Woda w kolanie – co to za schorzenie? Jak się je leczy?

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Woda w kolanie to dolegliwość, która pojawić może się wskutek urazu, obciążenia lub uszkodzenia stawu bądź jego okolic. Problemem są jednak nie tylko urazy obejmujące kolano, ale również niektóre schorzenia. Dochodzi w konsekwencji do widocznego obrzęku, bólu, a czasem wręcz do niemożności prostowania i zginania nogi. Doraźnie pomóc mogą okłady na kolanach, jednak niejednokrotnie ich stosowanie to za mało i konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz ortopeda ustali sposób leczenia dolegliwości – w niektórych przypadkach konieczny będzie nawet zabieg punkcji. Co jeszcze należy wiedzieć o wodzie w kolanie, jej przyczynach, objawach i leczeniu? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Woda w kolanie – co oznacza?

Zapewne wiele osób słyszało kiedyś określenie „woda w kolanie”, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaka dolegliwość jest w ten sposób opisywana. Wodą w kolanie potocznie nazywany jest wysięk obejmujący staw kolanowy. W tym przypadku dochodzi do większej produkcji płynu stawowego, co wiąże się z pojawieniem się obrzęku i towarzyszących mu dolegliwości. Dolegliwość często jest problemem osób aktywnych fizycznie, ale może również dotyczyć pacjentów unikających sportu i ćwiczących okazjonalnie, bez wcześniejszej rozgrzewki. Problem nie omija również osób ze zbyt wysoką masą ciała, a także pacjentów w podeszłym wieku bądź po zabiegach operacyjnych. 

Czytaj także:

Z wodą w kolanie nie ma żartów i kontakt z lekarzem jest niezbędny. Sposób leczenia dobiera się indywidualnie do przyczyny dolegliwości, ale niejednokrotnie obejmuje on farmakoterapię. Jeśli konieczne są leki na receptę, a ból kolana uniemożliwia pacjentowi normalne poruszanie się, recepta przez internet może okazać się bardzo dobrą opcją. Nie wymaga bowiem wychodzenia z domu, a leki zapisane za jej pośrednictwem w aptece wykupić pacjentowi może bliska osoba. 

Przyczyny wody w kolanie

Jeśli u pacjenta pojawia się woda w kolanie, najczęściej przyczyna wiąże się z obciążeniem lub urazem, który miał miejsce niedawno. Mowa między innymi o uszkodzeniu łąkotki, więzadła, torebki stawowej lub chrząstki stawowej. Bardzo często zatem pojawia się ten objaw u sportowców, w tym zwłaszcza u osób, które uprawiają sporty intensywnie obciążające stawy. Mowa między innymi o bieganiu, narciarstwie, jeździe na rowerze czy grze w piłkę nożną – zwłaszcza jeśli wcześniej nie wykona się stosownej rozgrzewki. To także częsty problem pacjentów zmagających się z nadwagą i otyłością. 

Trzeba wiedzieć, że do tej nieprzyjemnej dolegliwości prowadzić mogą jednak również niektóre poważne schorzenia, co także należy mieć na uwadze. Obrzęk kolana wiązać może się między innymi z zapaleniem stawów (w tym RZS) lub kości, a także wskazywać może na dnę moczanową lub zapalenie kaletki maziowej. Kiedy pojawia się woda w stawie kolanowym, nie można wykluczyć również poważniejszego problemu. Może być nim na przykład toczeń, borelioza, a nawet różnego rodzaju problemy z układem krwionośnym. Gdy w grę wchodzi woda w kolanie, nowotwór również niestety nie jest wykluczony. Kolejna kwestia to niektóre zabiegi chirurgiczne. Przykładem może być woda w kolanie po artroskopii – to niestety częsta komplikacja tego zabiegu.

Objawy wody w kolanie

Wiesz już, skąd najczęściej bierze się woda w kolanie. Jak rozpoznać jednak tą dolegliwość? Pojawiająca się woda w kolanie daje wiele objawów powiązanych, więc raczej nie da się problemu przeoczyć. Przede wszystkim zauważyć można obrzęk w miejscu stawu kolanowego. Gdy stan pacjenta jest zaawansowany, różnica między kolanami może być znaczna. Woda w kolanie objawy daje również bólowe. Na początku pojawia się delikatny ból stawu, jednak z czasem może on znacznie narastać, aż w końcu wręcz utrudniać będzie normalne funkcjonowanie pacjenta. Pojawić może się również zaczerwienienie kolana, a także uczucie gorąca, ponadto pacjent często nie może ruszać nogą (zginać nią i prostować jej), a to znów przyczynia się do poważnych problemów z przemieszczaniem się.  

Leczenie – jak pozbyć się wody w kolanie

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy woda w kolanie sama zejdzie oraz jak samemu pozbyć się wody w kolanie. Niestety trzeba wiedzieć, że woda w kolanie nie jest stanem, który powinno się lekceważyć. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy woda w kolanie jest niebezpieczna, musisz wiedzieć, że brak wdrożenia działań zapobiegawczych w porę może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Nieleczona woda w kolanie może przyczynić się na przykład do znacznego ograniczenia zdolności ruchu. Konieczne jest zatem zgłoszenie się do lekarza, by ten określił przyczynę problemu oraz sposób walki z nią. Pomocne może być tu badanie USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy RTG. Leczenie dobiera się oczywiście indywidualnie do zdiagnozowanej przyczyny problemu. Zazwyczaj stawia się na rehabilitację, fizykoterapię i farmakologię, w tym środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Gdy problemem jest woda w kolanie, leczenie polega czasem także na odciągnięciu nadmiaru wydzieliny za pomocą strzykawki. Zabieg ten może wydawać się dość nieprzyjemny, jednak wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych z nim związanych. Punkcja kolana pozwala również na analizę pobranego płynu. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów będzie on bowiem wyglądać inaczej niż w przypadku uszkodzenia naczyń wewnątrzstawowych, których efektem jest woda w kolanie. Ile zwolnienia w tym przypadku potrzeba pacjentowi, zadecyduje lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników. 

Domowe sposoby na wodę w kolanie

Niewątpliwie woda w kolanie wymaga kontaktu z lekarzem. Jeśli jednak do umówionej wizyty zostało jeszcze trochę czasu, postawić można na domowe metody redukowania objawów tej nieprzyjemnej dolegliwości. Na ból doraźnie zastosować można leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w tym przeciwbólową maść na wodę w kolanie. Dobrze unieść także nogę z kolanem powyżej linii biodra, co nieco zredukuje nieprzyjemne dolegliwości. Pomocne może być również wykonanie okładu z liści kapusty, które zredukują obrzęk, a także delikatny masaż. Sprawdzają się zimne okłady z pomocą lodu – ten jednak nie powinien bezpośrednio dotykać skóry. Kolejny sposób na chwilową ulgę to bandaż elastyczny bądź specjalna opaska uciskająca. 

W sieci znaleźć można różne porady, które mają sprawić, że mniej dokuczliwa będzie woda w kolanie. Domowe sposoby opisywane przez niektórych to między innymi okłady z octu bądź arniki, a nawet przykładanie ziemniaków. Polecane w sieci jest także żółtko z solą na wodę w kolanie, a także wiele innych metod. Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, by z rezerwą podchodzić do niektórych „porad” internetowych, gdyż czasem można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kontakt z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.