Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Chorym na Covid-19 towarzyszy szereg objawów, które mogą być oczywiście (jak chociażby w przypadku grypy) mniej lub bardziej dokuczliwe. Wirusy atakujące chorego przyczyniają się między innymi do bólu gardła, ponadto pojawia się silne zmęczenie, katar lub wrażenie zatkanego nosa, a także gorączka i biegunka. Nierzadko choroba objawia się również kaszlem, a ten może być zarówno suchy, jak i mokry. Kaszel wiąże się z tym, że płuca podrażniane są przez wirusa, ponadto dojść może do zmian śródmiąższowych i włóknienia tkanek. Szczególnie uciążliwy jest dla pacjenta suchy kaszel. Covid może mocno dać się we znaki, więc pacjenci zastanawiają się, jaki lek lub preparaty można zastosować, by zminimalizować gorączkę, zatkany nos czy właśnie wspomniany już kaszel. Więcej na temat kaszlu przy Covid-19 dowiesz się z artykułu. Zapraszamy!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Suchy kaszel w przebiegu COVID-19 – jak łagodzić?
Duszący, suchy kaszel może wiązać się z różnymi przyczynami. Ostatnio oczywiście przede wszystkim objaw ten wiele osób kojarzy z przebiegiem COVID-19. Nierzadko pada pytanie „czy kaszel jest objawem koronawirusa”, więc należy już w tym miejscu zaznaczyć, że faktycznie często suchy kaszel Covid wywołuje i jest on zazwyczaj dość uporczywy. Przy infekcji koronawirusem występuje nie tylko nieprzyjemny kaszel, ale również trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej i spłycenie oddechu, które przyczynia się do duszności. Dojść może również do gorączki, osłabienia silniejszego niż przy zwykłym przeziębieniu, a także do biegunki. Pojawić mogą się czasem również wymioty, bóle głowy, bezsenność, a nawet wysypka. Covid-19 może ponadto mieć poważne powikłania, w tym prowadzić może do włóknienia tkanek płucnych czy uszkodzenia mięśnia sercowego.
Co brać na kaszel covidowy?
Wiesz już, czy przy Covid jest kaszel oraz jaki najczęściej ma on charakter. Pozostaje jeszcze jednak kwestia, która wielu osobom spędza sen z powiek, a mianowicie, co na kaszel covidowy można zastosować w warunkach domowych, by sobie nieco pomóc. Faktem jest bowiem, że pacjenci z koronawirusem, których stan nie jest ciężki, muszą walczyć ze swoją chorobą samodzielnie, w domu. Zdecydowanie na własną rękę nie powinna się jednak leczyć lekami żadna osoba, co ma kaszel przy Covid. Przed przyjęciem jakichkolwiek leków zaleca się kontakt z lekarzem, by swojego stanu nie pogorszyć. Zamiast zatem poszukiwać w sieci informacji, co na suchy kaszel Covid-19 może pomóc, najlepiej skorzystać z konsultacji z lekarzem.
Co jest dobre na kaszel Covid, podpowie zapewne lekarz w czasie telekonsultacji. W razie potrzeby skorzystać można również z konsultacji zdalnych, których efektem może być wystawienie recepty online. Oczywiście należy pamiętać, że pacjent z koronawirusem przebywa w obowiązkowej izolacji. Oznacza to, że przepisane leki w jego imieniu powinna wykupić inna osoba. Unikać należy również kontaktu przy dostarczaniu leków. Najlepiej zostawić je choremu pod drzwiami i oddalić się, by ten mógł bezpiecznie je odebrać.
Domowe sposoby łagodzące kaszel covidowy
Jeśli chodzi o domowe sposoby, warto zadbać o wietrzenie pokoju, a także jego dobre nawilżenie – np. za pomocą dobrego nawilżacza powietrza. Ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości płynów, które nawilżą błony śluzowej. Łagodząco działa także porost islandzki. Uporczywy kaszel o charakterze duszącym wymaga jednak bezwzględnie konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy saturacja jest nieprawidłowa, gdyż pacjent wymagać może hospitalizacji. W tym miejscu trzeba również wspomnieć, że zarówno koronawirus jak i grypa czy przeziębienie to choroby wirusowe (wywoływane przez wirusy). Na zakażenie Covid-19, objawy przeziębienia czy grypę nie pomogą zatem antybiotyki, a o te często proszą pacjenci lekarzy. Infekcja wirusowa wymaga innego leczenia, a tego najlepiej nie prowadzić na własną rękę, bez wiedzy lekarza.
Suchy kaszel covidowy – przyczyny
Zazwyczaj pacjenci zastanawiają się, co na suchy kaszel covidowy zastosować, jednak trzeba również wiedzieć, skąd taki kaszel się bierze. Suchy kaszel Covid wywołuje poprzez podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych. Przy suchym kaszlu nie jest odkrztuszana plwocina, a łagodzić mogą objawi leki przeciwkaszlowe. Należy również odróżnić kaszel suchy od mokrego, a ten także przy Covidzie może się pojawiać. W przypadku mokrego kaszlu pacjent odkrztusza plwocinę, w ten sposób oczyszczając drogi oddechowe z gromadzącej się wydzieliny. Kaszlu mokrego nie powinno się hamować lekami przeciwkaszlowymi. Ze względu na to, że pacjentowi nie zawsze łatwo jest samodzielnie określić rodzaj kaszlu, nie powinien on na własną rękę przyjmować żadnych leków, bez konsultacji z lekarzem – również (czy też szczególnie), jeśli chodzi o Covid u dzieci. Jaki kaszel wymaga niezwłocznej pomocy medycznej? Bardzo uporczywy, duszący, czy też kaszel z domieszką krwi (zaobserwować można ją na białej chusteczce).
Jak długo utrzymuje się suchy kaszel przy COVID-19?
Dolegliwości ze strony układu oddechowego mogą utrzymywać się niestety jeszcze długi czas od przebycia choroby. U ozdrowieńców suchy kaszel wciąż może się utrzymywać i to nie tylko tygodnie, ale czasem nawet miesiące po wyleczeniu. Gdy w grę wchodzi suchy kaszel, Covid przyczynia się czasem do zmian śródmiąższowych w obrębie płuc. To znów może prowadzić do włóknienia tkanek płucnych oraz upośledzenia funkcji oddechowych.
Nie każdy ozdrowieniec będzie oczywiście mieć podstawy do tego, by zastanawiać się, co na suchy kaszel Covid zastosować. Wiele zależy od wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia, masy jego ciała i chorób współistniejących. To, ile może trwać kaszel po Covid-19, zależne jest również od tego, jak pacjent chorobę przechodził. Kaszel będzie utrzymywać się do czasu regeneracji nabłonka płucnego, a jest to dość indywidualna kwestia. Najczęściej nie trwa to dłużej niż 2-3 tygodnie, jednak u niektórych pacjentów kaszel utrzymuje się dłużej – nawet kilka miesięcy po zakończeniu choroby. W razie wątpliwości lub jakichkolwiek sygnałów niepokojących, zaleca się konsultację z lekarzem. Koniecznie należy zgłosić się ponadto do lekarza, gdy oprócz kaszlu pojawią się duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także spadek saturacji poniżej przyjętej normy.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?