Co może oznaczać mrowienie w głowie? Prawdopodobne przyczyny

Napisano 11.01.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Odczuwanie nieprawidłowych wrażeń o charakterze drętwienia lub też mrowienia, czyli tzw. parestezje, mogą świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu nerwowego. Co może oznaczać mrowienie w głowie? Jakie są tego prawdopodobne przyczyny? Czy drętwienie skóry na głowie może być powiązane z chorobami skórnymi lub nerwicą? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest mrowienie głowy i czym się charakteryzuje?

Mrowienie w głowie jest zwykle opisywane przez pacjentów jako nieprzyjemne pulsowanie, szarpanie lub nawet przebieganie prądu przez skórę głowy. Tego typu nieprawidłowe wrażenia zmysłowe są określane mianem parestezji lub czucia opacznego. Za główną przyczynę dolegliwości w postaci mrowienia lub drętwienia głowy uważane są zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz choroby przewlekłe [1]. 

Czytaj także:

Parestezje mogą towarzyszyć schorzeniom takim jak [1] [2] [3]: 

  • borelioza,
  • choroby i zaburzenia psychiczne: np. nerwice lękowe,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby zakaźne – wścieklizna, tężec,
  • migrena,
  • niedobór witaminy B12,
  • niedoczynność tarczycy,
  • padaczka,
  • polineuropatia cukrzycowa,
  • półpasiec,
  • stwardnienie rozsiane,
  • udar mózgu,
  • zaburzenia elektrolitowe: niedobór potasu, sodu, wapnia i magnezu,
  • zespół cieśni kanału nadgarstka. 

Co jeszcze może powodować mrowienie w głowie? Przyczyny czucia opacznego to także: ucisk na nerwy w przebiegu zwyrodnienia kręgosłupa i dyskopatii lub wywołany urazem kręgosłupa. Za parestezje może odpowiadać także zatrucie polekowe lub zatrucie innymi substancjami (np. metalami ciężkimi lub alkoholem) [1] [3]. 

Pacjent, u którego wystąpiło przedłużające się i powracające mrowienie w głowie, albo drętwienie, które zakłóca codzienne funkcjonowanie, powinien się zgłosić w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zbierze wywiad oraz przeprowadzi badanie fizykalne i skieruje do lekarza neurologa, który zajmuje się diagnozowaniem przyczyn parestezji. W następnej kolejności mogą zostać wykonane badania obrazowe, np. tomografia komputerowa głowy oraz badania elektrofizjologiczne, np. EMG. Po uzyskaniu pełnej diagnozy kolejne wizyty u lekarza mogą się odbywać w wygodnej dla pacjenta formie teleporad. Specjalista może również przepisywać w ten sposób leki – w dzisiejszych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem jest bowiem e-recepta online. Dokument wystawiony przez lekarza przez Internet jest tak samo ważny jak klasyczna recepta i może zostać zrealizowany w dowolnej aptece. 

Mrowienie głowy przy nerwicy

Mrowienie w głowie może stanowić objaw zaburzeń o charakterze nerwicowym. Pacjenci, którzy cierpią np. na nerwicę lękową, często skarżą się na szereg różnych dolegliwości somatycznych, w tym także na uczucie mrowienia na głowie oraz w obrębie różnych innych obszarów ciała [4] [5]. W sytuacji, gdy u danej osoby wystąpiły tego typu objawy, a badania podstawowe oraz specjalistyczne niczego nie wykazują i wykluczono choroby fizyczne, wskazana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą.  

Mrowienie głowy – czy może oznaczać choroby skóry?

Mrowienie głowy może być również powiązane ze złym stanem skóry. Drętwienie skóry na głowie może się pojawić w wyniku podrażnienia sztucznymi barwnikami lub innymi drażniącymi substancjami wchodzącymi w skład  kosmetyków służących do pielęgnacji włosów [6]. To również objaw niektórych chorób skóry, takich jak np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub zapalenie mieszków włosowych [6].   

Łuszczyca to przewlekłe schorzenie o nieznanej do końca etiologii. Naukowcy przypuszczają, że istotną rolę w jego rozwoju odgrywają czynniki genetyczne oraz immunologiczne. Choroba objawia się poprzez wykwity kolory czerwonobrunatnego, pokryte srebrzystymi łuskami, mające skłonność do złuszczania. Jeśli łuszczyca obejmie stawy, może prowadzić do trwałego inwalidztwa [7]. 

Łojotokowe zapalenie skóry to podobnie jak łuszczyca, choroba skóry o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Schorzenie daje objawy w postaci zmian rumieniowo-złuszczających, w szczególności pojawiają się one na głowie, pod pachami, w pachwinach oraz w obrębie klatce piersiowej. Przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych wraz ze współistniejącym zakażeniem grzybem z gatunku Malassezia furfur [8]. Łojotokowe zapalenie skóry może się wiązać także z chorobami neurologicznymi (np. chorobą Parkinsona).

Zapalenie mieszków włosowych to dermatoza związana ze stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Charakterystycznym objawem jest drobna żółta krosta otoczona niewielką rumieniową obwódką, zlokalizowana w miejscu, z którego wyrasta włos. Przyczyną może być zakażenie, np. bakterią z gatunku Staphylococcus aureus [9]. Inne czynniki, które mogą wywołać zapalenie mieszków włosowych to przewlekłe drażnienie skóry lub jej uraz mechaniczny, a także stosowanie niektórych leków. 

Choroby neurologiczne a mrowienie głowy

Jeśli parestezje takie jak mrowienie głowy mają charakter zmienny, są krótkotrwałe i przemijające oraz dotyczą różnych obszarów skóry, zwykle nie mają one znaczenia chorobowego. Natomiast jeśli czucie opaczne nie ustępuje i ma zawsze określoną lokalizację, taki objaw może świadczyć o schorzeniach neurologicznych [10]. 

Przyczynami parestezji może być np.: podrażnienie nerwu w wyniku zmiany zapalnej lub uciskowej. Objawy w postaci czucia opacznego daje także stwardnienie rozsiane – przewlekła i postępująca choroba, która skutkuje zanikiem osłonek mielinowych włókien nerwowych [2] [11]. Schorzenie może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej manifestuje się przed ukończeniem 40. rokiem życia. Jego etiologia nie jest znana. 

Inny możliwy powód drętwienia głowy, mający związek z chorobami neurologicznymi to przebyta operacja z powodu neuralgii nerwu trójdzielnego (inaczej zwanej rwą twarzową). Schorzenie objawia się w postaci nerwobólu okolic skroni, uszu lub policzków, który może wystąpić nagle, bez żadnej konkretnej przyczyny. Jeśli lekarz podjął decyzję o wykonaniu u pacjenta zabiegu w postaci termokoagulacji lub glicerolizy, możliwym powikłaniem pooperacyjnym są zaburzenia czucia, w tym także ból i drętwienie głowy nieznanego pochodzenia [12] [13]. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.