Opuchnięte gardło — przyczyny, leczenie

Napisano 02.11.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchlizna gardła to stan, w którym tkanki w gardle ulegają zapaleniu i podrażnieniu. Może to powodować trudności w przełykaniu, a także ból i dyskomfort. Istnieje wiele możliwych przyczyn spuchniętego gardła, w tym alergie, infekcje gardła i urazy, przeziębienie. Leczenie będzie zależało od przyczyny dolegliwości, ale może obejmować domowe środki pielęgnacyjne, leki lub operację.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchnięte gardło — o czym może świadczyć?

Niektórzy ludzie mogą doświadczyć spuchniętego gardła i nie wiedzieć dlaczego. Istnieje wiele przyczyn, w których możliwe jest bolące i opuchnięte gardło. Jest to dla wielu osób sytuacja niekomfortowa — boląca i utrudniająca przełykanie. W niektórych przypadkach spuchnięte gardło może być oznaką reakcji alergicznej. Alergie mogą powodować puchnięcie gardła w odpowiedzi na czynniki drażniące, takie jak pyłki, kurz lub sierść zwierząt domowych. Jeśli obrzęk jest poważny, może prowadzić do trudności w oddychaniu. Spuchnięte gardło z jednej strony może być również spowodowane przez infekcje, takie jak angina lub mononukleoza. Infekcje te powodują zapalenie gardła i mogą prowadzić do bólu i obrzęku. W rzadkich przypadkach spuchnięte gardło może być oznaką czegoś bardziej poważnego, takiego jak rak. Jeśli doświadczasz jakiegokolwiek obrzęku gardła, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby przyczyna mogła być zdiagnozowana i odpowiednio leczona.

Czytaj także:

Zapalenie gardła objawy

 • Ból gardła (zlokalizowany po jednej lub obu stronach)
 • Drapanie w gardle
 • Obrzęk węzłów chłonnych na szyi
 • Uczucie opuchnięcia w gardle
 • Odkrztuszanie białego/żółtego śluzu
 • Bolesne przełykanie (dysfagia)
 • Gorączka
 • Kaszel
 • Powiększone węzły chłonne w okolicy szyi lub szczęki
 • Chrypka lub zmiana jakości głosu
 • Zaczerwienienie gardła
 • Ból przełyku
 • Biały nalot na migdałkach

Opuchnięte gardło a migdałki

Gardło jest mięśniową rurą, która zaczyna się za nosem i ciągnie się w dół do przełyku. Migdałki znajdują się w tylnej części gardła i pełnią rolę podstawowej obrony przed infekcjami. Ból gardła występuje, gdy w gardle pojawia się stan zapalny .Reakcję tę może wywołać wiele różnych czynników, w tym wirusy, bakterie oraz czynniki drażniące, takie jak dym.

Zapalenie migdałków jest zwykle spowodowane przez wirusy, ale może być również wywołane przez bakterie. Objawy bólu gardła obejmują ból przy przełykaniu, zaczerwienienie i obrzęk węzłów chłonnych w szyi. Objawy zapalenia migdałków obejmują ból przy przełykaniu, zaczerwienienie, obrzęk migdałków i gorączkę.

Jeśli masz któryś z tych objawów, zgłoś się do lekarza, aby ustalić ich przyczynę. Leczenie zapalenia migdałków może wymagać przyjmowania antybiotyków. Recepta przez internet na antybiotyki, którą przepisze lekarz, może zostać zrealizowana w każdej aptece. 

Wycięcie migdałków

W niektórych przypadkach może być konieczna tonsillektomia (chirurgiczne usunięcie migdałków). Jednak jest to zazwyczaj wykonywane tylko wtedy, gdy zapalenie migdałków jest nawracające lub ciężkie. Wycięcie migdałków również jest zalecane osobom, u których występują nawracające anginy (szczególnie u dzieci).

Opuchnięte gardło spowodowane alergią

Alergie są częstą przyczyną spuchniętego gardła. Alergie pojawiają się, gdy układ odpornościowy danej osoby reaguje na czynnik drażniący, taki jak pyłki lub sierść zwierząt domowych.  Kiedy alergen jest wdychany, uruchamia reakcję łańcuchową, która wytwarza histaminę i inne substancje chemiczne, które powodują obrzęk i stan zapalny.

Objawy alergii obejmują:

 • Kichanie, katar i przekrwienie nosa
 • Swędzenie oczu i gardła
 • Ból gardła, który zwykle nasila się rano
 • Wysypka skórna

Reakcje alergiczne mogą być od łagodnych do ciężkich. Łagodne reakcje mogą powodować kichanie i łzawienie oczu. Ciężkie reakcje mogą prowadzić do trudności w oddychaniu, a nawet anafilaksji (reakcji zagrażającej życiu).  Jeśli masz historię alergii, ważne jest, aby odwiedzić alergologa na testy alergiczne.

Leczenie alergii obejmuje przede wszystkim unikanie alergenu, jak również leki takie jak leki przeciwhistaminowe i sterydy. Ostry ból gardła bez gorączki również może być objawem alergii i powiększenia węzłów chłonnych w obrębie szyi. Może być to również wywołane anafilaksją, więc osoby uczulone na różne alergeny muszą zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby szybko zadzwonić po lekarza.

Infekcje, takie jak zapalenie migdałków lub mononukleoza mogą również powodować opuchnięte gardło. Problem z przełykaniem to najczęstszy objaw spuchniętego i zainfekowanego gardła. 

Sposoby na opuchnięte gardło

Z pewnością niejeden z nas zastanawia się, jak zmniejszyć obrzęk gardła?  Istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów spuchniętego gardła. Leczenie będzie zależało od przyczyny leżącej u podstaw choroby. Jeśli przyczyną jest alergia, unikanie alergenu jest najlepszym sposobem zapobiegania objawom. Leczenie alergii może obejmować leki, takie jak leki przeciwhistaminowe i steroidy.

Jeśli przyczyną jest infekcja, leczenie zwykle obejmuje leki przeciwbólowe. W aptece dostaniemy wiele tabletek do ssania na bolące gardło bez recepty, które zawierają środki lecznicze i łagodzące. Wersja JUNIOR tych leków, przeznaczona jest dla dzieci powyżej 6 roku życia. 

W niektórych przypadkach antybiotyki mogą być konieczne. Jeśli zauważysz obrzęk gardła, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, co go spowodowało i jak najlepiej go leczyć. Obrzęk gardła może być poważnym stanem, zwłaszcza jeśli jest spowodowany infekcją lub alergią.

Opuchnięte gardło i ból przy przełykaniu — jak go wyeliminować?

Jeśli masz spuchnięte gardło, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, tak aby podstawowa przyczyna mogła być zidentyfikowana i leczona. Leczenie spuchniętego gardła zależy od przyczyny. Środki domowe, takie jak odpoczynek, płyny i leki przeciwbólowe, mogą być wystarczające w leczeniu bólu gardła spowodowanego wirusem lub drobnym urazem. Jednak poważniejsze stany, takie jak infekcje lub rak (gardła, krtani, przełyku), będą wymagały bardziej agresywnego leczenia. 

Antybiotyki są często przepisywane w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Operacja może być wymagana w celu usunięcia guzów lub korekty wad wrodzonych, które powodują trudności w przełykaniu. Jeśli masz alergie, unikanie substancji wyzwalającej i stosowanie leków przeciwhistaminowych może pomóc w zmniejszeniu objawów.

Ważne jest odpowiednie nawilżenie gardła

Ważne jest również, aby dbać o swoje gardło poprzez odpowiednie nawadnianie oraz unikanie czynników drażniących, takich jak dym.  Nie należy spożywać kofeiny ani alkoholu, gdyż mogą one spowodować odwodnienie.

Ćwiczenia

Inne pomocne terapie obejmują delikatne ćwiczenia gardła, takie jak połykanie czy ziewanie. Jeśli masz gorączkę, płukanie gardła słoną wodą może pomóc złagodzić przekrwienie śluzówki gardła i zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

Kup nawilżacz powietrza

Jeśli ból gardła występuje często, jednak nie ma dodatkowo innych objawów choroby, rozwiązaniem może być zakup nawilżacza powietrza, ponieważ zbyt suche powietrze również może wysuszać gardło i powodować dolegliwości bólowe. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.