Trądzik zaskórnikowy – przyczyny i leczenie.

Napisano 10.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trądzik zaskórnikowy to dolegliwość, która pojawia się zwłaszcza u dojrzewającej młodzieży, choć nie jest to regułą. Jest to schorzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji i niejednokrotnie również właściwie dobranego leczenia, w przeciwnym razie może wiązać się z powstawaniem nieestetycznych blizn. Co warto wiedzieć o trądziku zaskórnikowym i jego przyczynach? Jakie są rodzaje tego trądziku i w jaki sposób można zminimalizować nieprzyjemne objawy? Na te pytania odpowiemy w artykule. Dowiesz się również, na czym polega leczenie i pielęgnacja cery zaskórnikowej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trądzik zaskórnikowy i jego rodzaje

Jedną z łagodniejszych odmian trądziku jest trądzik zaskórnikowy, który ma charakter niezapalny i zazwyczaj obejmuje czoło chorego oraz środkową część jego twarzy. Rzadziej zmiany chorobowe obejmują inne części ciała pacjenta, w tym np. jego plecy czy klatkę piersiową. Zmiany chorobowe, które pojawiają się przy tym schorzeniu, to przede wszystkim zamknięte oraz otwarte zaskórniki, ponadto chorobie towarzyszy również łojotok.

Czytaj także:

Trądzik zaskórnikowy zamknięty charakteryzuje się podskórnymi grudkami w białym kolorze. Mieszki włosowe przy tej postaci trądziku zaskórnikowego są niewidoczne. Gdy natomiast zaskórniki są otwarte, choroba objawia się występowaniem czarnych wągrów na twarzy, co związane jest z odkładaniem się utlenionej keratyny. W tym przypadku ujścia mieszków włosowych są widoczne. U niektórych pacjentów dochodzi do przekształcania się zmian chorobowych w ropne grudki i torbiele, co wiąże się z nadkażeniem bakteryjnym Propionibacterium acnes i stanem zapalnym.

Trądzik zaskórnikowy – przyczyny powstawania

Warto wiedzieć, że trądzik zaskórnikowy pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, więc zazwyczaj towarzyszy on nastolatkom, których gospodarka hormonalna nie jest unormowana. Coraz częściej zdarza się jednak, że problem ten pojawia się także u osób starszych. Jeśli chodzi o trądzik zaskórnikowy, przyczyny to między innymi zablokowanie ujścia gruczołu łojowego. Wspomnieć należy o czynnikach sprzyjających schorzeniu, a zaliczyć można do nich między innymi łojotok, rogowacenie ujść mieszków włosowych, namnażanie się bakterii, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej. Do czynników zaostrzających przebieg choroby zaliczyć można nieprawidłową dietę i niewłaściwą higienę, a także palenie tytoniu oraz przyjmowanie niektórych leków. Wspomnieć należy również o czynnikach psychicznych, w tym np. o stresie.

Trądzik zaskórnikowy wymaga szczególnej pielęgnacji, odpowiednich kosmetyków łagodzących objawy, pilnowania diety i dbania o styl życia, ale może okazać się to niewystarczające, by skutecznie walczyć ze schorzeniem. Skóra chorego może wymagać leczenia, a wówczas należy skontaktować się z lekarzem, by dobrał preparaty odpowiednie dla danego pacjenta. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest również recepta przez internet, co sprawdzi się szczególnie w przypadku konieczności długiego oczekiwania na stacjonarną wizytę lekarską.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie farmakologiczne

W wielu przypadkach trądzik zaskórnikowy samoczynnie ustępuje po kilku latach, jednak ważna jest w tym czasie odpowiednia pielęgnacja skóry. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie w tym temacie może wiązać się z wydłużeniem czasu trwania choroby – wówczas może ona towarzyszyć choremu nawet do 30 roku życia. Bagatelizowanie problemu może ponadto prowadzić do powstawania nieestetycznych blizn. Nasilony trądzik zaskórnikowy leczenie powinien mieć wdrożone niezwłocznie. Jeśli zatem pacjent zauważy, że zmiany chorobowe się intensyfikują, powinien zgłosić się do dermatologa po odpowiednio dobrane leki. Zwykle przepisywane są miejscowe kremy lub żele. Często w tej sytuacji stosuje się nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy, a także retinoidy i antybiotyki, ponadto pomocna może okazać się suplementacja witamin i składników mineralnych. Jeśli choroba jest szczególnie nasilona, lekarz może zdecydować o terapii izotretynoiną.  

Co na trądzik zaskórnikowy prócz leków?

Jeśli pacjentowi doskwiera trądzik zaskórnikowy, ogromne znaczenie może mieć jego styl życia. Przede wszystkim należy unikać stresu, gdyż wydzielany wówczas kortyzol może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną. Ważna jest również odpowiednia ilość i jakość wypoczynku oraz snu, co korzystnie wpłynie na stan skóry i jej wygląd. Co na trądzik zaskórnikowy sprawdzi się dodatkowo? Niebagatelny wpływ ma tu również dieta. Warto postawić na pokarmy, które są źródłem witaminy A i witamin z grupy B. W jadłospisie nie powinno zabraknąć ponadto pokarmów bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. 

Pielęgnacja cery zaskórnikowej

Jak wspomniano wcześniej, trądzik zaskórnikowy wymaga szczególnej pielęgnacji skóry. Pacjent powinien dokładnie oczyszczać skórę z łoju i martwych komórek. Obszarów zajętych trądzikiem nie wolno dotykać brudnymi rękoma, gdyż grozi to zakażeniem bakteryjnym. Zaskórników nie powinno się ponadto samodzielnie wyciskać i oczyszczać, gdyż to również może prowadzić do infekcji i rozprzestrzeniania się zmian. Pielęgnacja cery zaskórnikowej będzie najłatwiejsza, jeśli pacjent postawi na specjalne kosmetyki, które dedykowane są do skóry trądzikowej – najlepiej kupić je w aptece. Nie tylko będą one usuwać nadmiar gromadzącego się w obrębie naskórka łoju, ale również nie będą zatykać porów i przywrócą skórze prawidłowe pH. Należy szczególnie uważać na stosowanie produktów zawierających w składzie substancje drażniące skórę (np. alkohol), ponieważ mogą one wysuszać skórę trądzikową, przez co ilość produkowanego sebum będzie rosnąć. Warto pamiętać ponadto o dokładnym nawilżaniu skóry trądzikowej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.