Maść na blizny po trądziku – jak się pozbyć blizn i przebarwień?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Blizny i przebarwienia potrądzikowe to nieestetyczny problem, który często znacząco wpływa na samoocenę pacjenta i jego codzienność. Warto jednak wiedzieć, że w aptece dostępna jest dziś niejedna maść na blizny po trądziku, która może zdecydowanie poprawić wygląd skóry, o ile oczywiście stosowana będzie systematycznie i zgodnie z zaleceniami producenta. Co na blizny i przebarwienia po trądziku sprawdzi się najlepiej? Jakie składniki powinien zawierać skuteczny krem na blizny potrądzikowe? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej, ponadto podpowiadamy, co można zastosować oprócz maści i kremów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie składniki powinna mieć dobra maść na blizny potrądzikowe?

Dla wielu pacjentów blizny potrądzikowe są problemem bardzo wstydliwym, który znacząco wpływa na pogorszenie samooceny i kontakty społeczne. W sprzedaży dostępnych jest jednak wiele specyfików, które mogą pomóc zredukować problem blizn i sprawić, że skóra twarzy zacznie wyglądać lepiej. Nie wyeliminują one blizn, jednak mogą sprawić, że nie będą się one tak bardzo rzucać w oczy. Produkty te nie tylko przyspieszają proces właściwego gojenia się zmian potrądzikowych, ale również sprawiają, że blizny są mniej widoczne, gładsze i nie przerastają. Wybierając maść na blizny po trądziku, koniecznie należy zwrócić uwagę na składniki w niej zawarte. Wiele preparatów na rynku zawiera w składzie wyciąg z cebuli, a także heparynę i elastynę, ponadto posiadają dodatki kolagenu i alantoiny. Działanie tych składników sprawia, że blizny stają się bardziej elastyczne i minimalizowana jest szansa wystąpienia przerostów. Maść na blizny potrądzikowe może posiadać również dodatek masy perłowej – wówczas może dodatkowo rozjaśniać i wygładzać zmieniony obszar skóry. Krem na blizny i przebarwienia po trądziku może zawierać również witaminy, w tym zwłaszcza witaminy A, C i E, a także krzem, siarkę czy cynk.

Czytaj także:

Skuteczny krem na blizny potrądzikowe bez recepty?

W aptekach znaleźć można wiele specyfików na blizny i przebarwienia, które dostępne są bez recepty. Stosować można je nie tylko na skórę twarzy, ale również pozostałe obszary ciała, jednak mogą okazać się niewystarczające w przypadku poważniejszych zmian skórnych. Gdy trzeba zapobiegać stanom zapalnym i infekcji bakteryjnej, należy zgłosić się do lekarza po skuteczny krem na blizny potrądzikowe z grupy chemioterapeutyków lub antybiotyków. Wówczas sprawdzi się recepta przez Internet, dzięki której można otrzymać receptę na preparat bardziej specjalistyczny, który ułatwi proces gojenia i leczenie poważniejszych uszkodzeń skóry. Dostępna na receptę maść na blizny po trądziku (a konkretniej: na wspomaganie terapii przeciwtrądzikowej) może zawierać erytromycynę, cynk, metronidazol, ichtiol czy kwas azelainowy. Prawidłowe gojenie się rany potrądzikowej to większa szansa na to, że blizna będzie wyglądać estetyczniej, więc nie warto zwlekać z kontaktem z lekarzem, gdy pacjentowi dokucza trądzik.

Jeden krem na blizny i przebarwienia po trądziku?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych najskuteczniej, musisz wiedzieć, że ciężko wyróżnić jedną maść na blizny po trądziku, która sprawdzi się u każdego pacjenta. Wiąże się to z tym, że pacjenci są różni, różne są potrzeby ich skóry i z różnym stopniem zaawansowania zmian potrądzikowych się oni zmagają. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób ma znacznie różniące się opinie dotyczące konkretnych specyfików. Inna maść sprawdzić może się na niewielkie przebarwienia, a inny krem sprawdzi się w przypadku większych blizn potrądzikowych. W przypadku zaawansowanego trądziku najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do specjalisty. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, indywidualnie dobierze on sposób leczenia i najlepszą maść na blizny po trądziku dla skóry pacjenta i jej potrzeb. 

Co na blizny i przebarwienia po trądziku prócz maści?

Krem lub maść na blizny po trądziku to nie są jedyne opcje, jeśli chodzi o walkę z bliznami oraz przebarwieniami. Jeśli zastanawiasz się, co na blizny i przebarwienia po trądziku sprawdzi się bardzo dobrze, musisz wiedzieć, że na rynku dostępny jest szereg preparatów dedykowanych do pielęgnacji skóry potrądzikowej. Wyróżnić można między innymi żele silikonowe, a także silikonowe plastry na blizny, które mogą być stosowane już na bardzo wczesnym etapie gojenia się zmiany skórnej. Jeśli preparaty, takie jak kremy, maści czy inne specyfiki, okażą się niewystarczające, by pozbyć się pozostałości ran i usunąć blizny, które spowodował trądzik, nie panikuj. Pomocne mogą być wówczas metody kosmetologiczne lub chirurgiczne, dzięki którym skóra twarzy zyska lepszy wygląd.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.