Co podać dziecku na ból gardła? Łagodzenie bólu przy anginie

Napisano 05.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W przypadku podrażnienia i bólu gardła u dziecka wielu rodziców zastanawia się, jaka jest przyczyna problemu i w jaki sposób można najmłodszym najskuteczniej pomóc. Należy wiedzieć, że ból gardła może mieć różne przyczyny. Pojawić może się zarówno w sezonie infekcyjnym, jak i latem. Dolegliwości bólowe mogą być efektem przeziębienia, anginy lub alergii, a ponadto pojawiają się, gdy dojdzie do podrażnienia gardła suchym powietrzem czy ostrą potrawą. Ból gardła może wiązać się również z poważniejszymi schorzeniami, więc nie powinno się go lekceważyć. Co na ból gardła sprawdzi się u dziecka najlepiej i kiedy należy koniecznie udać się do lekarza? Czy apteka i zakupy bez recepty to pierwsze, co powinno przyjść rodzicowi na myśl? A może lepiej postawić na domowe sposoby na walkę z dolegliwościami bólowymi? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból gardła u dziecka – kiedy udać się do lekarza?

Niejeden rodzic z pewnością miał okazję już zastanawiać się, co na ból gardła podać dziecku, by mu ulżyć oraz kiedy udać się z pociechą do lekarza, by wdrożyć potrzebne leki. Najczęściej ból gardła opisuje się jako dyskomfort w rejonie migdałków i błony śluzowej gardła, drapanie, podrażnienie czy pieczenie, które przyczynia się do trudności w połykaniu. Często gardło i migdałki są również wówczas zaczerwienione. Starsze dziecko jest już w stanie powiedzieć rodzicowi o swoich dolegliwościach i poinformować go, że nie czuje się dobrze. Gorzej sprawa wygląda z małym dzieckiem, które jeszcze nie jest w stanie komunikować się w sposób jasny z otoczeniem. Rodzic powinien być zatem wyczulony na nagły spadek apetytu dziecka, jego rozdrażnienie, płaczliwość, charakterystyczne przełykanie z grymasem czy drapanie się w szyję. Objawom bólu gardła często towarzyszy również chrypka, katar i kaszel, a czasem również złe samopoczucie i gorączka, co powinno zwrócić szczególną uwagę rodzica.

Czytaj także:

Należy wiedzieć, że ból gardła u dziecka może mieć różne przyczyny. Może wiązać się między innymi z infekcją bakteryjną i wirusową gardła, ale może również wiązać się z wieloma innymi czynnikami. Zaliczyć można tu między innymi podrażnienie gardła od przesuszonego bądź zanieczyszczonego powietrza, alergii, krzyku czy problemów z zatokami. 

Dorośli często leczą niewielkie infekcje u siebie na własną rękę, sięgając w pierwszej kolejności po leki dostępne bez recepty. W przypadku dzieci jednak lepiej, by to lekarz postawił diagnozę, gdyż rodzic bez odpowiedniego przygotowania medycznego mógłby popełnić błąd. Infekcji u dzieci nie wolno lekceważyć, ponieważ w wielu przypadkach to szybkie wdrożenie działań zaradczych pozwala uniknąć poważnych powikłań. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, gdy ból gardła łączy się z innymi objawami, w tym zwłaszcza z utrzymującą się wysoką gorączką, duszącym kaszlem itp. Jeśli ból gardła jest silny i nie ustępuje, gdy rodzic podaje dziecku środki doraźne, konieczna jest również konsultacja z lekarzem. Szczególnie należy zgłosić się do specjalisty, gdy dziecko ma również silny ból głowy. Objawy alarmujące to również odwodnienie i ból brzucha, a także ślinienie się dziecka lub towarzyszący mu ból ucha. 

W przypadku infekcji gardła warto wiedzieć, że działa również e-recepta online. Skorzystanie ze zdalnych konsultacji z lekarzem może okazać się pomocne w sezonie infekcyjnym, gdy kolejki do lekarzy są długie, a trzeba wprowadzić leki jak najszybciej, by przynieść ulgę bolącemu gardłu. 

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie gardła u dziecka?

Jeżeli zastanawiasz się, co na ból gardła podać dziecku, by jego dolegliwości nie były tak dokuczliwe, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, czy masz do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną. 

Większość problemów z gardłem u dzieci to właśnie infekcje wirusowe, które wywołują najczęściej adenowirusy, enterowirusy i rynowirusy. Wirusowe zapalenie gardła u dziecka rodzic może podejrzewać, jeśli choroba ma nieco łagodniejszy przebieg. Pojawić mogą się u dziecka problemy z połykaniem, suchość w gardle, drapanie lub chrypka, a także ból lub pieczenie, co przyczyniać może się do braku apetytu. Objawem może być również lekki stan podgorączkowy lub gorączka, osłabienie, a także kaszel. Zazwyczaj lekkie infekcje wirusowe wyleczyć można w domu, bez konieczności stosowania specjalistycznych leków na receptę. Stawia się w tym przypadku na leczenie objawowe i łagodzące, czyli na leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a czasem również przeciwgorączkowym. Wspierać leczenie można także sposobami domowymi, w tym między innymi inhalacjami i płukankami.

Jak rozpoznać anginę u dziecka?

Anginę paciorkowcową wywołuje Streptococcus pyogenes. Jest to paciorkowiec β-hemolizujący grupy A, którym zakażenie daje dość charakterystyczne objawy. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać anginę u dziecka, musisz wiedzieć, że choroba ta ma zazwyczaj znacznie ostrzejszy przebieg od wirusowego zapalenia gardła. Pojawia się i nasila bardzo szybko, co z pewnością nie jest trudno przeoczyć. Angina objawia się nie tylko silnym bólem gardła, ale również wyraźnym powiększeniem węzłów chłonnych szyi, wysoką gorączką, osłabieniem, a także rozpulchnieniem i obrzękiem śluzówki gardła. Charakterystyczne są dodatkowo białe naloty, które zlokalizowane są na migdałkach podniebiennych małego pacjenta. W tej sytuacji rodzic nie powinien zastanawiać się, co na ból gardła podać dziecku, tylko koniecznie powinien zgłosić się do lekarza, gdyż konieczne będą nie tylko leki łagodzące, ale również dobrany właściwie antybiotyk. 

Czy istnieją bezpieczne i szybkie sposoby na ból gardła?

Gdy pojawia się ból gardła, szybkie sposoby na redukcję nieprzyjemnych objawów to pierwsze, o czym myśli wiele osób. Niestety należy wiedzieć, że nie istnieją preparaty domowe czy nawet apteczne, które w okamgnieniu zredukują podrażnienie gardła. Mogą one co prawda przynieść pacjentowi chwilową ulgę, jednak nie są to cudowne substancje, które redukują od ręki wszystkie objawy choroby. Nie sprawią one, że wirusy odpowiedzialne za przeziębienie i zapalenie gardła, czy też bakterie odpowiedzialne za anginę, znikną po pierwszym zażyciu. Nie oznacza to jednak, że nie można nic poradzić, gdy boli gardło. Co robić w przypadku podrażnienia i dolegliwości bólowych? Postawić można między innymi na domowe sposoby leczenia, w tym płukanki ziołowe i inhalacje, ponadto pomocne będą ciepłe płyny i nawilżenie powietrza. Udać można się również do apteki po środki działające miejscowo i przynoszące chwilową ulgę, a dodatkowo działające przeciwzapalnie. W przypadku najmłodszych najlepiej jednak udać się w pierwszej kolejności do lekarza – on najlepiej będzie wiedzieć, co na ból gardła dla małego pacjenta będzie najlepsze. 

Bolące gardło – domowe sposoby leczenia

Choć zastanawiając się, co na ból gardła, pierwsze myśli kierujemy zwykle do apteki, można posiłkować się również domowymi sposobami na walkę z dolegliwościami bólowymi. U dzieci nie powinno się ich stosować zamiast porady lekarskiej, ale mogą stanowić uzupełnienie dobranego przez lekarza leczenia. Jeśli chodzi o bolące gardło, domowe sposoby leczenia to między innymi dbanie o dobrze nawilżone otoczenie. Bardzo dobrze w tej kwestii sprawdzi się nawilżacz powietrza. Sprawi on, że powietrze w dziecięcym pokoju będzie mieć odpowiednią wilgotność, a gardło pociechy będzie mniej podrażniane w nocy. Pomocne mogą być również inhalacje, które nawilżą nieco śluzówkę, redukując dyskomfort. Rodzic powinien pilnować, by dziecko piło również jak najwięcej płynów w czasie choroby. Pomocne mogą być herbaty z sokiem malinowym, napary na bazie czarnego bzu lub lipy, a także mieszanki z miodem i imbirem. U dzieci starszych, które będą potrafić przepłukać gardło i wypluć wywar, postawić można dodatkowo na płukanki z szałwii lub rumianku. Pomocny może być również syrop z cebuli i sok z buraków, a także ciepła herbata z miodem.

Czym płukać gardło, kiedy boli?

Płukanki gardła u najmłodszych dzieci mogą być problemem, ponieważ nie będą one jeszcze potrafić wykonać tej czynności prawidłowo. W przypadku nieco starszych dzieci pomocne może być płukanie gardła naparami z ziół. Czym płukać gardło, kiedy boli? Sprawdzi się między innymi płukanka na bazie rumianku, szałwii lub tymianku, gdyż mają one działanie odkażające. Stosowane przy zapaleniu gardła napary ziołowe mogą również bardzo dobrze zredukować obrzęk błony śluzowej, co również złagodzi nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące przełykaniu. Co na ból gardła sprawdzi się dodatkowo? Do płukania sprawdzi się również płyn na bazie wody i niewielkiej ilości soli, ponadto wykorzystać można także sodę oczyszczoną z wodą lub rozcieńczoną wodę utlenioną.

Co pić na bolące gardło?

Szukając domowych sposobów przeciwdziałających bólowi gardła u dzieci, sięgnąć można również po sok malinowy, a także herbatę, do której dodany będzie miód. Co na ból gardła warto pić dodatkowo? Pomocny może być również napój na bazie samego miodu i cytryny lub miodu, cytryny i imbiru, który nie tylko osłabi dolegliwości bólowe i wzmocni odporność, ale również sprawi, że infekcja będzie wolniej postępować. Gdy uczucie drapania w przełyku jest nie do zniesienia, pomocny może być również napar z siemienia lnianego, który pokryje śluzówkę cienką błoną, redukując intensywność nieprzyjemnych objawów. Co pić na bolące gardło oprócz tego? Według przekazywanych z pokolenia na pokolenie domowych sposobów pomocne może być również zastosowanie mleka z czosnkiem, masłem i miodem.

Ból gardła – leczenie farmakologiczne

Rynek obfituje w środki, które łagodzą dolegliwości bólowe gardła. Często ich składnikiem jest benzydamina, flurbiprofen, chlorheksydyna czy salicylan choliny. Należy wiedzieć jednak, że dziecku nie można podać wszystkich leków, które dostępne są w aptece bez recepty, nawet jeśli skutecznie działają na rodzica. Wiele preparatów nie jest przeznaczonych dla najmłodszych ze względu na zbyt silną dawkę lub formę podania. Przykładem mogą być tabletki lub pastylki do ssania – tabletek nie powinno podawać się najmłodszym, gdyż małe dziecko może się nimi zadławić. Podobnie jest z płukankami do gardła, gdyż umiejętność prawidłowego płukania gardła należy opanować. Co na ból gardła można zatem podać dziecku? W aptece znaleźć można wiele produktów dedykowanych najmłodszym – warto skonsultować się z farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni lek. Gdy pojawia się ból gardła, leczenie miejscowe zazwyczaj obejmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku młodszych dzieci doskonale sprawdzi się spray do jamy ustnej i lizaki smakowe, ponadto postawić można na syropy lub zawiesiny, które działają nie tylko na ból gardła, ale również na dolegliwości dodatkowe, jak np. gorączka. Należy uważać na dodatki do tych leków, gdyż wiele z nich obfituje np. w cukier, co szkodliwe jest nie tylko dla cukrzyków, ale również grozi próchnicą zębów. Jeśli lekarz stwierdzi bakteryjne zapalenie gardła i migdałków, potrzebne będzie leczenie antybiotykiem, a wówczas niezbędna będzie recepta. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.