Woda w płucach – jakie są jej objawy? Przyczyny i leczenie

Napisano 14.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pojawienie się płynu w jamie opłucnej zawsze stanowi powód do niepokoju i wymaga precyzyjnej diagnostyki. Jego obecność może być następstwem różnych schorzeń, dlatego tak ważna jest wczesna interwencja. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny wody w płucach, oraz co na temat rokowań i możliwości leczenia mówią pulmonolodzy. Czy istnieje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Woda w płucach – przyczyny

Wysiękowe zapalenie opłucnej lub płatowe zapalenie płuc to jedne z najczęstszych przyczyn gromadzenia się płynu w płucach. Schorzenia objawiają się kaszlem, gorączką z dreszczami, dusznościami oraz dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej, które nasilają się w pozycji leżącej. Magazynowana woda może wówczas ulec zakażaniu przez bakterie z krwi, przekształcając się w ropę, bądź utworzyć ropniak, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego. Jeżeli przyczyną schorzenia jest zakażenie bakteryjne, należy wdrożyć antybiotykoterapię.  E-recepta wystawiona przez lekarza, może być zrealizowana bez wychodzenia z domu.

Czytaj także:

Przyczyny powstawania wody w płucach – choroby serca 

Płyn w opłucnej to objaw, który często towarzyszy chorobom serca. Jak zauważają specjaliści, gromadzenie się wody może wystąpić u osób z wadami zastawki aorty, chorych na dychawicę sercową  lub zwężenie zastawki dwudzielnej, oraz pacjentów z niewydolnością lewego przedsionka (zazwyczaj po dużym wysiłku fizycznym). Jeżeli magazynowanie płynu stanowi konsekwencję powikłań po zawale serca, najczęściej obserwuje się obrzęk płuc, który manifestuje się kaszlem i silnymi dusznościami. Podczas odkrztuszania chory może zauważyć pienistą wydzieliną z domieszką krwi pochodzącej z pękających naczynek. W przypadku pojawienia się krwi należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym, ponieważ to stan zagrażający życiu.

Od czego jest woda w płucach? Zmiany nowotworowe

Innym powodem gromadzenia się wody w płucach jest nowotwór spowodowany przerzutami z innych organów. Guzy mogą być zlokalizowane zarówno w obwodowych częściach płatów płucnych, jak i  pod opłucną, na którą naciekają w czasie wzrostu. W tym drugim przypadku woda gromadzi się systematycznie w dużych ilościach, powodując coraz większy nacisk na płuca. Biorąc pod uwagę, że proces chorobowy nie wywołuje bezpośrednich dolegliwości bólowych, nowotwór wykrywany jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium rozwoju. W tym czasie u chorego pojawiają się stałe i silne duszności. Co istotne, płyn w opłucnej często bywa pierwszym symptomem zmian rakowych.

Objawy wody w płucach

Obecność wody w płucach może dawać niejednoznaczne objawy, które są zależne od czynnika wywołującego powikłania oraz ilości gromadzącego się płynu. Do głównych symptomów należą duszność oraz ucisk w klatce piersiowej. Chorzy skarżą się na utrudnione oddychanie oraz ograniczenie ruchomości klatki piersiowej. Co więcej, wraz z upływem czasu ból może promieniować na okolice brzucha oraz barki. Warto przy tym zaznaczyć, że płuca same w sobie nie wywołują bólu – dolegliwości stanowią wynikową powiązań opłucnej z nerwami międzyżebrowymi i pojawiają się zazwyczaj przy stanach zapalnych oraz nowotworach.

Woda na płucach – skutki

Pamiętaj, że nieleczone schorzenie może prowadzić do śmierci!

Jak leczy się wodę w płucach?

Rokowania oraz możliwości leczenia wody w płucach zależą od przyczyny, która spowodowała wysięk. W pierwszej kolejności lekarz ustala charakter płynu (zapalny, nowotworowy lub przesiękowy), co pozwala zawęzić obszar diagnostyczny. W przypadku gdy gromadzenie się płynu ma związek z infekcją, urazem bądź zatorowością, istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie.

Woda w płucu – leczenie

Przesięki w niewydolności serca wymagają zastosowania leków moczopędnych i wzmacniających serce. Jeżeli gromadzenie wody w płucach ma związek z zakażeniem bakteryjnym i towarzyszy bakteryjnemu zapaleniu płuc, najlepszym rozwiązaniem jest antybiotykoterapia. W leczeniu gruźlicy stosuje się natomiast rozbudowane leczenie przeciwprątkowe. Jeżeli woda gromadzi się wskutek niewydolności krążenia, nerek czy wątroby (przestaje produkować białka krwi oraz chłonki), koniecznie jest zintensyfikowanie leczenia schorzeń narządów. Przy chorobach nowotworowych sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga wdrożenia leczenia onkologicznego.

Woda w płucach jak leczyć? Chirurgiczne możliwości leczenia

Przy pojawieniu się nasilonych duszności, bólu w opłucnej i gromadzeniu dużej objętości płynu, pulmonolog może podjąć decyzję o przeprowadzeniu torakocentezy, czyli nakłucia jamy opłucnej. Procedura polega na przezskórnym wprowadzeniu igły do jamy opłucnej, dzięki czemu można pobrać materiał do badań i wydostać nagromadzony płyn.
Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, zazwyczaj wykonuje się drenaż jamy opłucnej. Zabieg polega na wprowadzeniu przez przestrzeń międzyżebrową do opłucnej drenu. Z tego względu powinien być wykonywany przy aktywnym procesie zapalnym oraz obecności zbiorników płynowych. Leczenie chirurgiczne (otwarty drenaż opłucnej, torakotomia czy dekortykacja), wdrażane w przypadku niepowodzenia wymienionych wcześniej procedur. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysokim stopniem skuteczności.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.