Co może oznaczać ból głowy z przodu i kiedy udać się do lekarza?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból głowy z przodu to dolegliwość, z którą każdy człowiek zderzył się przynajmniej jeden raz. Zwykle nie ma się czym przejmować, jednak silny ból głowy z przodu czoła czasem wymaga szczególnej uwagi. Podpowiadamy, od czego boli głowa z przodu najczęściej, a także co oznacza ból głowy z przodu i kiedy poleca się zgłosić się z tego typu dolegliwością do lekarza pierwszego kontaktu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból z przodu głowy – przyczyny najbardziej prawdopodobne

Wiele osób zastanawia się, od czego boli głowa z przodu. Oczywiście przyczyn tego typu dolegliwości może być bardzo dużo i czasem ciężko samodzielnie zdiagnozować źródło problemu. Trzeba również dodać, że charakter objawów bólu czołowego bywa różny – może to być m.in. ból w okolicy skroni, objaw pulsujący, problem z jednoczesnym drętwieniem mięśni szyi, a także napady, którym towarzyszy nadwrażliwość na światło itp. Zazwyczaj już od samego rodzaju bólu można wiele się dowiedzieć, ponadto niektóre objawy, które pojawiają się w podobnym czasie lub wręcz występują równolegle, mogą dostarczyć sporo informacji pomocnych w diagnozie.

Czytaj także:
  • Czołowy ból głowy, któremu nie towarzyszą inne objawy, może wiązać się między innymi z niedostateczną ilością godzin snu, przemęczeniem, stresem, głodem lub niedotlenieniem. W tym przypadku nie jest to objaw choroby, a raczej sygnał, że tryb życia danej osoby wymaga pilnej zmiany.
  • Warto ponadto wiedzieć, że nawet niewielkie infekcje wirusowe lub bakteryjne mogą wiązać się z pojawianiem się bólu głowy – czasem występuje tu również gorączka, jednak nie jest ona konieczna.
  • Dolegliwość pojawia się także przy zapaleniu zatok przynosowych (zarówno gdy jest to zapalenie ostre, jak i przewlekłe). Gdy chore są zatoki, zwykle uczucie bólu w okolicy policzków, nosa lub czoła narasta rano i nasila się przy pochylaniu do przodu.
  • Jeśli odczuwasz ból głowy z przodu, ciśnienie nieprawidłowe, a zwłaszcza nadciśnienie, może również być tutaj przyczyną. Możesz samodzielnie sprawdzić to, dokonując pomiaru ciśnienia w miejscu zamieszkania lub podczas wizyty w aptece lub u lekarza.
  • Wyróżnić można ponadto napięciowy ból głowy, który wiąże się z nadmiernym stresem, przemęczeniem lub napięciem. Wówczas najczęściej pojawia się tępy i uciskający ból w okolicy skroniowej, który często opisywany jest jako opaska na skroniach, ściskająca głowę po stronie przedniej, a czasem i z tyłu.
  • Gdy w grę wchodzi ból głowy z przodu czoła i oczu, możliwą przyczyną może być nieleczona wada wzroku lub wada, która się znacznie pogłębiła, ponadto tego typu dolegliwość może świadczyć o schorzeniu w obrębie oka, w tym np. o jaskrze czy zapaleniu tęczówki. W tym przypadku mogą pojawiać się zaburzenia dodatkowe, np. problemy związane z ostrością widzenia, mdłości i wymioty oraz łzawienie itp.
  • Ból głowy z przodu, w tym zwłaszcza ból o charakterze pulsującym, często ponadto bywa objawem migreny. Czołowy ból głowy, który poprzedza aura, czyli czasowe zaburzenia widzenia, może ponadto świadczyć o migrenie ocznej. Choć migrena dotyczy w większości kobiet, nie oznacza to, że dotyka wyłącznie ich – mogą mieć z nią problemy także ich partnerzy, a nawet dzieci.
  • Bóle czołowe dotyczyć mogą również dolegliwości, jaką jest klasterowy ból głowy (ból głowy Hortona). Taki ból pojawia się nagle i jest rwący, ale też szybko przechodzi.
  • Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że niejeden lek w ulotce posiada informacje dotyczące bólów głowy, które częściej pojawiają się, gdy się go zażywa – to typowy skutek uboczny wielu preparatów, co również musisz mieć na uwadze. Treści te znajdziesz w opakowaniu lub w serwisie producenta, ponadto niektóre strony aptek udostępniają wgląd do ulotek online.

Co może oznaczać ból z przodu głowy – zwiastun wielu chorób

Ważne, by wiedzieć, że ból głowy z przodu czoła nie powinien być bagatelizowany. Wiele osób przesuwa wizytę u lekarza w czasie, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż tego typu dolegliwość może być symptomem schorzeń wymagających leczenia, w tym opisanej powyżej migreny, zapalenia zatok czy wad lub schorzeń oczu. Zwłaszcza silny ból głowy z przodu lub częste bóle głowy to temat poważny – powinny one zwrócić Twoją szczególną czujność, gdyż mogą świadczyć o poważniejszych dolegliwościach. Gdy czołowy ból głowy pojawia się nagle i jest bardzo intensywny, może np. wiązać się z krwotokiem wewnątrzczaszkowym – często towarzyszą mu dodatkowe objawy, w tym zaburzenia widzenia i mowy, problemy z poruszaniem się, zaburzenia świadomości i nudności. Często bagatelizowane przez pacjentów bóle w okolicy czołowej mogą również być objawami guza mózgu, który zlokalizowany jest w płacie czołowym lub skroniowym. Wówczas pacjentom często towarzyszą poranne mdłości, a także zaburzenia mowy i pisma oraz problemy z kontrolowaniem emocji.

Kiedy warto udać się do lekarza z bólem głowy z przodu?

Jeśli chcesz zweryfikować, co oznacza ból głowy z przodu, który pojawił się nagle, towarzyszy Ci często lub jest szczególnie nasilony, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, w celu dodatkowych badań lub wdrożenia leczenia, które może obejmować także wygodne rozwiązanie, jakim jest e-recepta online na własnym urządzeniu, bez tracenia czasu w kolejkach. Szczególnie alarmujący powinien być czołowy ból głowy pojawiający się z dodatkowymi objawami neurologicznymi (np. zaburzenia mowy) lub psychicznymi, ponadto nie wolno bagatelizować bólu głowy, który pojawia się po wysiłku fizycznym lub związany jest z dodatkową sztywnością karku czy mocno narastającą temperaturą – dla swojego zdrowia, sprawdź je koniecznie. By ustalić, co jest przyczyną dolegliwości, lekarz w pierwszej kolejności zbierze wywiad medyczny, zadając dodatkowe pytania o rodzaje współistniejących dolegliwości, czas ich występowania, poziom nasilenia, przyjmowane wówczas leki i ich skuteczność itp., ponadto zleci podstawowe i specjalistyczne badania krwi. Do głębszej diagnostyki konieczne może być RTG czaszki, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, ponadto lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do specjalisty lub nawet od razu do kilku – w tym. np. do okulisty, laryngologa czy neurologa.

Zapobiegnie i leczenie czołowych bólów głowy

Sposób leczenia czołowych bólów głowy zależny jest od diagnozy lekarza. Oczywiście, jeśli przyczyny tej dolegliwości są sporadyczne, warto w celach prewencji dopilnować wysypiania się, ograniczyć przemęczenie i stres, zredukować negatywne emocje, pilnować dotlenienia organizmu oraz unikać głodu. Ważna jest również aktywność fizyczna, w tym zwłaszcza na świeżym powietrzu, ponadto dobrze jest zadbać o odpowiednie okulary, jeśli mamy do czynienia z wadą wzroku. Dobrym sposobem na niefarmakologiczne radzenie sobie z bólami głowy są również ćwiczenia relaksacyjne, masaż, aromaterapia i akupresura. W przypadku sporadycznego bólu głowy z przodu pomogą dostępne bez recepty tabletki z paracetamolem lub ibuprofenem, jednak nie należy sięgać po nie nagminnie, gdyż mogą powodować uzależnienie. Poważniejsze przyczyny bólu głowy najlepiej leczyć między innymi przy pomocy dostępnych na receptę leków, zgodnie z zaleceniami lekarza i zależnie od ustalonej przyczyny dolegliwości.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.