Stopnie zaawansowania endometriozy — co warto wiedzieć o tej chorobie?

Napisano 08.10.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pod pojęciem „endometrioza” kryje się schorzenie, które charakteryzuje się obecnością tkanki podskórnej podobnej do endometrium również w innych miejscach na ciele. Choroba może występować przede wszystkim u pacjentek w wieku od 30 do 50 lat, jak i u kobiet po menopauzie. Ze schorzeniem problemy może mieć jednak również pacjentka będąca w okresie dojrzewania. Endometrioza stopnie ma różne. Przy jakich badaniach wykrywa się chorobę, jakie wyróżnia się stopnie endometriozy i jakie zmiany mogą zajść w ciele kobiety w momencie pojawienia się tego rodzaju schorzenia? Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Endometrioza – rodzaje choroby

Endometrioza jest chorobą, z którą zmaga się szerokie grono kobiet, często nie zdając sobie z tego faktu sprawy, mimo comiesięcznych dolegliwości, które pojawiają się w okolicy miesiączki. Schorzenie jest efektem tego, że komórki endometrium macicy z jakiegoś powodu przedostają się w inne miejsca organizmu i pozostają tam. Wędrująca śluzówka macicy skutkuje tym, że komórki endometrium tworzą „wysepki” w miejscach ciała, gdzie nie powinny się normalnie znajdować. Komórki te są podatne na zmiany hormonalne, podobnie jak błona śluzowa pochwy. W efekcie narastają w cyklu i zaczynają się złuszczać w momencie miesiączki.

Czytaj także:

Wyróżnia się cztery rodzaje endometriozy. Pierwszym jest endometrioza otrzewnowa, która obejmuje błonę otrzewną, w obrębie której znajdują się narządy jamy brzusznej i miednicy. Kolejnym rodzajem endometriozy jest endometrioza jajnikowa, w która objawia się torbielami na jajnikach lub jajowodach. Wyróżnia się też endometriozę głęboko-naciekającą, przy której zmiany chorobowe lokalizują się w zwykle w jelicie grubym (dokładniej w błonie śluzowej), a także w odbytnicy.

Jest wiele objawów, jakie może dawać endometrioza. Brzuch jak balon to jeden z często opisywanych przez kobiety objawów, poza tym charakterystycznym objawem jest występujący regularnie ból, w tym także ból bardzo uciążliwy. Przy endometriozie miesiączki bywają obfite, długotrwałe i bolesne, poza tym nie są rzadkością plamienia, krew w moczu czy kale itd. Dla endometriozy charakterystyczne są też zrosty i torbiele. U niektórych kobiet pojawiać się mogą biegunki oraz problemy zdrowotne, jakimi są zaparcia. Jeśli u pacjentki z pomocą specjalistycznego badania zdiagnozowana została endometrioza i potrzebne są im leki, rozwiązaniem może okazać się e-recepta. Dzięki niej można szybko i sprawnie otrzymać SMS, a w nim czterocyfrowy kod na niezbędne medykamenty – bez konieczności czekania w kolejkach w przychodni.

Endometrioza stopnie zaawansowania — I stopień minimalny

Wyróżnić można różne stadia choroby, jaką jest endometrioza. Stopnie zaawansowania dzieli się na 4 obszary. Na tej podstawie wyróżnia się I stopień endometriozy (minimalny), II stopień endometriozy (łagodny), III stopień endometriozy (umiarkowany) oraz IV stopień endometriozy (ciążki). Niełatwo zdiagnozować chorobę, jaką jest endometrioza. Jak wykryć może ją lekarz? W przypadku podejrzenia endometriozy lekarz może wykonać badanie ginekologiczne, a także badanie obrazowe USG. W niektórych przypadkach wykonuje się również rezonans magnetyczny. Często wykonywana jest też tomografia komputerowa oraz laparoskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Z czym związana jest endometrioza I stopnia? I stopień (minimalny) endometriozy wiąże się z niewielkimi ogniskami, które zwykle nie przekraczają 5 mm. Gdy występuje tego typu endometrioza, USG wskazać może nieunaczynione zrosty w jajnikach i jajowodach, poza tym widoczne są wolne strzępki jajowodów. Stopień ten można rozpoznać również po nieunaczynionych zrostach.

Łagodny stopień zaawansowania endometriozy

Jeśli chodzi o chorobę jaką jest endometrioza, stopnie schorzenia różnią się objawami. W przypadku II stopnia endometriozy średnica ognisk przekracza zwykle wartość 5 mm. Przy tym stopniu endometriozy zrosty pojawiają się na jajnikach, jajowodach, a także w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. Zrosty widoczne są również między więzadłami a jajnikami.

III stopień endometriozy — umiarkowany

Wykonanie badania może pozwolić wykryć również umiarkowany stopień schorzenia, jakim jest endometrioza 3 stopnia. W tym stopniu zaawansowania choroby więzadła są w zrostach z jajnikami i jajowodami. Często ogniska choroby obserwuje się też w zrostach jajników oraz zagłębieniu odbytniczo-macicznym.

Ciężki stopień zaawansowania endometriozy — stopień IV

Najczęstszym stopniem endometriozy jest stopień IV. Cechą charakterystyczną tego stopnia endometriozy jest brak ruchomości macicy, która może być częściowo przyrośnięta do jelita. w tym stopniu endometriozy jej ogniska są zlokalizowana również w pochwie, poza tym można je też zaobserwować w wyrostku robaczkowym, pęcherzu moczowym oraz w pochwie i szyjce macicy.

Pacjentkom z endometriozą często podawane są środki przeciwbólowe, poza tym stosuje się też środki przeciwzapalne. Jeśli chodzi o schorzenie, jakim jest endometrioza, hormony w postaci preparatów również mogą okazać się sposobem na wygaszanie ognisk i ograniczaniu objawów towarzyszących schorzeniu.

Endometrioza może wywierać negatywny wpływ na kobiety, które planują ciążę. Dlaczego endometrioza utrudnia zajście w ciążę? Wiele kobiet chorujących na endometriozę jest bezpłodna. Jest to efektem zmian, w gospodarce hormonalnej, które mogą przyczyniać się do bezpłodności. Utrudnione zajście w ciążę wiąże się też z faktem, że komórki, które normalnie prawidłowo występują w jamie macicy, krwawią, poza tym pojawiają się stany zapalne. Często pojawiają się również zrosty lub torbiele, które uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej. Śluzówka macicy, która zostaje zmieniona chorobowo, zaburza implantację zarodka i dalszy rozwój ciąży.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.