Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Gdy pojawia się ból lub ucisk z tyłu głowy, wielu pacjentów martwi się, że może być to objaw poważnej choroby. Spora część osób problem jednak bagatelizuje, przyjmując jedynie doraźnie dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Przyczyny dolegliwości bólowych z tyłu głowy mogą być co prawda różne, ale trzeba wiedzieć, że zawsze wymagają konsultacji z lekarzem i wykonania stosownych badań. Co należy wiedzieć o ucisku z tyłu głowy, możliwych przyczynach i leczeniu? Dlaczego problemu nie powinno się bagatelizować i czym grozi zaniedbanie w tym temacie?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Możliwe przyczyny bólu głowy z tyłu
Ból głowy zazwyczaj jest nieprzyjemną dolegliwością, jednak również pojawiającą się stosunkowo często i to w różnych postaciach. Szczególnej uwagi pacjenta wymaga jednak ucisk z tyłu głowy, czyli specyficzny ból, któremu towarzyszyć mogą również czasem objawy dodatkowe. Gdy pojawia się u pacjenta ból głowy z tyłu, przyczyna może być prozaiczna, ale w grę wchodzić może również szereg poważnych schorzeń. Problemu nie powinno się zatem bagatelizować i należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza w celu diagnozy. Zazwyczaj ból z tyłu głowy nie jest schorzeniem samym w sobie, a raczej jest konsekwencją innych dolegliwości, których pacjent może nie być jeszcze świadomy. Mowa tu między innymi o niektórych chorobach zakaźnych i autoimmunologicznych, a także o zapaleniu jelit. Do bólu głowy z tyłu przyczynić mogą się również zaburzenia dotyczące tkanki mózgowej i jej ukrwienia, w tym np. zmiany guzowate. Wspomnieć należy również o nerwobólach, które mogą wiązać się ze zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego lub dyskopatią szyjną. Gdy pojawia się ból w okolicy potylicy, pacjent może mieć do czynienia również z objawami migreny. Warto wiedzieć, że migrena jest szczególnie prawdopodobna, gdy pacjentowi towarzyszą również szumy w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, czy też drętwienie kończyn. Nie można wykluczyć również w tej sytuacji nadciśnienia tętniczego, choć ból głowy z tyłu nie jest tu zazwyczaj objawem charakterystycznym.
Ucisk z tyłu głowy a objawy współtowarzyszące
Ból z tyłu głowy może mieć różny charakter: może być to ból tępy lub pulsujący, ale może być to również charakterystyczny ucisk lub kłucie. Bardzo często dolegliwości bólowe obejmujące tylną część głowy nie występują samodzielnie, tylko połączone są z innymi objawami. Gdy w grę wchodzi ucisk z tyłu głowy, objawy współtowarzyszące to najczęściej zawroty głowy i zaburzenia równowagi, a także nudności i wymioty. Pacjenci mogą mieć również problem z podwójnym widzeniem, ponadto towarzyszyć może im również sztywność karku.
Ucisk z tyłu głowy wymaga konsultacji z lekarzem, rzetelnego wywiadu medycznego i niejednokrotnie również zrobienia specjalistycznych badań. Jeśli okaże się, że dolegliwość, z którą jest powiązany wymaga stosowania leków na receptę, warto pamiętać o opcji, jaką jest e-recepta. To wygodne rozwiązanie, gdy pacjent z różnych przyczyn nie ma możliwości dostania się na stacjonarną wizytę lekarską, a kończą mu się już zażywane aktualnie leki i potrzebuje ich pilnego uzupełnienia.
Co jest dobre na ból głowy? Domowe sposoby
Gdy u pacjenta pojawi się ucisk z tyłu głowy, warto wiedzieć, jak radzić sobie, zanim uda nam się umówić na konsultację z lekarzem. Co jest dobre na ból głowy? Wielu pacjentów sięga wówczas po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Należy jednak wiedzieć, że trzeba stosować je ostrożnie i w sporadycznych sytuacjach, a niestety bywają one w społeczeństwie często nadużywane, czego skutki mogą być bardzo poważne. Gdy pojawia się ból głowy z tyłu, pomocna może być zmiana pozycji ciała, odrobina ruchu i świeżego powietrza. Pomóc może również odpowiednie nawodnienie organizmu, ciepła kąpiel, delikatny masaż, a nawet akupunktura czy aromaterapia, ponadto sprawdzić może się również większa ilość wypoczynku, unikanie stresu oraz dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu.
Częste bóle głowy z tyłu – nie lekceważ tego!
Ból głowy z tyłu nie powinien być bagatelizowany, ponieważ świadczyć może o poważnych dolegliwościach, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Jeśli ucisk z tyłu głowy nie jest jednorazowym incydentem, tylko pojawia się częściej, a dodatkowo towarzyszą mu inne dolegliwości, jest to wskazanie do bezwzględnego kontaktu z lekarzem, gdyż może być to nawet związane z guzem mózgu. Koniecznie do lekarza należy zgłosić się, gdy u pacjenta występują częste bóle głowy z tyłu, a także w sytuacji, gdy towarzyszy mu gorączka i sztywność karku. Bezwzględnego kontaktu z lekarzem wymaga również ból o dużym nasileniu, a także ucisk, który nie mija z czasem lub wręcz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli ból w tylnej części głowy pojawia się lub nasila po wysiłku fizycznym lub dotyczy kobiet ciężarnych i dzieci, również kontakt z lekarzem jest wówczas niezbędny.
Silny ból z tyłu głowy – leczenie
Ucisk z tyłu głowy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, a szczególnej uwagi i pilnego zgłoszenia się po pomoc medyczną wymaga silny ból z tyłu głowy, który może być między innymi objawem krwotoku podpajęczynówkowego. Nie jest to jednak jedyna możliwość, dlatego w celu diagnozy najlepiej zgłosić się do neurologa, który zleci wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Specjalista w razie potrzeby wykona również badania dodatkowe, które pomogą w ustaleniu przyczyny dolegliwości bólowych, z którymi zmaga się pacjent. Lekarz indywidualnie ustali również leczenie pacjenta zmagającego się z bólem, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, stopień nasilenia dolegliwości i czynniki dodatkowe.
Ból z tyłu głowy u dziecka – co robić?
Jak wspomniano wyżej, ucisk z tyłu głowy nigdy nie powinien być bagatelizowany, zwłaszcza u dzieci. Jeśli zatem rodzic wie, że pojawił się ból z tyłu głowy u dziecka, koniecznie powinien zgłosić się z dzieckiem do lekarza, by ten wykonał stosowne badania. Należy wiedzieć, że ból w tylnej części głowy, w tym zwłaszcza w okolicy uszu, może świadczyć między innymi o zapaleniu ucha środkowego u dziecka. Konieczne jest wówczas pilne wdrożenie odpowiedniego leczenia, zanim dojdzie do poważnych powikłań choroby. Oczywiście ucisk z tyłu głowy u dziecka może mieć również wiele innych przyczyn, dlatego bardzo ważny jest pilny kontakt z lekarzem, gdy dziecko zgłosi rodzicowi podobne symptomy.
Ciąża a ból głowy z tyłu – jak sobie radzić?
Problem pojawia się, gdy ucisk z tyłu głowy dotyczy kobiet ciężarnych, które dbać muszą nie tylko o swoje zdrowie, ale również zdrowie swojego dziecka. Zazwyczaj podobne dolegliwości wiążą się ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety lub nadciśnieniem, co nie znaczy, że można je bagatelizować. Kobieta powinna bacznie obserwować swój organizm i wszelkie wątpliwości niezwłocznie konsultować z lekarzem, gdyż ból z tyłu głowy w ciąży może również wiązać się z zatruciem ciążowym, a wówczas potrzebna jest pilna pomoc medyczna. Należy również dodać, że w ciąży pacjentka nie powinna przyjmować jakichkolwiek leków, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Mowa tu również o dostępnych bez recepty środkach przeciwbólowych, które pacjenci często stosują w przypadku bólu głowy o różnym pochodzeniu.
Ból głowy z tyłu nad karkiem – czy może być objawem poważnych schorzeń?
Wiesz już, że ucisk z tyłu głowy może mieć przyczyny prozaiczne, ale może wiązać się również z poważnymi schorzeniami, dlatego wymaga kontaktu z lekarzem i pełnej diagnostyki. Ból bólowi nigdy nie jest równy i tylko lekarz będzie wiedzieć, jak prawidłowo zinterpretować dolegliwości pacjenta i jakie badania dodatkowe wykonać, by określić przyczynę problemu. Już ból po stronie prawej może wskazywać na zupełnie inną listę chorób niż ból po stronie lewej, a dochodzą do tego jeszcze rodzaje bólu, jego nasilenie i objawy towarzyszące. Ból głowy z tyłu nad karkiem może np. należeć do objawów bardzo poważnych zaburzeń, w tym między innymi migreny szyjnej, a także nowotworu czy krwotoku podpajęczynówkowego. Warto wspomnieć, że prawdopodobną przyczyną dolegliwości bólowych bezpośrednio nad karkiem, zwłaszcza jeśli towarzyszy pacjentowi sztywnienie mięśni szyi lub ból w odcinku szyjnym, może być nieprawidłowa pozycja pracy. Przyczyna ta często jest przez chorych pomijana, ale jeżeli pacjent źle ustawia głowę przy komputerze lub ma niedopasowane krzesło, również może skarżyć się na dolegliwości bólowe.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?