Czego objawem jest jednostronny ból głowy i jakie są jego przyczyny?

Napisano 05.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Głowa boli z różnych przyczyn i często dolegliwości same ustępują po niedługim czasie, jednak w niektórych przypadkach bólowi towarzyszą dodatkowe objawy, które utrudniają pacjentowi funkcjonowanie. Ból może mieć ponadto różne rodzaje – pojawiać może się w okolicy czoła, nosa, z tyłu głowy lub tylko z jednej strony. Może być pulsujący, tępy, narastający itp. Wielu pacjentów zastanawia się na przykład, o czym świadczy jednostronny ból głowy i gdzie szukać przyczyn problemu. Jego przyczyną może być między innymi zmęczenie, napięcie i niedostateczna ilość snu, ale należy mieć na uwadze, że ból mogą wywoływać również inne czynniki, w tym także poważna choroba. O czym może świadczyć ból w obrębie jednej strony głowy i jak z nim walczyć? Kiedy pacjenci powinni zgłosić się do lekarza?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Możliwe przyczyny bólu głowy z jednej strony głowy

Jednostronny ból głowy może być bardzo dokuczliwym objawem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wyróżnić można wtórne bóle głowy, które są wynikiem innej choroby (np. pojawiają się w związku z nadciśnieniem tętniczym), a także bóle głowy pierwotne (samoistne), które nie wiążą się z żadnym schorzeniem je wywołującym (np. ból klasterowy). Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w każdym wieku – w tym również u dzieci. Nie są obce również kobietom w ciąży, gdyż często przyczyniają się do nich zmiany hormonalne. Każdy ból powinien być podstawą do konsultacji lekarskiej, gdyż może być sygnałem, że stan zdrowia pacjenta nie jest najlepszy. Często do bólu głowy przyczynia się również styl życia pacjenta, w tym zwłaszcza stres, przemęczenie i napięcie, jednak i to wymaga interwencji.

Czytaj także:

Jak wspomniano wcześniej, przyczyny bólu głowy z jednej strony mogą być różne, co nie oznacza, że powinno się je lekceważyć. Mowa tu między innymi o migrenie i bólach klasterowych, ale dolegliwość może również świadczyć o chorobach zwyrodnieniowych, w tym np. o zwyrodnieniu szyjnego odcinka kręgosłupa. Jednostronny ból głowy może wiązać się również ze wzmożonym napięciem mięśniowym, niektórymi chorobami neurologicznymi, a nawet stanami zapalnymi obejmującymi jamę ustną i zatoki, ponadto przyczynić może się do niego również zapalenie ucha. Gdy u dorosłej osoby pojawia się ból z jednej strony głowy, może to dodatkowo świadczyć o wyrzynającej się ósemce. Do dolegliwości bólowych prowadzić może także wiele innych czynników, w tym na przykład nadciśnienie tętnicze, nerwobóle lub choroby reumatyczne. Jednostronny ból głowy wywoływać mogą również choroby oczu i problemy ze wzrokiem, w tym poważne wady wzroku, które nie są odpowiednio korygowane, a także jaskra z wąskim kątem przesączania. Jednostronny ból głowy może wiązać się z wieloma czynnikami, w tym również ze zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa. Kręgi szyjne uciskają wówczas na korzenie nerwowe, przez co u pacjenta pojawia się ból, któremu dodatkowo może towarzyszyć również ból szyi i ramion, a także bóle żuchwy lub gałek ocznych. Należy wspomnieć również o poważniejszych schorzeniach, jak np. półpasiec, guz mózgu, krwotok podpajęczynówkowy czy zapalenie opon mózgowych, a także olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic. 

Walka z bólem głowy i łagodzeniem objawów mu towarzyszących nie zawsze jest łatwa. W niektórych przypadkach pacjentom nie pomagają dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i konieczne jest stosowanie leków specjalistycznych. W tej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem, odpowiednie badania i diagnoza przyczyny silnych i nawracających bólów głowy, a także ustalenie indywidualnego leczenia. Warto pamiętać, że opcją jest również recepta przez Internet, dzięki której można szybko wykupić skuteczne środki medyczne, gdy opakowanie się kończy, a napad bólowy właśnie się zaczyna, więc pacjentowi ciężko pojechać do lekarza. 

Klasterowy ból głowy – co to znaczy?

Również klasterowy ból głowy zazwyczaj jest jednostronny i należy wiedzieć, że należy do najbardziej uciążliwych dolegliwości bólowych. Ten jednostronny ból głowy, zwany inaczej zespołem Hortona, nie wiąże się z żadną chorobą i nie ma przyporządkowanej strony dominującej – boleć może zarówno prawa, jak i lewa część głowy. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć może wewnętrzny niepokój, a także obrzęk części twarzy, opadanie powieki, łzawienie oka, zwężenie źrenicy i zaczerwienienie spojówki, a dodatkowo zaczerwienienie i potliwość twarzy. Napady bólowe zazwyczaj są bardzo silne i szczególnie uciążliwe, a walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Stawia się obecnie zwykle na tryptany podawane pod kontrolą lekarza donosowo lub dożylnie.

Ból głowy i nudności – migrena

Jednostronny ból głowy może być objawem charakterystycznym migreny. Bóle głowy zazwyczaj są wówczas tętniące i towarzyszyć mogą im dodatkowe dolegliwości, w tym nudności i wymioty, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki, a także światłowstręt i zaburzenia widzenia. Jeśli u pacjenta pojawia się często ból głowy i nudności, powinien skonsultować się z lekarzem. Jednostronny ból głowy w okolicy skroni to dolegliwość, która znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj napady bólowe trwają 4-6 godzin, jednak zdarza się, że trwają nawet 72 godziny. Charakteryzujące migrenę dolegliwości bólowe może (choć nie musi) poprzedzać aura, w tym np. zawroty głowy, zaburzenia mowy, mrowienie twarzy czy zaburzenia widzenia. Do wystąpienia napadów migrenowych przyczyniać mogą się różne czynniki. Zaliczyć można do nich między innymi intensywne doznania emocjonalne, ekspozycję na zbyt intensywne światło słoneczne, a nawet spożywanie niektórych produktów spożywczych.

Wieczorne bóle głowy – stres i napięcie

Należy wspomnieć, że jednostronny ból głowy może wiązać się nie tylko ze schorzeniami, ale również ze stylem życia pacjenta. Przykładem mogą być tu między innymi wieczorne bóle głowy, które są bardzo często wynikiem przemęczenia, przepracowania, stresu, silnego napięcia emocjonalnego, a także mogą pojawiać się z głodu i utrzymywania długotrwale nieprawidłowej pozycji ciała. Ból napięciowy jest zazwyczaj tępy i nie pulsujący. Pacjenci opisują go jako uczucie obręczy, która ściska głowę, inni natomiast mają wrażenie rozpierania głowy, czy też jej kłucia. Zazwyczaj dolegliwości bólowe napięciowe nie mają wysokiej bolesności (są niewielkie lub średnie) i nie są powiązane z dodatkowymi objawami. Przyczynić mogą się do nich nie tylko wyżej wspomniane czynniki, ale również zmiany pogody, a nawet nadużywanie alkoholu. 

Należy również wspomnieć o wpływie sztucznego światła na oczy i układ nerwowy. Zbyt długie przebywanie przed monitorami, w tym przed komputerem, telewizorem, tabletem i telefonem, może przyczynić się do pojawiania się wieczornych bólów głowy. Doraźnie stosować można leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego czy ibuprofenu, a także rozluźniające olejki eteryczne, masaże czy ćwiczenia relaksacyjne, ale przede wszystkim ważna jest eliminacja czynników, które do bólu prowadzą. 

Silny ból głowy – jak sobie z nim radzić?

Silny ból głowy przede wszystkim wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, gdyż może świadczyć o poważnej chorobie i konieczności jak najszybszej interwencji medycznej. Jednostronny ból głowy o charakterze nasilonym może wymagać ponadto podania pacjentowi dobranych odpowiednio leków na receptę, gdyż te dostępne bez recepty zazwyczaj okazują się zbyt słabe i nieskuteczne. Pacjentom najczęściej przepisywane są wówczas tryptany, leki opioidowe lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Jeśli zdarzy się, że ból głowy stanie się nie do wytrzymania i będzie silniejszy od wcześniejszych dolegliwości bólowych, z którymi pacjent miał dotychczas styczność, nie można zwlekać, tylko należy jak najszybciej poprosić o pomoc medyczną. Tak silny ból głowy świadczyć może między innymi o krwotoku podpajęczynówkowym.

Kilkudniowy ból głowy – kiedy udać się do lekarza?

Kilkudniowy ból głowy, który nie ustępuje mimo stosowania leków, jest sygnałem, który powinien skłonić pacjenta do zgłoszenia się do specjalisty i sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Choć wydawać by się mogło, że z bólami głowy każdy z nas ma do czynienia i nie ma potrzeby martwić się nimi na zapas, trzeba wiedzieć, że dolegliwości bólowe mogą nie tylko świadczyć o wyczerpaniu organizmu, ale również o poważnych schorzeniach, których nie można lekceważyć. Ból należy traktować jako sygnał alarmowy – nie bierze się z niczego i zawsze ma jakąś przyczynę, więc wymaga weryfikacji. Kilkudniowy ból głowy to już sygnał na tyle wyraźny, by koniecznie skontaktować się ze specjalistą. Do lekarza należy zgłosić się bezwzględnie, jeśli ból głowy jest bardzo silny lub wręcz narasta z czasem. Szczególną uwagę pacjenta powinny również zwrócić dolegliwości towarzyszące, w tym między innymi gorączka, zaburzenia widzenia, wymioty czy napady padaczkowe. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza również, jeśli uczucie bólu powiązane jest z otępieniem, sztywnieniem mięśni karku, czy też z zaburzeniami orientacji. Sygnałem alarmowym powinno być również podwójne widzenie, zmiany stanu psychicznego, nieuzasadniona senność, niedowład i omdlenia.

Częsty ból głowy – jakie badania zrobić? 

Jeśli pacjentowi często towarzyszy jednostronny ból głowy, jest to wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem i diagnostyki w tym temacie. Bardzo ważny na tym etapie jest wywiad medyczny z pacjentem, który może dostarczyć lekarzowi wielu cennych informacji, które mogą być pomocne w diagnozie. Częsty ból głowy nie jest sytuacją naturalną, dlatego pomocne w diagnozie mogą być również podane przez pacjenta symptomy towarzyszące, opis czasu występowania bólu i sytuacji, gdy on się nasila. Istotne mogą być między innymi informacje o utracie masy ciała, bólach mięśni, gorączce, zaburzeniach widzenia i świadomości itp. Konieczne będzie z pewnością również wykonanie badań specjalistycznych, by wykluczyć poważne schorzenia. Lekarz może np. zlecić pacjentowi tomografię komputerową, co pozwoli wykluczyć obecność guza, tętniaka lub krwotoku podpajęczynówkowego. Sprawdzić może się również badanie krwi, RTG czaszki i kręgosłupa szyjnego, a także rezonans magnetyczny, które pozwolą zlokalizować źródło problemu. Leczenie bólu dobiera się stosownie do zdiagnozowanej przyczyny. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.