Czego objawem może być pękająca skóra na palcach?

Napisano 07.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pękająca skóra na palcach to uciążliwa dolegliwość, z którą wbrew pozorom zmaga się wiele osób. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale również bardzo nieprzyjemny. Zazwyczaj towarzyszą mu objawy dodatkowe, do których zaliczyć można między innymi swędzenie lub pieczenie skóry, a nawet jej ból, który związany jest z obecnością niewielkich ranek. Jakie są przyczyny pękania skóry na palcach dłoni i stóp? Kiedy należy zgłosić się z problemem do lekarza i na czym polega diagnostyka przyczyn dolegliwości oraz leczenie? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dlaczego pęka skóra na palcach dłoni? Możliwe przyczyny

Pękająca skóra na palcach to objaw bardzo nieprzyjemny, którego przyczyny mogą być różne. Najczęściej pojawiają się pęknięcia skóry między palcami lub wokół paznokci, ale może dojść również do pękania skóry na opuszkach palców, a także na pozostałych częściach dłoni. Wiąże się to często z dużym dyskomfortem i niejednokrotnie również z bólem. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pęka skóra na palcach dłoni, musisz wiedzieć, że przyczyn może być bardzo dużo, w tym zarówno te prozaiczne, jak i poważne. Zazwyczaj, gdy pękają palce u rąk, związane jest to z nadmiernie przesuszoną skórą. Może być to między innymi uwarunkowane nieprawidłową pielęgnacją skóry dłoni, ale często problem jest także wynikiem działania czynników chemicznych lub atmosferycznych. Sucha skóra na dłoniach może być np. skutkiem stosowania chemii domowej przy sprzątaniu, ponadto może wiązać się z ekspozycją na wiatr czy mróz. Nie można również wykluczyć reakcji alergicznej, w tym alergii kontaktowej na biżuterię, a także uczulenia na kurz czy roztocza, a nawet działania niektórych składników kosmetyków. Nie są to jednak wszystkie możliwe przyczyny tego, że pacjent może mieć popękane palce. Również niektóre schorzenia mogą dawać podobne objawy. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie choroby jak: AZS, egzema, grzybica, cukrzyca czy łuszczyca. Nie można ponadto wykluczyć niedoborów witamin, a nawet zaburzeń gospodarki hormonalnej, w tym np. niedoczynności tarczycy. 

Czytaj także:

Jakie badania wykonać, gdy pękają palce u rąk?

Gdy problemem pacjenta jest pękająca skóra na palcach, nie powinien zwlekać z kontaktem z lekarzem. Objawy nie mogą być bagatelizowane u osób dorosłych, a tym bardziej u dzieci, ponieważ z czasem mogą się nasilać, a wówczas ich leczenie może okazać się trudniejsze. Pękająca skóra na palcach dłoni wymaga konsultacji ze specjalistą, gdyż może być objawem poważniejszego schorzenia dermatologicznego lub być skutkiem innej choroby. Na podstawie przeprowadzonego z pacjentką wywiadu medycznego i oględzin skóry rąk, lekarz zadecyduje o dalszych krokach i koniecznych badaniach. Konieczne mogą okazać się np. badania krwi, testy alergiczne, badanie mikologiczne, czy też testy hormonalne.

Jeśli konieczne będzie długotrwałe leczenie środkami dostępnymi wyłącznie na receptę, pomocna z pewnością będzie recepta przez internet. Jest to opcja, która umożliwia szybkie uzupełnienie kończących się leków, bez konieczności umawiania się na stacjonarną wizytę lekarską. Sprawdzi się to między innymi, gdy termin dostępności lekarza pacjentowi nie odpowiada lub kolejki w przychodni są długie.

Pękająca skóra na palcach u rąk – leczenie

Jeżeli popękane palce związane są z chorobą, lekarz może zaproponować farmakoterapię. Mowa nie tylko o środkach stosowanych miejscowo na skórę, ale również o preparatach działających ogólnie, w tym również o suplementacji mineralnej i witaminowej. Oczywiście sposób leczenia zależy od zdiagnozowanej przez lekarza przyczyny pojawiających się na skórze pęknięć. Jeżeli pękająca skóra na palcach to wynik AZS, lekarz może przepisać np. leki przeciwzapalne czy glikokortykosteroidy. W przypadku grzybicy konieczne będą środki grzybobójcze, w tym np. flukonazol, klotrimazol czy mikonazol. W leczeniu sprawdzić mogą się między innymi sterydowe maści na bazie glikokortykosteroidów lub hydrokortyzonu, a także maści witaminowe, w tym zwłaszcza te, których składnikiem jest witamina A oraz maści z witaminą E. 

Pękająca skóra na palcach dłoni – jak zapobiegać?

Sposób na popękane palce zależny jest głównie od przyczyny, która sprawia, że dłonie pękają. Pomocne może być już samo noszenie rękawiczek w mroźne lub wietrzne dni, preparaty ochronne aplikowane na dłonie w przypadku niskiej temperatury, a także zabezpieczanie skóry w czasie sprzątania i korzystania z chemicznych środków czystości. Nie można zapominać również o szczególnej pielęgnacji i pilnowaniu nawilżenia skóry. Pękająca skóra na palcach powinna być dokładnie i regularnie nawilżana oraz natłuszczana. Warto w produkty zaopatrywać się w aptece i stawiać na specjalne emolienty, maści i kremy, które dedykowane są do przesuszonej i skłonnej do podrażnień skóry. Sprawdzą się tu dobrej jakości kremy nawilżające, w tym zwłaszcza te na bazie aloesu, mocznika, pantenolu czy witaminy A, E, B7 i B5. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto natłuszczająca maść na pękające palce, a także regularnie wykonywany zabieg parafinowy. Należy zadbać nie tylko o skórę od zewnątrz, ale również o stan organizmu od wewnątrz. Pomocne będzie z pewnością odpowiednie nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie niedoborów witamin, w tym zwłaszcza witamin z grupy B, a także witaminy E i witaminy A. 

Pękająca skóra na dłoniach i palcach – czego unikać?

Jeśli problemem pacjenta jest pękająca skóra na palcach i dłoniach, a nie została jeszcze zdiagnozowana żadna poważna choroba, należy przede wszystkim skupić się na swojej codzienności. Unikać trzeba przede wszystkim niedoborów witamin – pomoże tu pilnowanie diety, ale konieczna może okazać się również dodatkowa suplementacja. Pękająca skóra na dłoniach i palcach to dodatkowo unikanie szkodliwie działających warunków zewnętrznych, w tym między innymi klimatyzacji, wiatru czy niskiej temperatury. Pomocne może być zatem nie tylko stosowanie ochronnych kremów do twarzy, ale również dokładne zabezpieczanie dłoni w przypadku wiatru czy mrozu, a tu sprawdzą się także rękawiczki. Unikać należy dodatkowo substancji drażniących warstwę skóry, w tym metali uczulających lub niektórych kosmetyków czy detergentów. Jeśli stosowanie powyższych sposobów nie działa i pacjentowi nadal doskwiera pękająca skóra na palcach u rąk, leczenie może okazać się koniecznością, więc kontakt z lekarzem jest wówczas szczególnie zalecany.

Od czego pęka skóra na palcach stóp?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pękająca skóra na palcach dotyczyć może nie tylko dłoni, ale również stóp, a na kończynach dolnych objaw ten może być równie dokuczliwy. Od czego pęka skóra na palcach stóp? Bardzo często pękanie skóry w okolicy palców stóp związane jest z grzybicą. Zaobserwować można wówczas obecność zmian między palcami i na ich bocznej powierzchni, a dodatkowo skóra może pękać na podeszwie stopy. Z czasem choroba może przenieść się również w rejon paznokci. Grzybica może objawiać się nie tylko pękającą skórą, ale również jej swędzeniem lub pieczeniem, a także zaczerwienieniem, a nawet bólem. Skóra na palcach stóp może się wysuszać i pękać również w związku z cukrzycą, a także niedoczynnością tarczycy. Pacjent musi wiedzieć, że przyczyn tej dolegliwości może być znacznie więcej, dlatego problemu nie wolno bagatelizować i koniecznie należy zgłosić się do lekarza, by ten dokonał diagnozy problemu i wdrożył potrzebne leczenie.

Maść na pękające palce u stóp – czy to wystarczy?

Nawet najlepszy krem dostępny bez recepty nie zadziała skutecznie, gdy pękająca skóra na palcach stóp jest objawem poważnego schorzenia. Stosowanie produktów nawilżających czy natłuszczających warto traktować jako terapię uzupełniającą, która poprawi elastyczność skóry i jej nawodnienie. Sposoby te nie mogą być jednak uważane za podstawowy element terapii. Z pękającą skórą palców stóp należy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Tylko wtedy pacjent będzie mieć pewność, że jego stan zdrowia nie jest zagrożony lub w porę wdrożył leczenie, zanim choroba się rozwinie. 

Popękane palce stóp – jak unikać nawrotów?

Gdy problemem pacjenta jest często pękająca skóra na palcach stóp, skupić należy się szczególnie na higienie. Mowa tu nie tylko o dokładnym myciu stóp środkami o odpowiednim pH, ale również na unikaniu chodzenia gołymi stopami po publicznych basenach, hotelowych pokojach czy siłowniach. Ważna jest również pielęgnacja i odpowiednie nawilżenie warstwy naskórka, a także dokładne leczenie powstających urazów, gdyż łatwo o ich zakażenie. Pomocne może być dokładne osuszanie stóp – zwłaszcza po kontakcie z wodą. Nie bez znaczenia może być także stosowanie preparatów grzybobójczych do stóp i pilnowanie, by skóra się nie pociła, a buty były przewiewne i wygodne. Dotyczy to zwłaszcza miesięcy letnich, gdy wysokie temperatury wzmagają pocenie się stóp. Powyższe czynności mogą zmniejszyć ryzyko nawrotów grzybicy, aczkolwiek należy pamiętać, że do pękania skóry palców przyczyniać może się nie tylko grzybica, ale również wiele innych czynników. Bardzo ważna jest zatem samoobserwacja pacjenta i konsultowanie z lekarzem niepokojących objawów. Im szybciej zdiagnozowany zostanie problem, tym łatwiej można pozbyć się choroby lub uniknąć jej powikłań. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.