Uczucie guli w gardle – skąd się bierze i czym jest glous histericus?

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Uczucie guli w gardle opisywane jest przez pacjentów najczęściej jako ucisk na gardło, który powoduje między innymi problemy z przełykaniem i duszność. Stan ten wskazywać może na różne dolegliwości, schorzenia i choroby. Może być zarówno objawem problemów natury psychicznej, jak i wskazywać na niejedno schorzenie somatyczne. Wiązać może się z nim depresja, ponadto towarzyszy często nerwicy. W niektórych przypadkach wskazywać może również na choroby układu pokarmowego, układu oddechowego, a nawet na nowotwory. Pojawienia się podobnych objawów nie powinno się lekceważyć, tylko ustalić ich przyczynę i sposób leczenia. Kto koniecznie powinien skorzystać z konsultacji z lekarzem?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest gula w gardle – globus histericus

Uczucie guli w gardle prawdopodobnie choć raz w życiu miało lub mieć będzie wiele osób. Globus histericus to zaburzenie, dla którego charakterystyczne jest wrażenie ściskania w przełyku. Gdy pojawia się uczucie guli w gardle, objawy obejmują między innymi dyskomfort w gardle i wrażenie zalegania czegoś w krtani, a także trudności w swobodnym przełykaniu. Wraz z tym uczuciem pojawić może się ponadto wrażenie duszności, czy też nudności. Często jest to problem pojawiający się przy dużym stresie, jednak może wskazywać również na inne problemy.

Czytaj także:

Uczucie guli w gardle przyczyny może mieć różne, a leczenie dobiera się do zdiagnozowanego przez lekarza problemu. Czasem konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty gastrologa lub laryngologa, jednak nie jest wykluczone, że niezbędna będzie pomoc psychiatry. Farmakoterapia dobierana jest pacjentom indywidualnie, zgodnie z postawioną wcześniej diagnozą. Niejeden lek w tym przypadku kupić można wyłącznie na receptę, jednak może być to również e-recepta online. To duże ułatwienie, gdy kolejki w przychodniach są długie, a pacjent pilnie potrzebuje przyjąć swoje leki.

Przyczyny guli w gardle

Uczucie guli w gardle może towarzyszyć pacjentom z wielu różnych przyczyn, przy czym mogą być to zarówno przyczyny somatyczne, jak i psychiczne. Warto zwrócić uwagę na symptomy towarzyszące, gdyż to one mogą ukierunkować na przyczynę dolegliwości. Bardzo często za uczucie guli w gardle alergia na przykład odpowiada, ponadto problemem może być przeziębienie, problemy z zatokami lub podrażnienie i zapalenie gardła. Gdy pojawia się uczucie guli w gardle i kaszel, często podejrzewa się infekcje górnych dróg oddechowych. Kiedy natomiast w grę wchodzi uczucie guli w gardle i flegma ściekająca po przełyku, problem wskazywać może na przykład na zapalenie zatok. Uczucie guli w gardle i odbijanie to natomiast dość charakterystyczny objaw refluksu. To właśnie najczęściej refluks odpowiada na przykład za uczucie guli w gardle w ciąży.

Czy gula w gardle może być przyczyną innych schorzeń?

Trzeba wiedzieć, że wrażenie guli w gardle może być również oznaką poważnych schorzeń, które wymagają interwencji lekarskiej. Gdy pacjent ma uczucie guli w gardle, tarczyca może być problemem, ponadto nie są wykluczone również pewne dysfunkcje dotyczące nagłośni i górnych dróg oddechowych. Uczucie guli w gardle refluks żołądka również może wywoływać. Wówczas pacjent może mieć dodatkowo problem z odbijaniem i towarzyszyć może mu zgaga. Uczucie guli w gardle czasem powiązane jest ponadto z alergią, a także z zapaleniem gardła i migdałków. W tym przypadku nie można dodatkowo wykluczyć zapalenia zatok. Nie wszystkie przyczyny muszą być „fizyczne”. Również niektóre zaburzenia psychiczne wywoływać mogą uczucie guli w gardle. Nerwica jest tego najlepszym przykładem, ale nie jest to wykluczone również przy depresji i stanach lękowych, ponadto uczucie to towarzyszyć może nawet osobom zmagającym się z przewlekłym stresem. 

Jak leczyć globus histericus?

Jeśli pacjent ma uczucie guli w gardle, nie powinien lekceważyć takiego objawu. Zaleca się wówczas konsultację z lekarzem, gdyż gula na gardle nie tylko może niekorzystnie wpływać na komfort codziennego funkcjonowania. Może również świadczyć o poważnych schorzeniach, które wymagają leczenia. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza na konsultację i badanie, gdy u pacjenta wystąpi również silny ból przy przełykaniu, niedokrwistość, utrata wagi, nudności, bardzo nasilony kaszel, krwioplucie lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Podstawową kwestią będzie ustalenie przyczyny problemu. W tym celu na pewno lekarz postawi na szczegółowy wywiad medyczny, w czasie którego będzie chciał poznać objawy kliniczne towarzyszące pacjentowi. Stałe uczucie guli w gardle po lewej stronie może bowiem oznaczać co innego niż wrażenie pojawiające się tylko w stresie lub po jedzeniu. 

Wywiad nakieruje lekarza do wykonania poszerzonej diagnostyki. Leczenie dobiera się bowiem do przyczyny problemu. Gdy gula w gardle ma podłoże psychiczne, konieczna może być psychoterapia, techniki relaksacyjne lub leki antydepresyjne, czy też uspokajające. Jeśli jest to natomiast problem somatyczny, konieczna może być konsultacja z gastrologiem, alergologiem bądź laryngologiem, a nawet z lekarzem innej specjalizacji, zależnie od podejrzenia problemu. Czasem konieczna jest również konsultacja onkologiczna, gdy podejrzewany jest nowotwór.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.