Jak leczyć endometriozę? Terapia farmakologiczna i leczenie chirurgiczne

Napisano 08.10.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jedną z poważnych chorób ginekologicznych jest endometrioza. Co to za choroba? Podłożem choroby jest rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamę. U niektórych kobiet niektóre komórki z endometrium wraz z krwią przedostają się do jajowodów. W wielu przypadkach komórki mogą docierać do jajników oraz mogą zasiedlić otrzewną, poza tym znaleźć się mogą też w jelicie, czy też zasiedlać ściany pęcherza. Efektem powstałego stanu zapalnego może być z kolei obecność zrostów i guzków. Czy endometrioza jest groźna? Jak ją rozpoznać i jak leczyć endometriozę? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Endometrioza — jak ją rozpoznać? Diagnostyka

Pojęcie „endometrioza” oznacza chorobę narządów płciowych kobiety, przy której komórki błony śluzowej macicy wydostają się poza jej jamę. Obecność tych komórek, a wraz z nimi krwi, w obrębie innych narządów może prowadzić do rozwoju przewlekłej reakcji zapalnej. Schorzenie dotyka zwykle pacjentki w wieku rozrodczym – do rzadkich przypadków zalicza się endometriozę po klimakterium. Efektem nieleczonej endometriozy może być niepłodność i wiele innych poważnych schorzeń.

Czytaj także:

Rozpoznanie endometriozy ma miejsce na podstawie objawów przedstawionych w wywiadzie lekarskim, poza tym wykonywane są dodatkowe badania USG narządów rodnych kobiety. W badaniach duże znaczenie odgrywa rezonans magnetyczny. Dokładne rozpoznanie endometriozy możliwe jest na podstawie zmian chorobowych w przebiegu laparoskopii. Dodatkowo w diagnostyce lekarz zalecić może również inne sposoby, do których zalicza się oznaczanie stężeń CA-125 z krwi. Jeśli pacjentowi potrzebne są pilnie leki, a z różnych przyczyn wizyta stacjonarna w przychodni nie jest możliwa, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. To wygodny i szybki sposób na otrzymanie SMS-a z czterocyfrowym kodem, który można w kilka chwil zrealizować w każdej aptece.

Rozpoznanie endometriozy na podstawie objawów

Endometrioza objawy daje w zależności od lokalizacji komórek endometrium, jednak w niektórych przypadkach może przebiegać bezobjawowo. Miejsce może mieć między innymi endometrioza na otrzewnej, poza tym spotykana jest też endometrioza na jajniku. Do często spotykanych objawów przy endometriozie zalicza się między innymi zaburzenia cyklu miesiączkowego, które objawiają się krwawieniami między poszczególnymi menstruacjami. Z endometriozą wiązać się mogą również inne objawy, do których zalicza się ból w czasie stosunku seksualnego. Obecność silnego krwawienia podczas miesiączki to kolejne możliwe objawy wskazujące na endometriozę. Inne objawy endometriozy to krew w moczu lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Choroba może objawiać się również w postaci problemów z zajściem w ciążę.

Charakterystycznym objawem endometriozy są dolegliwości w postaci bólu jamy brzusznej, miednicy oraz okolicy krzyżowej. Choroba może objawiać się też bolesnymi i obfitymi miesiączkami, które utrudniają codzienną aktywność. Przy endometriozie mowa jest również o powstałych zrostach oraz bliznach. Pojawiać się mogą też dużych rozmiarów torbiele. Jeśli chodzi o zagadnienie „endometrioza a duży brzuch”, należy mieć na uwadze, że zwiększony obwód brzucha może być efektem endometriozy, która znajduje się w przewodzie pokarmowym. Jak leczyć endometriozę? W leczeniu endometriozy znaczenie ma zarówno terapia farmakologiczna, jak i leczenie chirurgiczne.

Leczenie endometriozy — leczenie farmakologiczne

Jak leczyć endometriozę farmakologicznie? Jeśli po przeprowadzonym badaniu u pacjentek zostanie diagnozowana endometrioza i poznane zostaną czynniki odpowiedzialne za jej rozwój, lekarz zlecić może terapię z zastosowaniem leków hormonalnych. Na czym polega leczenie hormonalne endometriozy? Stosowanie tego rodzaju leków w czasie trwania choroby sprawia, że objawy schorzenia występują u pacjentek w znacznie mniejszym stopniu. Polecane są zwłaszcza tabletki antykoncepcyjne, poza tym lekarz przepisać może również substancje o działaniu przeciwbólowym, do których należą między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli leczenie farmakologicznie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a objawy choroby będą w dalszym ciągu u pacjentek występować, konieczne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne.

Chirurgiczne leczenie endometriozy — kiedy może być konieczne?

Jak leczyć endometriozę chirurgicznie? Leczenie chirurgiczne ognisk endometriozy wiąże się z operacyjnym usunięciem ognisk schorzenia. W zależności od okolicy, w jakiej wystąpiła endometrioza, stosuje się metodę laparoskopową, poza tym zastosowanie znaleźć może tutaj również laparotomia. Do wskazań leczenia operacyjnego zalicza się przede wszystkim uciążliwy ból w obrębie miednicy mniejszej, a także niepłodność. Leczenie chirurgiczne zależy również od stopnia zaawansowania choroby, a także obecności torbieli jajników o średnicy przekraczającej 3 centymetry.

Laparoskopia polega na wprowadzeniu narzędzi optycznych i chirurgicznych do otrzewnej – po wcześniejszym cięciu powłoki brzusznej. Następnie usuwane są ogniska endometriozy. Zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Jak leczyć endometriozę po laparoskopii? Po laparoskopii pacjentom wskazany jest ruch, który ma na celu zapobieganie rozwojowi choroby zatokowo-zakrzepowej. Dzięki ruchowi nie dochodzi również do powstawania zrostów pooperacyjnych.

Wsparcie leczenia endometriozy — dieta, styl życia

Jak leczyć endometriozę? W leczeniu schorzenia istotną rolę odgrywa również styl życia, w tym odpowiednia dieta, a także aktywność fizyczna i sen. Osobom cierpiącym na endometriozę nie zaleca się stosowania używek, poza tym ważne jest dostarczanie organizmowi kobiety odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin. W diecie nie powinno więc zabraknąć owoców i warzyw bogatych w witaminę A, C i E, poza tym pamiętać należy o ograniczaniu spożywania mięsa. Nie zaleca się też jedzenia smażonych potraw, poza tym w jadłospisie nie powinny znaleźć się tłuszcze trans. Ważna jest z kolei obecność błonnika oraz regularne spożywanie posiłków. Dieta kobiety powinna być też urozmaicona o kwasy tłuszczowe, w tym kwas omega-3 oraz omega-6, których cennym źródłem są między innymi ryby. Na kobietę z endometriozą niekorzystnie działa też gluten, dlatego warto rozważyć jego eliminację z diety.

Czy endometrioza jest uleczalną chorobą?

Endometrioza jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Nie ma również metod, które byłyby w stanie zapobiegać endometriozie. W wielu przypadkach choroba może powracać nawet po udanej terapii farmakologicznej, a także po operacji chirurgicznej. Jeśli chodzi z kolei o zagadnienie „endometrioza a ciąża”, kobiety powinny zwrócić uwagę na fakt, że wiele chorujących osób może mieć problemy z zajściem w ciążę, a część może być bezpłodna. Pojawiające się w jajnikach torbiele i zrosty przyczyniają się zwykle do rozwoju stanów zapalnych, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Ogniska choroby zaburzają również gospodarkę hormonalną kobiet, co dodatkowo może prowadzić do bezpłodności.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.