Czym jest trądzik odwrócony i kto może na niego cierpieć?

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choć trądzik większości z nas kojarzy się z trądzikiem pospolitym na twarzy lub ewentualnie różowatym, występują również inne trądzikowe choroby skóry, które bardzo negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta. Przykładem może być trądzik odwrócony, który objawia się powstawaniem bolesnych guzków, krostek, ropni i przetok, które często lokalizują się w nietypowych miejscach ciała. Co warto wiedzieć o trądziku odwróconym, jego przyczynach i objawach? Na czym polega leczenie trądziku odwróconego?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest trądzik odwrócony?

Trądzik odwrócony (acne inversa, hidradenitis suppurativa) jest zapalną chorobą przewlekłą o ciężkim przebiegu, która ma podłoże dermatologiczne i bardzo negatywnie wpływa na jakość życia, gdyż zmiany skórne są nie tylko bolesne, ale również nieestetyczne, co często nasila depresję, obniża samoocenę, staje się źródłem kompleksów czy powoduje wycofanie społeczne pacjentów. Najczęściej choroba pojawia się u mężczyzn po okresie pokwitania (choć to nie reguła) i jest bardzo trudna w leczeniu. Jedną z cech charakterystycznych trądziku odwróconego jest pojawianie się bolesnych guzków z tendencją do bliznowacenia w nietypowych miejscach, w tym również w miejscach intymnych, pod pachami czy w okolicy odbytu. Gdy w grę wchodzi trądzik odwrócony, „czy jest zaraźliwy” to główne pytanie, które pojawia się w głowie wielu osób. Należy zaznaczyć, że choroba ta nie jest zakaźna, co oznacza, że nie można się nią zarazić poprzez kontakt z osobą, która się z trądzikiem odwróconym zmaga. Nie jest to choroba o podłożu bakteryjnym, a ewentualne nadkażenia bakteryjne są w tym przypadku konsekwencją stanu zapalnego, a nie jego przyczyną.

Czytaj także:

Przyczyny występowania trądziku odwróconego

Jeśli chodzi o przyczyny występowania trądziku odwróconego, etiologia nie została jeszcze dokładnie zbadana, aczkolwiek podejrzewa się tutaj nieprawidłową odpowiedź ze strony układu immunologicznego. Zwykle trądzik odwrócony pojawia się u młodych mężczyzn w wieku 20-25 lat, choć nie jest to regułą, gdyż występuje również u kobiet. Do czynników ryzyka można zaliczyć tutaj szczególnie palenie papierosów oraz nadwagę i otyłość, sprzyja temu również nieprawidłowa dieta i higiena, ponadto większe prawdopodobieństwo zachorowania mają osoby, w których rodzinach ktoś zmagał się z podobnym schorzeniem. Rolę mogą mieć tu również hormony, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas, gdy choroba rozwija się najczęściej (po okresie pokwitania). Trzeba wiedzieć, że w przypadku trądziku odwróconego bardzo ważny jest kontakt z lekarzem specjalizującym się w dermatologii, gdyż bardzo prawdopodobne, że konieczne będzie podanie leków. Możliwa jest tu między innymi antybiotykoterapia lub leki steroidowe. Recepty online są bardzo wygodnym rozwiązaniem w takim przypadku, jednak jeśli farmakologia nie przyniesie pożądanych rezultatów (a często przynosi tylko czasowe efekty), trzeba liczyć się z koniecznością zabiegu chirurgicznego lub np. krioterapii.

Objawy trądziku odwróconego – jak go rozpoznać?

Najczęściej trądzik odwrócony rozpoczyna się od zapalenia mieszków włosowych, jednak potem pojawia się infekcja gruczołów apokrynowych i związany z nią stan zapalny, czyli zapalenie. Zmiany skórne, które można wówczas zauważyć, przypominają nieco trądzik pospolity, co czasem utrudnia diagnozę, jednak w przypadku tych chorób są one zlokalizowane w nieco innych obszarach ciała. Zmiany skórne przy trądziku odwróconym najczęściej dotyczą miejsc wyparzeniowych, które szczególnie narażone są na tarcie, brak dostatecznej wentylacji i zbieranie się wilgoci. Często pojawia się np. trądzik odwrócony pod pachami lub pod biustem u kobiet, a także trądzik odwrócony narządów płciowych u mężczyzn, co jest dolegliwością wstydliwą, ponadto bardzo trudną w leczeniu. Schorzenie może również obejmować pachwiny lub lokalizować się pomiędzy fałdami skóry na brzuchu, a także pojawiać się w okolicach okołoodbytowych. W przypadku tej choroby pojawiają się w różnych miejscach krostki i wypryski, ponadto zauważyć można również zaskórniki lub owrzodzenia i może dochodzić do powstawania blizn. Osoba zmagająca się z chorobą może również zauważyć na swoim ciele ropnie i przetoki, z których sączy się ropna i nieprzyjemnie pachnąca wydzielina.

Leczenie i profilaktyka trądziku odwróconego

Obawiasz się, że masz trądzik odwrócony? Gdzie leczyć tego typu dolegliwość? Pierwsze kroki oczywiście należy skierować na konsultację lekarską, by specjalista postawił odpowiednią diagnozę. Jeśli zostanie zdiagnozowany trądzik odwrócony, należy przygotować się na długotrwałą terapię. Jeśli chodzi o trądzik odwrócony, leczenie jest bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, ponadto choroba może mieć nawroty. W farmakoterapii stosuje się między innymi antybiotyki działające miejscowo lub ogólnie, ponadto sprawdzić mogą się tu leki biologiczne lub steroidowe. Leczenie zachowawcze może działać jedynie chwilowo, więc wielu lekarzy zaleca je głównie osobom, u których stwierdzi się przeciwskazania do zabiegu lub osobom, które nie chcą zdecydować się na skalpel. W przypadku trądziku odwróconego zalecany jest jednak szczególnie zabieg chirurgiczny, który opiera się na eliminacji zajętych chorobą miejsc skóry, co może wiązać się z koniecznością przeszczepu skóry, ale nie musi, jeśli są to mniejsze obszary.

Gdy problemem jest trądzik odwrócony, dieta (obok leczenia czy terapii bardziej radykalnej) również może mieć duże znaczenie. Nie jest to co prawda jednoznacznie stwierdzone naukowo, aczkolwiek pacjenci często zauważają, że pomaga w łagodzeniu objawów tego zaburzenia eliminacja żywności wysoko przetworzonej, nabiału, cukrów prostych czy produktów na bazie drożdży. Należy również dodać, że choroba ta częściej występuje u osób z nadwagą lub otyłością, więc zdrowa i niskokaloryczna dieta może przyczynić się do zgubienia nadmiaru kilogramów, co może minimalizować objawy choroby. Nie można jednak oczekiwać rezultatów zmian diety po tygodniu czy miesiącu – zwykle potrzeba tu znacznie więcej czasu, co zniechęca wiele osób chorych do tego typu wyrzeczeń.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.