Przyczyny trądziku na plecach. Jak go leczyć i jak mu zapobiegać?

Napisano 10.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pryszcze mogą lokalizować się nie tylko na twarzy, ale obejmować mogą również inne miejsca ciała, w tym np. plecy oraz dekolt. Trądzik na plecach jest problemem, z którym zmaga się nie tylko młodzież, ale i osoby dorosłe. Zmiany chorobowe są nie tylko nieestetyczne, ale również mogą brzydko się goić i przyczyniać się do pojawiania się blizn, więc często konieczne jest ich specjalistyczne leczenie. Jak pozbyć się pryszczy na skórze pleców i ramion oraz sprawić, by skóra wróciła do normalnego stanu? Jakie kosmetyki stosować do mycia i na czym polega pielęgnacja skóry trądzikowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Podpowiadamy ponadto, jakie leki najczęściej się stosuje do walki z tym schorzeniem, a także wspominamy, czego unikać, by nie musieć walczyć z trądzikiem na plecach i ramionach.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy ropne wypryski na plecach to problem wyłącznie młodzieży?

Pojawianie się nieestetycznych wyprysków na plecach dotyczy nie tylko dojrzewającej młodzieży, ale również osób dorosłych. W większości zmiany chorobowe obejmują górne partie pleców i ramiona. Trądzik na plecach to jednak nie tylko problem estetyczny, ale również niejednokrotnie wymagający leczenia.  Ropne wypryski na plecach związane są zazwyczaj z nadmierną ilością wydzielanego łoju, co blokuje ujścia mieszków włosowych, przyczyniając się do gromadzenia się w tych miejscach łoju i keratyny. Łatwo wtedy o namnażanie się bakterii Cutibacterium acnes, a wówczas rozwinąć może się stan zapalny. 

Czytaj także:

Trądzik na plecach – przyczyny

Nieestetycznie prezentujący się trądzik na plecach powiązany może być z różnymi czynnikami. Zastanawiając się nad przyczynami choroby, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na prawidłowość higieny pacjenta. Zazwyczaj schorzenie wiąże się z gromadzeniem się łoju i zrogowaciałego naskórka, co stanowi doskonałe środowisko do zakażeń bakteryjnych. Jeśli chodzi o trądzik na plecach, przyczyny hormonalne również są bardzo prawdopodobne. Mowa między innymi o zaburzeniach hormonalnych, które pojawiają się u dojrzewającej młodzieży, a także naturalnie u kobiet przed menstruacją. Powstawaniu pryszczy na plecach sprzyja nieodpowiedni tryb życia, w tym niezdrowa dieta, palenie papierosów, stres, a nawet nieprawidłowo dobrane kosmetyki lub zwiększona potliwość. Wspomnieć należy również o podłożu genetycznym schorzenia, a także o wpływie niektórych leków.

Co stosować na pryszcze na plecach?

Wielu pacjentów w Internecie poszukuje porad, co stosować na pryszcze na plecach, by zminimalizować nieprzyjemne objawy. Warto wiedzieć, że domowe sposoby na trądzik na plecach mogą okazać się niewystarczające, by walczyć z chorobą i ją wyeliminować. Trzeba ponadto dodać, że należy z rezerwą podchodzić do opisywanych na forach internetowych sposobów, gdyż można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli chodzi o trądzik na plecach, podstawą jest właściwa higiena ciała – bez niej można zapomnieć o pomyślnym pozbyciu się nieestetycznych zmian. Ważne jest dokładne mycie skóry i usuwanie nagromadzonego sebum oraz zrogowaciałego naskórka. Warto stosować kosmetyki delikatne, które nie będą dodatkowo skóry podrażniać czy przesuszać. Pomocne mogą być kąpiele ziołowe (np. na bazie szałwii, rumianku czy bratka trójkolorowego).  Bardzo istotne jest również noszenie przewiewnej odzieży i unikanie nadmiernego pocenia się. Zmian na plecach nie powinno się również drapać, zdrapywać czy wyciskać, gdyż może to prowadzić do przenoszenia się bakterii. 

W wielu przypadkach nie obędzie się bez pomocy dermatologa. Warto zgłosić się do niego w celu diagnozy problemu i jego przyczyny, a także dobrania odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj stosuje się miejscowo działające preparaty, w tym maści, kremy lub płyny, które przeznaczone są do przemywania naskórka. Pomocna w walce z pryszczami może być również suplementacja niedoborów witamin, w tym zwłaszcza wit. B2, wit. C i witaminy PP. U niektórych pacjentów konieczne może być również stosowanie leków, w tym np. retinoidów lub antybiotyków, ponadto rozwiązaniem może być również dobrze dobrana doustna antykoncepcja hormonalna. Dobrym pomysłem będzie wówczas e-recepta online. Jest to opcja, dzięki której można ekspresowo uzupełnić zapas kończących się leków. Wystarczy w tym celu uzupełnić specjalny formularz medyczny, który następnie jest analizowany przez lekarza. Gdy będą wskazania do wypisania leku i jednocześnie brak przeciwwskazań do jego stosowania przez pacjenta, lekarz wystawi e-receptę. 

Jakie stosować kosmetyki na trądzik na plecach?

Jeśli u pacjenta występuje trądzik na plecach, najlepsze do pielęgnacji będą dermokosmetyki z atestami, w tym zwłaszcza te delikatne, które działają łagodząco i nawilżająco. By oczyścić skórę, wybrać można delikatne peelingi enzymatyczne, ponadto dopilnować trzeba odpowiedniego nawilżenia skóry. Gdy pacjent ma trądzik na plecach, kosmetyki przez niego wybierane nie powinny zawierać alkoholu, ponadto lepiej zrezygnować z zasadowych mydeł i kosmetyków natłuszczających.  

Pryszcze na plecach – co robić, by im zapobiegać?

Trądzik na plecach niejednokrotnie jest przyczyną zaniedbań higieny, nieodpowiedniego stylu życia i niewłaściwych ubrań lub kosmetyków. Możliwe są zatem działania, które zminimalizują ryzyko, że pojawią się u danej osoby pryszcze na plecach. Co robić? Przede wszystkim należy skupić się na prawidłowej higienie ciała, codziennym myciu i usuwaniu nadmiaru zrogowaciałego naskórka oraz sebum. Pomocne będą kosmetyki do cery problematycznej i trądzikowej, a także noszenie ubrań z przewiewnych tkanin. Warto również ograniczyć stres, więcej wypoczywać i wysypiać się, gdyż zaniedbania w tych kwestiach również negatywnie wpływają na gospodarkę hormonalną i stan skóry. Bardzo ważna jest również jakość codziennej diety. Przede wszystkim należy unikać słodyczy i żywności przetworzonej. Warto natomiast jadać produkty bogate w witaminę A, a także witaminy z grupy B i witaminę D oraz zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę składników mineralnych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.