Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wymiotowanie żółcią przyczynę może mieć niejedną. Obecność takich wymiotów nie jest rzadkością przy zatruciu, niektórych chorobach związanych z układem pokarmowym, a także dolegliwościach związanych z innymi stanami. Problemu nie powinno się lekceważyć, gdyż konsekwencji zaniedbania w tym przypadku może być wiele. Co konkretnie może przyczynić się do wymiotów z żółcią? Które z przyczyn są szczególnie budzące niepokój i dlaczego? Informacje te znajdziesz w poniższym artykule. Podpowiadamy również, na czym polega diagnostyka i jak leczyć się w takiej sytuacji.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wymiotowanie żółtą – co to właściwie oznacza?
Zwracanie żółcią nie jest chorobą, jednak może być niepokojącym objawem wielu poważnych schorzeń. By lepiej opisać ten problem, należy przypomnieć, czym tak właściwie jest żółć, skąd się bierze oraz jakie funkcje pełni. Jest to wydzielina produkowana przez wątrobę, a jej rola polega na trawieniu tłuszczów. Żółć dodatkowo zapewnia odpowiednie pH dla działania enzymów trzustkowych oraz jelitowych. W skład żółci wchodzą kwasy żółciowe, cholesterol, fosfolipidy i barwniki. Żółć z wątroby trafiać powinna bezpośrednio do jelit, więc jej obecność w górnym rejonie układu pokarmowego, w tym w żołądku, przełyku czy jamie ustnej, zdecydowanie nie jest normalnym objawem.
Wymioty wywołuje tzw. ośrodek wymiotny, czyli część układu nerwowego, która odbiera sygnały między innymi z receptorów zlokalizowanych w jamie brzusznej, choć nie tylko. Wymiotowanie żółcią to nic innego jak wyrzucenie przez usta objętości niestrawionej treści pokarmowej, w której znajduje się również żółć. Wymioty z żółcią pojawiać mogą się również, gdy w żołądku nie ma już treści pokarmowych, gdyż w związku z uporczywymi wymiotami został on już opróżniony. Łatwo rozpoznać takie wymioty, gdyż ich barwa jest charakterystyczna i przyjmuje kolor żółty lub lekko zielonkawy.
Zarówno poranne wymiotowanie żółcią, jak i dzienne oraz nocne wymiotowanie u dorosłych to dolegliwości wymagające szczególnej uwagi pacjenta. Jeśli dolegliwość się przedłuża i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, zdecydowanie nie jest to czas na szukanie wiedzy w serwisach internetowych i samodzielne próby ich wykorzystania do walki z wymiotami. Zalecany jest wówczas pilny kontakt z lekarzem. Jeśli niezbędne będzie leczenie, sprawdzić może się e-recepta online. W ten sposób można szybko skorzystać z konsultacji lekarskiej, gdy ciężko umówić się na stacjonarną wizytę od ręki.
Przyczyny wymiotowania żółcią
Jeśli chodzi o wymiotowanie żółcią, przyczyny wiążą się z cofaniem się żółci do żołądka, a następnie wraz z wymiotami do przełyku i jamy ustnej.
- Może być to między innymi efektem tego, że u pacjenta jest nieprawidłowa motoryka jelit. Nie jest to jednak jedyna prawdopodobna przyczyna tej dolegliwości.
- Wymiotowanie żółcią może wiązać się na przykład z niedrożnością przewodu pokarmowego, wówczas pacjenci zmagają się często również z bólami brzucha i gorączką. Gdy w grę wchodzi niedrożność przewodu pokarmowego, żółć cofa się do żołądka, a następnie wraz z wymiotami wydostaje się przez przełyk, gardło i jamę ustną na zewnątrz organizmu.
- Problemem może być również refluks jelitowo-żółciowy, a także nieżyt żołądkowo-jelitowy, znany również jako jelitówka bądź grypa żołądkowa. Wówczas bardzo często pojawia się wymiotowanie żółcią i biegunka.
- Nie jest rzadkością także wymiotowanie żółcią po alkoholu, które związane jest z zatruciem alkoholowym.
- Do problemu przyczynić może się również żółciowe zapalenie żołądka, często związane z usunięciem pęcherzyka żółciowego, a nawet zwykłe zatrucie pokarmowe.
- Warto wiedzieć, że żółte wymioty mogą być również efektem zaniedbania zaleceń pooperacyjnych – np. po operacjach na żołądku.
Wymiotowanie żółcią w ciąży – czy powinno niepokoić?
Nudności i wymioty w ciąży są problemem dość powszechnym, który wiąże się między innymi ze zmianami hormonalnymi. Nieprzyjemne dolegliwości pojawić mogą się nawet w odpowiedzi na drażniący zapach. Jeśli jednak żółte wymioty dotyczą kobiety ciężarnej, zawsze wymaga to sprawdzenia i wizyty u lekarza. Wymiotowanie żółcią może mieć bowiem różne przyczyny, a w ciąży należy ze szczególną troską podejść do każdej nieprawidłowości funkcjonowania organizmu. Z tego powodu należy pamiętać, że każde wymiotowanie żółcią w ciąży wymaga kontaktu z lekarzem prowadzącym – tym bardziej jeśli zdarzenia te są częste. Dojść może bowiem do odwodnienia organizmu, ponadto nie jest wykluczone również wymiotowanie żółcią i zawroty głowy, co może być niebezpieczne dla ciężarnych.
Jak leczyć wymiotowanie żółcią?
Gdy pojawia się wymiotowanie żółcią, pacjenci zazwyczaj z niepokojem zgłaszają się do lekarza. Koniecznie należy zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli oprócz wymiotów z żółcią pojawiają się mocne bóle brzucha, wzdęcia i zatrzymanie stolca bądź biegunka, a także gorączka i zawroty głowy. Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, gdy pojawiają się również domieszki krwi w wymiocinach. By wdrożyć leczenie, należy jednak w pierwszej kolejności określić źródło problemu. Nakierować lekarza na diagnozę może już sam wywiad medyczny, ale zdarza się, że konieczne są dodatkowe badania w tym np. badanie USG brzucha czy RTG jamy brzusznej. Niekiedy lekarz zlecić może również badania krwi, gastroskopię, badanie radioizotopowe lub inne badania specjalistyczne.
Jeśli zastanawiasz się, co pomaga na wymiotowanie żółcią, musisz wiedzieć, że zależne jest to od przyczyny problemu. W wielu przypadkach stawia się jedynie na leczenie objawowe – mowa zwłaszcza o zatruciu pokarmowym. Stosowane są wówczas na przykład leki przeciwwymiotne i przeciwhistaminowe, które redukują odruch wymiotny i powstrzymują potrzebę wymiotowania. Podaje się również elektrolity i pilnuje się odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jeśli do wymiotowania przyczyniają się jednak poważniejsze schorzenia, potrzebna będzie specjalistyczna farmakoterapia. Warto również wiedzieć, co jeść po wymiotach żółcią. Ze względu na to, że żółć pojawia się zazwyczaj przy opróżnionym żołądku, dieta powinna być wówczas lekkostrawna. Nie wolno również zapominać o odpowiedniej dawce płynów i elektrolitach.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?