Uszczypnięcie bociana — czym jest i co jest jego przyczyną?         

Napisano 06.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Naczyniak płaski, czyli potocznie uszczypnięcie bociana, to jedno z najczęściej występujących znamion u niemowląt. Mimo że w większości przypadków występuje pojedynczo, zdarzają się przypadki, że pojawia się w wielu miejscach na skórze. Co ciekawe, „dziobnięcie” zwykle występuje u dzieci z ciąż mnogich. Sprawdźmy, czy samo pojawienie się naczyniaka jest niebezpieczne, i kiedy należy zasięgnąć opinii lekarza. Dlaczego dziecko rodzi się ze znamieniem?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Uszczypnięcie bociana — co to takiego?

Uszczypnięcie bociana z tyłu głowy to niegroźna zmiana skórna przyjmująca formę czerwonej plamy. Statystyki wskazują, że występuje aż u 50% noworodków. Biorąc pod uwagę, że znamię jest niegroźne, nie wymaga leczenia. W celu zabezpieczenia zmienionego obszaru zaleca się jednak stosowanie kremów z filtrem – o ile lekarz nie zaleci inaczej. Chcesz zaopatrzyć się w środki przepisane przez specjalistę? Pamiętaj, że e-recepta może być zrealizowana bez wychodzenia z domu.

Czytaj także:

Uszczypnięcie bociana – jak wygląda?

Naczyniak przybiera kształt trójkąta, przez co na pierwszy rzut oka kojarzy się z długim ptasim dziobem. Znamię ma najczęściej kolor różowy bądź czerwony, ale zdarzają się też plamy w kolorach pomarańczowych i jasnobrązowych. Kiedy maluch krzyczy bądź płacze nabiega krwią i ciemnieje. Pod wpływem dotyku przybiera natomiast jaśniejszy odcień. Pomimo że znamię występuje najczęściej na karku, może pojawić się także na czole, górnej wardze, a nawet powiekach (pocałunek anioła).

Przyczyny powstania znamion u niemowląt

Uszczypnięcie bociana to wrodzone malformacje naczyniowe, która pojawiają się u niemowlęcia po urodzeniu. Są to rozszerzone naczynia włośniczkowe, które występują w skórze i ulegają ściemnieniu pod wpływem działania temperatury bądź nastroju niemowlaka. Skóra nie zmienia jednak swojej struktury, a różnica tkwi jedynie w odmiennym kolorze wybranego obszaru ciała. Dokładne przyczyny powstawania naczyniaka nie są znane. Zdarza się, że po upływie czasu naczyniak zwiększa swoją powierzchnię, co ma bezpośredni związek z rozwojem układu krwionośnego.

Uszczypnięcie bociana – kiedy znika?

To najczęstsze pytanie zadawane przez rodziców w internecie. Znamiona mogą pojawić się zarówno kilka miesięcy po porodzie bądź jeszcze przed narodzinami. W większości przypadków ustępują w okolicach trzeciego roku życia – jeżeli plamy się utrzymują, warto udać się do lekarza. Specjalista oceni, czy usunięcie znamienia jest koniecznie i zaproponuje jedną z kilku metod, np. laser, chirurgiczne wycięcie bądź zamrażanie płynnym azotem. Uszczypnięcie bociana na czole, karku czy powiekach, nie jest groźne i nie stanowi objawu chorobowego. Częstotliwość występowania zmiany jest szczególnie duża wśród przedstawicieli białej populacji.

Uszczypnięcie bociana — czy jest groźne?

Rodzice, którzy zaobserwowali uszczypnięcie bociana u niemowlaka, mogą mieć wątpliwości, czy zmiana nie jest niebezpieczna dla ich dziecka. Należy podkreślić, że znamię u noworodka nie wywołuje żadnych bolesnych objawów – nie swędzi, nie boli, ani nie jest zaraźliwe. Naukowcy sugerują, że zmiana może mieć podłoże genetyczne, niemniej nie ma na to mocnych dowodów.

Dziobnięcie bociana nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Plama nie wykazuje wrażliwości na pocieranie, mycie czy aplikowanie produktów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać o ochronie skóry (nie tylko zmienionych obszarów) przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przed wyjściem z domu – nawet jeżeli pogoda jest pochmurna – warto zastosować krem z filtrem. Pamiętaj, że znamię może okresowo zmieniać kolor, co nie stanowi powodu do niepokoju.
Uwaga! Jeżeli zaobserwujesz, że plama na skórze zaczyna robić się wypukła, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Prawidłowo wyglądające uszczypnięcie bociana jest płaskie i nie różni się od zdrowej skóry, nie licząc zmiany koloru.

Jak pozbyć się znamion u niemowląt?

Uszczypnięcie bociana to przypadłość, która nie wymaga zazwyczaj leczenia. Statystyki medyczne pokazują, że zazwyczaj ustępuje przed ukończeniem 3 roku życia. W większości przypadków zmiana bieleje już przed osiągnięciem roczku. Jeżeli znamię utrzymuje się dłużej, prawdopodobnie oznacza to, że pozostanie na skórze dziecka do końca życia. Jeżeli zależy Ci na pozbyciu się plamy, istnieje kilka sprawdzonych technik, takich jak:

  • zamrażanie ciekłym azotem,
  • nowoczesne techniki laserowe,
  • chirurgiczne wycięcie.

O tym, która metoda będzie najbezpieczniejsza dla malucha, zadecyduje lekarz.

Uszczypnięcie bociana — kiedy powinno niepokoić?

Pomimo że uszczypnięcie bociana rzadko kiedy budzi niepokój, warto zachować czujność i obserwować, czy zmiana nie rozwija się w czasie. W czasie każdego mycia bądź przebierania dziecka sprawdzaj stan znamienia. Zwracaj uwagę na następujące symptomy:

  • ciemnienie bądź rozjaśnianie w niecodziennych okolicznościach (innych niż płacz czy zmiana temperatury),
  • pojawienie się krwi bądź innej wydzieliny,
  • nadmierna tkliwość, ból podczas dotyku,
  • powiększanie się zmiany,
  • wymioty, biegunka bądź podwyższona temperatura,
  • nietypowe umiejscowienie (inne niż czoło, powieki czy kark),
  • usytuowanie zmiany w pachwinach bądź między palcami (częste podrażnienia).

Pamiętaj, że uszczypnięcie bociana to niejedyna zmiana skórna, która może pojawić się u dzieci. Bardzo podobne objawy daje bowiem naczyniak płaski, umiejscowiony na powiekach i nocku, zwany potocznie pocałunkiem anioła. Plamki bywają bardzo małe, wręcz trudno dostrzegalne, bądź na tyle duże, że obejmują całą powiekę. Podobnie jak w przypadku dziobnięcia bociana jest niegroźny, nie wywołuje dolegliwości bólowych i znika bez śladu przed 3 rokiem życia.

Równie częstą przypadłością skórną jest znamię truskawkowe w formie czerwonej plamki, której średnica może dochodzić do kilku centymetrów. Zmiana twardnieje pod wpływem zmiany temperatury otoczenia bądź gorączki. Podobnie jak w większości przypadków znika samoistnie po osiągnięciu określonego wieku.

W odróżnieniu od wymienionych wyżej znamion skórnych „plama czerwonego wina”, pojawiająca się na policzkach i skroniach, ma charakter stały. Usunięcie przebarwienia wymaga wcześniejszej konsultacji z dermatologiem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.