Czym jest infiltracja kolana? Na jakie dolegliwości może być stosowana?

Napisano 14.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból w kolanie jest nieprzyjemną dolegliwością. Może stawać się coraz bardziej dokuczliwy z powodu nadwyrężenia nerwów czy występowania chorób zwyrodnieniowych stawów, która postępuje wraz z wiekiem, ponieważ budujące kolano struktury stopniowo się zużywają. Z tego powodu często dokonuje się infiltracji, czyli zastrzyku w kolano, który wspomaga odbudowę chrząstki i złagodzenie odczuwanego bólu. Kiedy wykonuje się infiltrację kolana? Jak przebiega procedura?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest infiltracja kolana?

Podczas infiltracji kolana wykonuje się domiejscowy zastrzyki. Procedurę przeprowadza się głównie podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów czy po urazach kończyny dolnej. Dzięki bezpośredniego podaniu w tkankę stawową kolana zastrzyku z kwasu hialuronowego metoda przynosi dobre efektu i pozwala zmniejszyć odczuwany przez pacjenta ból. W przypadku gdy dolegliwości są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto udać się na wizytę stacjonarną do specjalisty. Lekarz zbada pacjenta i dostosuje leczenie. Możliwe jest wdrożenie farmakoterapii. Warto zaznaczyć, że wystawiona e-recepta może zostać wykupiona w każdej aptece na terenie Polski.

Czytaj także:

Jednak kwas hialuronowy pomaga nie tylko na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Poprzez zapewnienie odpowiedniego nawilżenia stawu zmniejsza tarcie między powierzchniami, zmniejszając ryzyko wystąpienia urazów w przyszłości. Pozwala również zwiększyć amortyzację podczas chodzenia.

Na co pomaga infiltracja kolana?

Zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano jest szczególnie polecany dla osób ze zwyrodnieniem stawu kolanowego. Schorzenie występuje, gdy chrząstka ochronna, która amortyzuje końce kości, z czasem ulega zużyciu. Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów może uszkodzić każdy staw, najczęściej dotyka stawów rąk, kolan, bioder i kręgosłupa. 

Symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów często rozwijają się powoli i pogarszają z czasem, można wówczas zaobserwować:

  • Ból — dotknięte przez schorzenie stawy mogą boleć podczas lub po ruchu.
  • Sztywność stawów — może być najbardziej zauważalna po przebudzeniu lub po okresie nieaktywności.
  • Tkliwość — staw może być delikatny, a lekki nacisk na niego lub w jego pobliżu może powodować ból i dyskomfort.
  • Utratę elastyczności — pacjent może nie być w stanie poruszać stawem w pełnym zakresie ruchu.
  • Uczucie tarcia — można odczuwać zgrzytanie podczas używania stawu i słyszeć trzaski lub strzykanie.
  • Obrzęk kolana — może to być spowodowane zapaleniem tkanek miękkich wokół stawu.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle można opanować, chociaż uszkodzenia stawów nie można odwrócić. Utrzymywanie aktywności fizycznej, prawidłowej masy ciała i przyjmowanie zastrzyków do kolana może spowolnić postęp choroby i pomóc w złagodzeniu bólu oraz poprawie funkcjonowania stawów.

Infiltrację kolana można również wykonać w przypadku przeciążenia kończyny dolnej czy urazu nogi (szczególnie kolana).

Warto zaznaczyć, że u pacjentów mogą pojawić się też inne zmiany na kolanie np. ganglion (torbiel galaretowata). Jest to przestrzeń jamista, którą wypełnia płyn czy galaretowata substancja z tkanki łącznej. Ma nienowotworowy charakter. Zazwyczaj pojawia się u pracujących osób w wieku 20-50 lat. Do przyczyn powstawania zalicza się degradację tkanki łącznej, wystąpienie urazów czy przeciążeń kończyny dolnej, a także stanów zapalnych mięśni i stawów. Zazwyczaj stosuje się leczenie zapobiegawcze, jeśli jednak nie przyniesie ono efektów, zaleca się nakłucie zmiany, dzięki czemu można ją opróżnić z galaretowatej treści. Następnie specjalista wykona zastrzyk do kolana, żeby podać lek sterydowy. Trzeba pamiętać, że gangliony mają tendencję do nawracania i z tego powodu istotna jest odpowiednia profilaktyka m.in. odciążenie kończyny.

Jak przebiega zabieg infiltracji kolana?

Procedura jest przeprowadzana w bezpiecznych i sterylnych warunkach. Wykonuje ją specjalista. Pacjent leży na plecach z wyprostowanym kolanem lub siedzi ze zgiętym kolanem — pozycja zależy od preferowanego przez lekarza podejścia do wkłucia igły w torebkę stawową. Kolano przeciera się środkiem dezynfekującym. Pacjent jest proszony o rozluźnienie mięśni nóg, co ułatwi pomyślne wstrzyknięcie i może również sprawić, że wstrzyknięcie będzie mniej bolesne. Lekarz może podać miejscowy środek znieczulający w celu zmniejszenia czucia w danej okolicy. Jeśli kolano jest spuchnięte od nadmiaru płynu, lekarz może odessać wydzielinę za pomocą igły i strzykawki.

Zastrzyk jest skuteczny tylko wtedy, gdy kwas hialuronowy jest dostarczany bezpośrednio do stawu kolanowego (nie do otaczających tkanek). Aby uzyskać lepszą dokładność, niektórzy lekarze wolą używać ultradźwięków podczas wykonywania zastrzyku. W takiej sytuacji na skórę w pobliżu miejsca wstrzyknięcia zostanie nałożony żel, a specjalista delikatnie dociśnie ręczne urządzenie ultrasonograficzne. Obraz będzie wyświetlony na ekranie komputera, aby lekarz mógł swobodnie obserwować dany obszar.

Następnie za pomocą nowej, sterylnej strzykawki lekarz wstrzykuje kwas hialuronowy po jednej stronie kolana.

Miejsce wstrzyknięcia zostanie oczyszczone i zabandażowane. Pacjent zostanie poproszony o kilkakrotne wyprostowanie i zgięcie kolana, co pomoże rozprowadzić materiał w stawie kolanowym.

Ta technika wstrzykiwania wymaga wiedzy wyszkolonego personelu medycznego, który może dostarczyć kwas hialuronowy do torebki stawowej kolana. Jeśli materiał zostanie wstrzyknięty w jakikolwiek inny obszar kolana, skuteczność zabiegu może zostać zmniejszona.

Zastrzyk w kolano – zalecenia po zabiegu

Lekarze zalecają, żeby bezpośrednio po zabiegu odpoczywać od 12 do 24 godzin. Odpoczynek po wstrzyknięciu pomaga złagodzić ból związany ze wstrzyknięciem, a także zmniejsza ryzyko wypłukiwania kwasu hialuronowego z torebki stawowej.

Podczas tego okresu odpoczynku pacjenci mogą wykonywać proste czynności o niewielkim obciążeniu dla kończyny dolnej, takie jak powolne, krótkie spacery. W tym okresie na ogół unika się biegania, przenoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania innych czynności obciążających kolano i mogących skutkować urazem. 

Po wykonaniu zastrzyku w kolano zwykle zaleca się program kontrolny obejmujący fizjoterapię i wykonywanie ćwiczeń kolan w domu. Praktyki te pomagają budować i utrzymywać siłę mięśni wokół stawu kolanowego. Fizjoterapia i ćwiczenia mogą również pomóc zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i spowolnić zwyrodnienie stawów. Pacjentom z silnym bólem można zalecić pływanie terapeutyczne, czyli łagodną i skuteczną formę wzmocnienia organizmu.

Pacjent może również korzystać z urządzeń wspomagających, które pomagają zmniejszyć obciążenie dotkniętych chorobą stawów, a także poprawiają mechanikę ciała i chodu. Wykorzystuje się m.in. szelki, ortezy, wkładki do butów, laski lub chodziki. Z wszelkich urządzeń należy korzystać zgodnie z instrukcją od producenta i specjalisty.

Ponieważ otyłość jest znanym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów, praca nad utrzymaniem odpowiedniej wagi może pomóc w zapobieganiu i poprawie choroby zwyrodnieniowej stawów. Utrata masy ciała u osób z nadwagą i chorobą zwyrodnieniową stawów zmniejsza natężenie bólu w obciążonych stawach, a także łagodzi procesy zapalne, które przyczyniają się do rozwoju schorzenia.

Infiltracja kolana – jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Do wykonania procedury nie ma większych przeciwwskazań. Niemniej należy zachować ostrożność u pacjentów, którzy cierpią na poważne choroby współistniejące, w szczególności w sytuacji, gdy mają problemy z sercem i krzepliwością krwi czy chorują na cukrzycę. Z tego powodu przed wykonaniem zastrzyku do kolana należy przeprowadzić wszelkie niezbędne badania, które pomogą upewnić się, że pacjent jest zdrowy oraz że procedura nie będzie wywierała negatywnego wpływu na istniejące choroby.

Co więcej, zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mogą nie być odpowiednie dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży bądź karmiących piersią, osób z alergiami na produkty hialuronowe (w tym uczulonych na jaja czy inne produkty odzwierzęce), a także jednostek z infekcjami w obrębie stawu kolanowego. 

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do kolana jest zwykle uważane za bezpieczny zabieg, ale jak każda procedura medyczna może wiązać się z pewnymi konsukwencjami i ryzykiem. Najczęstsze skutki uboczne tej procedury to łagodny obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia. Inne rzadkie zagrożenia obejmują infekcje, reakcje alergiczne lub zapalenie kaletki. W przypadku wystąpienia takich objawów zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza.

Infiltracja kolana – po jakim czasie można spodziewać się rezultatów?

Infiltracja kolana jest skuteczną metodą, ale trzeba zaznaczyć, że czas trwania leczenia jest zależny od pacjenta w tym patologii schorzenia czy ogólnego stanu zdrowia jednostki. Już po pierwszym zastrzyku z kwasu hialuronowego można zaobserwować trwałe efekty. Zwykle można spodziewać się rezultatów po 7-10 dniach od iniekcji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.