnych chorób. Widoczne żyły pojawiają się najczęściej u pacjentów po 40 roku życia, jednak niekiedy mogą wystąpić również wcześniej. Co oznaczają wystające żyły i jakie są przyczyny widocznych żył? Na czym polega leczenie wystających żył? Zapraszamy do zapoznania się treścią artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wystające żyły – przyczyny
Dla wielu osób wystające żyły stanowią problem natury estetycznej, ponadto nierzadko wywołują u pacjenta niepokój o właściwe funkcjonowanie organizmu. Nie w każdym przypadku świadczą co prawda o wystąpieniu choroby, jednak warto w momencie ich pojawienia się udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Badanie lekarskie może bowiem potwierdzić lub wyeliminować ryzyko obecnej choroby. Wystające żyły na rękach przyczyny mogą mieć różne różne. Jedną z przyczyn, w wyniku której dochodzi do pojawienia się wystających żył, jest nadciśnienie. Do jego wystąpienia doprowadzić mogą na przykład leki hormonalne, prowadząc tym samym w konsekwencji do wystawania żył. Na widoczne żyły narażone są ponadto osoby otyłe oraz pacjenci cierpiący na chorobę wieńcową. Do występowania wystających żył przyczyniają się również czynniki genetyczne.
Jeśli chodzi o wystające żyły na dłoniach, przyczyny takiego stanu to także brak aktywności fizycznej. z kolei uwypuklone żyły na szyi mogą być efektem niewydolności serca. Niewydolność serca wiąże się również z niewystarczającym przepływem krwi. Towarzyszyć może jej także obrzęk kończyn dolnych i sinienie twarzy. Nierzadko mogą pojawiać się również wystające żyły na skroniach, a także wystające żyły na głowie. Mogą mieć one związek z urazami lub stanami chorobowymi. Mogą wystąpić również w momencie, kiedy pojawi się poważne zapalenie, a stan ten wymaga pilnej konsultacji medycznej i wdrożenia działań zaradczych.
Kiedy pacjentowi potrzebne są pilnie leki lub maści na wystające żyły, czy też na inne dolegliwości, a stacjonarna konsultacja z lekarzem z różnych względów nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. To bardzo szybki i prosty sposób na uzyskanie niezbędnych w danej chwili leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza. Po otrzymaniu czterocyfrowego kodu, wystarczy podać go w aptece wraz z numerem PESEL – jest to wystarczające, by móc wykupić potrzebne leki.
Czy wystające żyły na rękach i na nogach to objaw poważnej choroby?
Wystające żyły mogą (lecz nie muszą) być objawem poważnej choroby. O czym świadczą wystające żyły? Zarówno wystające żyły na rękach, jak również wystające żyły na stopach oraz wystające żyły na nogach mogą mieć związek z urazami, a także infekcjami lub poważnymi zapaleniami. Jeśli jednak wystąpi również zaczerwienienie, któremu towarzyszyć będzie bolesność, ponadto wystąpi owrzodzenie skóry nad żyłą, wówczas objawy te mogą wskazywać na wystąpienie zakrzepicy lub zapalenia żył. Zakrzepica może rozwinąć się zarówno w dotychczas zdrowych żyłach, jak również w żyłach zmienionych żylakowato. Jeśli żyły widoczne są zarówno w okolicach szyi, jak i w obrębie twarzy i klatki piersiowej, może to świadczyć o pojawieniu się choroby nowotworowej.
Żyły, które wystają, mogą być również objawem niewydolności żylnej miednicy. Niekiedy na nogach, zwłaszcza u kobiet, uwidaczniają się wystające i poszerzone żyły, zwane inaczej żylakami. Żylaki powstają w efekcie przepływu wstecznego krwi w żyłach i mogą stać się bardzo uciążliwe oraz niestety groźne. Do najważniejszych objawów żylaków zalicza się uczucie ciężkości nóg, a także ból i skurcze w okolicach łydek.
Objawy towarzyszące wystającym żyłom – utrata wagi
Nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy w bardzo krótkim czasie dojdzie do znacznej utraty wagi pacjenta. Wówczas szczególnie widoczne stają się wystające żyły. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej u osób młodszych, kiedy to w wyniku szybkiego pozbycia się tkanki tłuszczowej uwidaczniają się ich żyły. Jeśli jednak pojawi się wystająca żyła, a wraz z nią dojdzie do bardzo szybkiej i nieuzasadnionej niczym utraty wagi, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może to wiązać się z groźnymi dla zdrowia lub życia dolegliwościami.
Leczenie widocznych, wystających żył na rękach. Jak wygląda?
Wystające żyły są poważnym problemem estetycznym, ponadto mogą być również objawem choroby, dlatego leczenie w zależności od przyczyny problemu powinien wdrożyć lekarz. W celu redukcji widocznych żył stosowane są między innymi podkolanówki o wysokim stopniu ucisku. Skutecznym sposobem może okazać się ponadto kompresja przy pomocy bandaży. W zmniejszeniu widoczności żył pomóc może również umiarkowana aktywność fizyczna, w tym spacer, jazda na rowerze, a także pływanie. Często wykorzystuje się również krem na wystające żylaki, a także specjalne leki na wystające żyły, jednak te powinien dobrać pacjentowi lekarz indywidualnie, instruując go również w kwestii dawkowania. Jeśli powyższe sposoby nie przyniosą efektów, konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu skleroterapii. Wcześniej konieczne jest wykonanie ultrasonografii dopplerowskiej. Ostateczną decyzję w kwestii problemu wystających żył zawsze podejmuje lekarz.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?