Wymiotowanie u noworodka — przyczyny, sposoby na radzenie sobie z nim

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy występuje wymiotowanie u noworodka, bardzo często rodzice zaczynają się niepokoić. Jeśli wymioty u dziecka są sporadyczne, nie powinien być to jeszcze powód do niepokoju. Bardzo często niemowlę wymiotuje po jedzeniu zbyt raptownym. Niepokój wzbudzać mogą jednak częste i powtarzające się intensywne wymioty u niemowlaka – wówczas należy już zastanowić się nad przyczyną problemu, ponieważ mogą być one sygnałem świadczącym o poważniejszych dolegliwościach, a wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Jakie są najczęstsze przyczyny wymiotów i co zrobić, jeśli dziecko wymiotuje? Kiedy wymioty mogą niepokoić i czy taki stan może wymagać leczenia? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wymiotowanie u noworodka – jak odróżnić je od ulewania?

Nierzadko wymiotowanie u noworodka mylone jest z ulewaniem. Jeśli chodzi o zagadnienie „ulewanie a wymiotowanie u niemowląt”, warto pamiętać, że ulewanie u noworodków oznacza wypływanie z buzi dziecka niewielkiej ilości nadtrawionego pokarmu (najczęściej od 1 do 2 łyżek).  W przypadku ulewania przyczyną zjawiska może być niedojrzały układ pokarmowy niemowląt, a także predyspozycje wynikające z leżącego trybu życia dziecka oraz spożywanie płynnych pokarmów. Ulewanie jest więc zjawiskiem naturalnym, które zwykle nie występuje w trakcie snu dziecka i ma łagodny przebieg, ponadto nie towarzyszy mu napięcie mięśni brzucha. Ulewanie najczęściej zanika w okolicach 5. miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna już siadać.

Czytaj także:

Wymiotowanie noworodka natomiast najczęściej jest niekontrolowane, gwałtowne i odbywa się pod dużym ciśnieniem. Pokarm wydalany jest na zewnątrz z żołądka przez przełyk i jamę ustną. Niekiedy przy wymiotach treść wydostaje się również przez nos. Jeśli niemowlę wymiotuje nagle (wcześniej nie pojawiały się wymioty), ważne jest określenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Niekiedy może okazać się, że konieczna będzie nawet interwencja chirurgiczna, choć na szczęście jest to rzadka ostateczność. Jeśli chodzi o wymioty u niemowlaka, dość często towarzyszyć im mogą objawy dodatkowe, do których zaliczana jest biegunka, ból brzucha oraz gorączka. Z wymiotami wiązać się może również złe samopoczucie, płaczliwość maluszka oraz ospałość. Objawów nie wolno lekceważyć – przez częste wymioty nawet w kilka godzin dojść może do odwodnienia, które może doprowadzić do zaburzenia pracy narządów dziecka, w tym także serca.

Jeśli dziecku, które wymiotuje, towarzyszą również nudności i inne dolegliwości, należy pilnie zgłosić się do pediatry. Chore dziecko wymaga stałej opieki w domu, więc jeśli domownikom potrzebne są pilnie leki i nie mogą udać się do lekarza, warto skorzystać z recepty online. Jest to rozwiązanie wygodne i co ważne, szybkie w realizacji, które nie wymaga wychodzenia z domu, co z chorym niemowlęciem jest często niemożliwe. Dzięki niemu już w kilka chwil otrzymać można SMS-a z kodem na niezbędne medykamenty, który następnie po okazaniu numeru PESEL można wykupić w każdej aptece. Ważne, że receptę w imieniu rodzica może zrealizować inna osoba.

Dlaczego noworodek wymiotuje?

Bardzo często niemowlę wymiotuje z przejedzenia, ponadto dolegliwość ta może być skutkiem drobnych niestrawności. Jeśli niemowlę wymiotuje po karmieniu, przyczyną może być zbyt łapczywe jedzenie malucha i związane z tym przyjęcie zbyt duże ilości pokarmu jednocześnie. Gdy noworodek wymiotuje po karmieniu piersią, przyczyną może być również nałykanie się powietrza podczas karmienia mlekiem matki. Wymiotowanie u noworodka może wynikać też z zakrztuszenia. Czasami dziecko może wymiotować, jeśli jest przeziębione lub podczas ząbkowania. W niektórych przypadkach wymioty mogą być objawem zapalenia ucha, ponadto wywoływać je może kaszel oraz silny katar. Częste wymioty mogą wskazywać również na zakażenie rotawirusami. Niekiedy przyczyną może być alergia pokarmowa na przyjmowane z piersi mleko lub na mleko modyfikowane. Rzadko przyczyną wymiotowania może być również choroba lokomocyjna.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Jeśli pojawi się wymiotowanie u noworodka, należy dopilnować, by jego główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do zachłyśnięcia. Jeśli wystąpią wymioty u noworodka, koniecznie należy zadbać, by maluch się nie odwodnił. Jeśli noworodek wymiotuje, warto zmienić technikę karmienia, a także zadbać o to, by nie przekarmiać dziecka. Gdy dziecko wymiotuje bezpośrednio po karmieniu, warto zacząć karmić go częściej, ale mniejszymi ilościami pokarmu. Jeśli wymioty spowodowane są infekcją wirusową układu oddechowego, warto oczyścić nos malucha, by mógł dobrze oddychać. Przy wymiotach pomóc może również długi sen, podczas którego nieco opróżni się żołądek. Należy przy tym pamiętać, by bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem nie podawać dziecku leków na nudności.

Kiedy wymioty u noworodka powinny niepokoić?

Jeśli niemowlę wymiotuje, ponadto wymiotom towarzyszy biegunka lub wysoka gorączka i dolegliwości te nie ustają od doby lub jeśli występują przy każdym kolejnym karmieniu, konieczna jest pilna wizyta u pediatry. Takie wymioty u niemowląt z utrzymującymi się dodatkowymi objawami mogą bardzo szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia. W tym przypadku niepokój budzić mogą objawy wskazujące na odwodnienie, do których zalicza się między innymi płacz bez łez, suchy język i usta, nadmierna senność, a także skąpe oddawanie moczu i obecność krwi w zwracanej treści. Do lekarza należy udać się również, jeśli intensywne wymioty pojawiają się w przeciągu pół godziny od karmienia, ponadto występują drgawki, a dziecko nie chce pić mleka z butelki. Wizyta u lekarza może okazać się konieczna, jeśli wymioty utrzymują się 12 godzin lub dłużej, ponadto maluch ma nadęty brzuch, a razem z wymiotami pojawia się żółć.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.