Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból głowy w ciąży to problem, z którym zmierzyć musi się wiele przyszłych mam. Przyczyny dolegliwości bólowych u ciężarnych mogą być różne, ponadto nie wszystkie leki mogą być bezpiecznie przyjmowane przez kobiety, które spodziewają się potomstwa, co znacznie utrudnia radzenie sobie w tej sytuacji. Podpowiadamy, jak można zapobiegać bólom głowy w ciąży i jak można łagodzić dolegliwości domowymi sposobami. Wskazujemy dodatkowo, jakie leki można bezpiecznie przyjmować w ciąży, gdy bóle głowy okazują się nie do zniesienia.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Bóle głowy w ciąży – czy to normalne?
Kobiety, u których pojawia się ból głowy w ciąży, obawiają się, czy objaw ten jest normalny. Jest to oczywiście naturalne, gdyż w tej sytuacji w grę wchodzi nie tylko zdrowie przyszłej matki, ale również rosnącego w jej macicy dziecka. Trzeba wiedzieć, że bóle głowy mogą mieć wiele różnych przyczyn, stąd ciężko powiedzieć, czy objawy obserwowane przez ciężarną są „normalne”. Wiadomym jest, że w pierwszym trymestrze ciąży bardzo często ciężarnym towarzyszą bóle głowy. Wiąże się to między innymi ze wzrostem produkcji estrogenów i progesteronu. Może być to związane także z niegroźnymi i przemijającymi obrzękami (w tym również tymi, które zlokalizowane są w rejonach mózgu), które uciskają receptory nerwowe, przyczyniając się do bólu. Dolegliwości bólowe głowy często należą do jednych z pierwszych symptomów ciąży, jednak ich przyczyn może być znacznie więcej. Ból głowy może na przykład wiązać się z niedostateczną ilością snu, nieprawidłową dietą, niedotlenieniem czy nawet nieodpowiednim nawodnieniem organizmu, ponadto sprzyja mu stres i zmęczenie oraz zbyt wysoka temperatura otoczenia. Z bólem może wiązać się również obecność niektórych chorób, w tym zapalenie zatok czy migrena.
Zazwyczaj niewielkie dolegliwości bólowe głowy w ciąży nie są powodem do zmartwień. Konsultacji z lekarzem wymaga jednak zwłaszcza utrzymujący się długo ból głowy w ciąży lub ból bardzo nasilony. Pilnie należy zgłosić się do lekarza także w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów dodatkowych, do których zaliczyć można między innymi zawroty głowy, gorączkę, nudności, wymioty, wyraźne obrzęki, zaburzenia widzenia, sztywnienie karku czy wysokie ciśnienie. Choć w ciąży nie jest wskazane przyjmowanie jakichkolwiek leków na własną rękę, lekarz może zadecydować, że pacjentka powinna poddać się leczeniu. Wówczas specjalista dobierze oczywiście preparaty najbezpieczniejsze dla kobiety i jej przyszłego potomstwa. W tej sytuacji pomocna będzie z pewnością e-recepta, dzięki której możliwa będzie kontynuacja leczenia, gdy pacjentka nie może dostać się w porę na wizytę stacjonarną do lekarza.
Częste bóle głowy w ciąży – jak im zapobiegać?
Gdy ból głowy w ciąży pojawia się często lub jest nasilony, jest to wskazaniem do kontaktu z lekarzem i sprawdzenia stanu zdrowia pacjentki. Częste bóle głowy w ciąży mogą być dolegliwościami bardzo uciążliwymi, dlatego warto wiedzieć, jakie działania zaradcze można wdrożyć, by zminimalizować ryzyko pojawiania się napadów bólowych. Przede wszystkim ciężarna powinna zadbać o siebie szczególnie w tym wyjątkowym stanie. Bardzo ważne, by się wysypiała i wypoczywała tyle, ile jej organizm potrzebuje (a jest to kwestia bardzo indywidualna!). Należy możliwie najbardziej odciąć się od sytuacji stresogennych, a dodatkowo warto spędzać czas na świeżym powietrzu, by dotlenić organizm – już zwykły, codzienny spacer po parku może zdziałać bardzo dużo. Warto również dopilnować właściwie skomponowanej diety, która będzie bogata w niezbędne składniki odżywcze, w tym zwłaszcza w magnez, a także zwrócić uwagę na ilość wypijanej wody. Bóle głowy mogą wiązać się również z przemęczeniem wzroku, dlatego ciężarna, której często towarzyszą dolegliwości bólowe głowy, powinna ograniczać czas spędzony przed telewizorem, tabletem czy telefonem, a także w sztucznym oświetleniu. Należy zadbać dodatkowo o jakość wypoczynku nocnego – materac, na którym śpi ciężarna powinien być wygodny, ponieważ bóle głowy mogą również pochodzić od kręgosłupa i karku.
Domowe sposoby na bóle głowy w ciąży
Jak wspomniano wyżej, należy wystrzegać się przyjmowania na własną rękę jakichkolwiek leków – nawet jeśli w grę wchodzi nieprzyjemny ból głowy w ciąży. Uciążliwe doznania można próbować łagodzić domowymi sposobami. Pomocna może okazać się w tym przypadku relaksująca kąpiel lub krótka drzemka, a także delikatny masaż obejmujący głowę, szyję i kark, a nawet mięśnie twarzy. Na ból głowy pomóc może również wywietrzenie pokoju lub krótki spacer, a także okłady na czoło, stosowanie technik relaksacyjnych bądź joga. Migrenę u kobiet może złagodzić również odpoczynek w zaciemnionym pokoju, a także większa ilość snu. Jeśli chodzi o ból głowy w ciąży, domowe sposoby są często w stanie pomóc w wyeliminowaniu dolegliwości i przyniesieniu ciężarnej ulgi, jednak jeśli okażą się zawodne, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Jakie leki na ból głowy w ciąży są bezpieczne?
Bezwzględnej konsultacji z lekarzem wymagają często nawracające bóle głowy w ciąży. Czy to normalne, określi lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz badań dodatkowych. W razie potrzeby wskaże on również pacjentce, jakie leki na ból głowy w ciąży może ona bezpiecznie przyjmować. Choć stosowanie produktów leczniczych w ciąży powinno być ograniczone do minimum, czasem lek przeciwbólowy będzie lepszy dla ciężarnej i jej dziecka niż dokuczliwy ból w czasie migreny, który odbija się na samopoczuciu pacjentki (co znów negatywnie odczuwa dziecko). Doraźnie możliwe jest przyjmowanie niewielkich dawek paracetamolu. Jeśli ból głowy w ciąży nie jest łagodny, tylko silny i nie ustępuje po lekach, jest to wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza, gdy u kobiety pojawia się pulsujący ból głowy w ciąży, który dotyczy zwłaszcza potylicy i godzin porannych, gdyż może powodować go nadciśnienie krwi tętniczej.
Zatokowy ból głowy w ciąży – jak sobie radzić?
Nie można wykluczyć, że pojawi się również zatokowy ból głowy w ciąży. Choroby, takie jak przeziębienie, infekcja bakteryjna czy alergia, mogą pojawić się bez względu na ciążę, a stąd bardzo blisko, by rozwinęło się zapalenie zatok. Nie można tu jednak działać na własną rękę, gdyż można przynieść sobie i dziecku więcej szkody niż pożytku. Nie powinno się stosować w tym czasie leków na zatoki, które dostępne są bez recepty, gdyż wiele z nich nie może być bezpiecznie stosowanych przez kobiety będące w ciąży. W tej sytuacji konieczne będzie leczenie dobrane przez lekarza w taki sposób, by było jak najmniej szkodliwe dla płodu. Gdy ból głowy w ciąży wiąże się z infekcją zatok, lekarz oceni stan pacjentki i dobierze lek, który nie będzie miał negatywnego wpływu na dziecko. Rodzaj leku zależny jest oczywiście od przyczyny zatokowego bólu zatok (bakterie/wirusy/alergia), a także od rodzaju zapalenia (ostre/przewlekłe). Pomocne mogą być również domowe sposoby na zatoki, w tym inhalacje i płukanie zatok solą fizjologiczną. Trzeba jednak wiedzieć, że samodzielne stosowanie jakichkolwiek olejków eterycznych czy ziół należy bezwzględnie skonsultować wcześniej z lekarzem, gdyż nie wszystkie z nich mogą być bezpiecznie stosowane przez ciężarne kobiety.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?