Trądzik torbielowaty — objawy, leczenie, przyczyny

Napisano 12.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trądzik torbielowaty to choroba skóry, która powoduje powstawanie na ciele dużych, wypełnionych płynem guzków. Mogą one być bolesne, a w ciężkich przypadkach, mogą powodować trwałe blizny. Trądzik torbielowaty jest najbardziej powszechne w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości, jednak może również wystąpić u kobiet w ciąży lub osób biorących niektóre leki. W większości przypadków trądzik torbielowaty sam znika w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy do roku, jednak jeśli masz problemy z leczeniem trądziku torbielowatego, warto skonsultować się z dermatologiem, aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości leczenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trądzik torbielowaty — co to takiego?

Trądzik torbielowaty jest podtypem trądziku, który prezentuje się jako duże, bolesne grudki pod skórą. Inna nazwa to pryszcz podskórny lub guzkowy. Jest to spowodowane nagromadzeniem oleju i martwych komórek skóry, które tworzą korek w mieszkach włosowych. Cysta to zamknięta kieszeń z ropą. Trądzik ropowiczy powstaje na skutek zablokowania mieszka włosowego przez ropę, martwe komórki skóry i bakterie. Wielkość pryszcza zależy od tego, jak głęboko uformował się w tkance skórnej. Podczas leczenia trądziku torbielowatego może być przepisana recepta online przez lekarza na leki z nadtlenkiem benzoilu, czy antybiotyki.

Czytaj także:

Przyczyny powstawania trądziku torbielowatego

Nie do końca wiadomo, dlaczego powstaje trądzik torbielowaty. Przyczyny są spowodowane głównie przez zatkane gruczoły łojowe, a także nieprawidłową pielęgnację tłustej skóry. Uważa się również, że powstanie trądziku torbielowatego wiąże się z uwalnianiem męskich hormonów (androgeny). Hormony te stymulują produkcję oleju przez gruczoły łojowe w obrębie mieszków włosowych, co skutkuje zatkanymi porami, które zostają zainfekowane bakteriami i tworzą zaskórniki lub wągry. Jeśli dojdzie do ich zapalenia, mogą przekształcić się w krostki (pryszcze). Trądzik torbielowaty jest powszechny u osób o tłustej skórze, a także u osób z nadwagą. Występuje również w rodzinach, więc jeśli jeden lub więcej bliskich krewnych zostało nim dotkniętych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również u Ciebie wystąpi.

Trądzik torbielowaty jakie badania

Trądzik torbielowaty jest często mylony z innymi chorobami skóry, takimi jak czyraki lub ropnie. Chociaż nie zawsze wymaga pomocy medycznej, należy zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz jeden lub więcej dużych guzków na ciele, które nie ustępują po kilku tygodniach lub jeśli stają się bolesne lub spuchnięte. Dermatolog może zrobić wymaz ze zmiany ropnej na posiew, aby sprawdzić, jakie bakterie są za niego odpowiedzialne. To również pomoże na odpowiednie dobranie antybiotyku. 

Objawy, czyli jak rozpoznać trądzik torbielowaty?

Najczęstszym objawem trądziku torbielowatego jest duży guzek z cienką ścianką oddzielającą go od otaczającej skóry. Cysty mogą pojawić się na każdej części ciała, ale najczęściej występują na twarzy, pośladkach i plecach. Obszar ten może być czerwony i wrażliwy na dotyk. Jeśli torbiel pęknie, zwykle naokoło pojawia się czerwona obwódka wokół miejsca, w którym znajdował się pryszcz.

Objawy trądziku torbielowatego obejmują:

  • Krosty, które są głębokie i duże. Często u ich podstawy znajduje się biała lub żółta otoczka.
  • Uczucie swędzenia i pieczenia.
  • Zaczerwienienie i obrzęk wokół pryszcza.
  • Bolesne grudki pod skórą.

Leczenie trądziku torbielowatego

Trądzik torbielowaty może być trudny do wyleczenia, ale istnieje wiele dostępnych metod leczenia. Najlepsze leczenie zależy od tego, jak poważny jest Twój przypadek.

Leczenie trądziku torbielowatego może trwać długo i często wymaga kilku różnych rodzajów leczenia. Ważne jest, aby znaleźć dermatologa, który ma doświadczenie w leczeniu trądziku torbielowatego. W leczeniu trądziku torbielowatego stosuje się m.in.: 

Retinoidy miejscowe (Retin-A). Miejscowe retinoidy są lekami pochodzącymi z witaminy A, które zmniejszają rozmiar gruczołów łojowych i odblokowują pory poprzez zwiększenie tempa obrotu komórkowego w skórze. Miejscowe retinoidy pomagają również zapobiegać tworzeniu się nowych zaskórników i białych wągrów na powierzchni skóry. Twój lekarz może zalecić stosowanie ich w nocy, aby Twoja skóra nie była podrażniona przez ekspozycję na światło słoneczne podczas stosowania tych leków. Leki te są dostępne bez recepty, jak również na receptę. Występują w wielu formach, w tym w żelach, lotionach i kremach.

Głównym sposobem leczenia trądziku torbielowatego są doustne antybiotyki, takie jak doksycyklina lub tetracyklina. Możesz również potrzebować leków miejscowych, takich jak nadtlenek benzoilu. Jeśli masz trądzik torbielowaty i przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, istnieje szansa, że pogorszą one jego stan.

Trądzik torbielowaty jak leczyć

Leczenie trądziku torbielowatego różni się w zależności od tego, w jakim jest on stadium. Dermatolog może przepisać antybiotyki lub inne leki, lub zalecić zmiany w stylu życia, takie jak stosowanie łagodnych produktów do pielęgnacji skóry lub unikanie niektórych pokarmów, które mogą wywoływać zaostrzenia. W niektórych przypadkach, jeśli torbiele staną się na tyle poważne, że będą miały wpływ na wygląd lub spowodują trwałe blizny, konieczna może być operacja kosmetyczna.

Jak dbać o skórę z trądzikiem torbielowatym?

  • Jeśli masz trądzik torbielowaty, możesz zauważyć, że niektóre pokarmy lub produkty pogarszają stan skóry. Jeśli tak, unikaj ich. 
  • Staraj się zachować czystą i suchą skórę, trzymając włosy z dala od twarzy i używając łagodnych środków czyszczących i płynów zamiast ostrych. 
  • Unikaj również dotykania i ściskania skóry, ponieważ może to powodować rozprzestrzenianie się bakterii i pogarszać stan wyprysków. 
  • Jeśli nosisz makijaż, nakładaj go przed wyjściem na zewnątrz, ponieważ może on zatykać pory, powodując później więcej wyprysków. Jeśli nie nosisz makijażu, ale nadal chcesz zapobiegać gromadzeniu się bakterii na twarzy, raz lub dwa razy w tygodniu stosuj w domu maseczkę do twarzy — upewnij się tylko, że nie zawiera ona alkoholu ani ostrych substancji chemicznych, które mogłyby jeszcze bardziej podrażnić Twoją skórę!

Czy po trądziku torbielowatym zostają blizny?

Bardzo często po trądziku torbielowatym zostają blizny — wynika to najczęściej z początkowego zaniedbania problemu i złej pielęgnacji skóry trądzikowej. Blizny najczęściej tworzą się wzdłuż kości policzkowych i linii żuchwy, ale mogą pojawić się również na innych częściach twarzy, w tym wokół ust. Blizny po trądziku torbielowatym często tworzą zagłębienie w skórze i mogą mieć czerwony lub różowy kolor. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.