Przyczyny bólu głowy na czubku. Diagnostyka i leczenie.

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dolegliwości bólowe w okolicy głowy mogą mieć różne przyczyny, ponadto również ich objawy i symptomy towarzyszące mogą między sobą się różnić. Głowa może boleć pacjenta w różnych miejscach, ponadto rodzaj odczuwanego przez pacjenta bólu może być różnorodny. Przykładem, który często spędza pacjentom sen z powiek, jest ból głowy na czubku, który należy do szczególnie nieprzyjemnych dolegliwości. Może on wiązać się z prozaicznymi kwestiami, ale w niektórych przypadkach może być również groźny. Jakie mogą być przyczyny tego, że boli głowa na czubku? Czy może być to objaw poważnego schorzenia? Kiedy zgłosić się do lekarza i jak ulżyć sobie w czasie napadu?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból na czubku głowy – przyczyny.

Gdy u pacjenta pojawia się ból na górze głowy, przyczyn dolegliwości może być wiele i nie zawsze jest to związane z chorobą. Czasem może być to na przykład efekt przepracowania, przemęczenia, nadmiernego wysiłku fizycznego, niedotlenienia, niewyspania lub stresu, ponadto również nieprawidłowa dieta może przyczyniać się do pojawiania się dolegliwości bólowych. Częste bóle głowy, wyraźne nasilenie bólów istniejących lub dolegliwości bólowe przedłużające się wymagają kontaktu z lekarzem. Niezbędna w tym przypadku będzie diagnostyka i dobrany przez specjalistę sposób leczenia.

Czytaj także:

Ból obejmujący głowę może mieć charakter pierwotny lub wtórny, który wiąże się z współistnieniem innej choroby. Opisywany może być na przykład jako ucisk, kłucie, napięcie, ból tępy, pulsujący, ostry itp. Wyróżnić można między innymi napięciowy ból głowy na czubku, który wiąże się z bólem ćmiącym, który ma charakter tępy. Często połączony jest on z wrażeniem ucisku głowy i bólem napinanych mięśni szyi i karku. Gdy boli głowa na czubku, może być to również związane z migreną. Zazwyczaj napadowym dolegliwościom bólowym towarzyszą tu również nudności, ponadto pojawić mogą się wymioty, zawroty głowy i zaburzenia widzenia, a niektórzy pacjenci przed pojawieniem się bólu mają również tzw. aurę. Gdy głowa boli bardzo intensywnie i ma charakter kłujący, może być mowa o klasterowym bólu głowy. Wówczas ból jest bardzo silny, pojawia się w klasterach (regularnie przez jakiś czas) i towarzyszyć może mu również łzawienie lub uczucie zatkanego nosa. Inne opcje to także dolegliwości bólowe związane z niektórymi schorzeniami, w tym między innymi z chorobami zatok, wysokim ciśnieniem lub schorzeniami psychicznymi. 

Jakie badania wykonać, kiedy boli głowa na czubku?

Jeśli ból głowy na czubku jest długotrwały, często powraca lub jego intensywność przybiera na sile, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Przede wszystkim ważny będzie dokładny wywiad medyczny. Na jego podstawie lekarz będzie w stanie poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, jego historię medyczną, a także okoliczności, którym zazwyczaj towarzyszą objawy bólowe oraz symptomy współistniejące z nimi. Ból w czubku głowy w niektórych przypadkach może wymagać badań specjalistycznych, w tym nie tylko badania przedmiotowego, ale również badania rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym. Konieczna może być również kontrola wyników krwi, a także badanie ciśnienia krwi. W niektórych przypadkach pomocna w diagnozie może być również konsultacja z ortopedą, neurologiem lub laryngologiem.

Gdy dostępne bez recepty leki i domowe sposoby na łagodzenie bólu okazują się niewystarczające, sprawdzić mogą się leki przepisane przez lekarza. W tej sytuacji pomocna będzie między innymi recepta online, co może być rozwiązaniem, gdy ból jest dokuczliwy, a opakowanie łagodzącego leku dobiegło już końca. 

Czego objawem może być ból w czubku głowy?

Jak wspomniano już wcześniej, ból głowy na czubku może pojawiać się z wielu różnych przyczyn. Jedną z nich może być niedobór witamin i składników odżywczych, co może być efektem nieprawidłowej diety. Tu łatwo o samodzielną korektę, jednak pomocna może być również dieta ustalona przez dietetyka lub dodatkowa suplementacja. Nie można wykluczyć ponadto, że w grę wchodzi zapalenie zatok, w tym zwłaszcza zapalenie zatoki klinowej, które jest poważne. Objawy mogą obejmować intensywne dolegliwości bólowe, które wyraźnie intensyfikują się przy pochylaniu, ponadto pacjent może czuć się zmęczony i osłabiony, a dodatkowo towarzyszyć może mu podwyższona temperatura. Zapalenie zatoki klinowej wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, gdyż może mieć groźne powikłania, w tym między innymi prowadzić do upośledzenia węchu, zapalenia nerwu wzrokowego, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Inna przyczyna bólu zlokalizowanego na czubku głowy to również wysokie ciśnienie, ponadto problemem może być również niekontrolowana nerwica pacjenta. Ból na czubku głowy przyczyny może mieć również bardzo poważne. Gdy pojawia się nagły i bardzo intensywny ból głowy, który promieniuje, może być objawem tego, że doszło do pęknięcia tętniaka tętnic mózgowych, a jest to już sytuacja stanowiąca zagrożenie dla życia, która wymaga niezwłocznej pomocy medycznej.

Jak uśmierzyć ból na górze głowy?

Gdy pojawia się ból głowy na czubku, wielu pacjentów zastanawia się, co zrobić, by zminimalizować nieprzyjemne objawy. Doraźnie pomocne mogą być dostępne bez recepty środki przeciwbólowe (np. na bazie ibuprofenu lub paracetamolu). Należy jednak wiedzieć, że nie są to preparaty, które powinno się przyjmować nagminnie i w dużych dawkach, gdyż mogą mieć poważne skutki uboczne. Niestety wciąż wielu pacjentów stosuje ogólnodostępne preparaty przeciwbólowe bez opamiętania, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Ból na czubku głowy można również próbować redukować domowymi sposobami. Pomocne może być między innymi wyciszenie się i rozluźnienie, masaż szyi i głowy, a także aromaterapia. Dolegliwości bólowe mogą redukować również ćwiczenia oddechowe, joga, a nawet akupunktura. Oczywiście należy również dopilnować prawidłowej diety i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a dodatkowo unikać stresu, wysypiać się i poświęcać czas na wypoczynek. Trzeba liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach nie obędzie się bez kontaktu z lekarzem i stosowania leków dostępnych na receptę. Specjalista dobierze leki do przyczyny dolegliwości i nasilenia objawów bólowych pacjenta, a także dopilnuje, by w razie potrzeby zadbać ze szczególną troską o jego zdrowie. W niektórych przypadkach leczenie może obejmować wstrzyknięcie leku w okolice nerwu potylicznego, a czasem rozwiązaniem jest również fizjoterapia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.