Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Z endometriozą zmaga się wiele pacjentek, a sporo z nich musi pozostawać pod kontrolą ginekologa i stosować leczenie, by móc zajść w ciążę bądź ograniczyć dolegliwości związane z chorobą. Schorzenie objawia się w różny sposób. Niepłodność czy poważne problemy z zajściem w ciążę to jedne z problemów powiązanych z endometriozą, ale nie jedyne. Chorobę charakteryzować mogą również wzdęcia, biegunki, zaparcia i plamienia, a także obfite krwawienie czy obecność u chorych silnego bólu związanego z miesiączką. Także kwestia „endometrioza a duży brzuch” może mieć znaczenie, co szerzej omówione będzie w artykule. Na jakie objawy towarzyszące chorobie szczególnie należy zwrócić uwagę i kiedy pacjentkę zbadać powinien lekarz ginekolog?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest endometrioza?
Endometrioza jest schorzeniem, o którym wiele osób zapewne słyszało, choć niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, z czym tak naprawdę się wiąże. W przypadku tej choroby endometrium, czyli tkanka wyścielająca macicę, przedostaje się w inne miejsca ciała kobiety, gdzie zaczyna rosnąć. Endometrium zależne jest od cyklu hormonalnego kobiety, co w normalnych warunkach szykować ma macicę na przyjęcie zarodka lub oczyszczać macicę po jajeczkowaniu, gdy do zapłodnienia nie dojdzie. Niestety również komórki endometrium, które z jakiejś przyczyny znalazły się nie tylko w macicy, ale i poza macicą, reagują na zmiany hormonalne kobiety, co oznacza że w pewnych dniach cyklu zaczynają się złuszczać i krwawić (jak przy miesiączce). Tak właśnie w skrócie opisana może być endometrioza, a duży brzuch wcale nie musi należeć do jej objawów, choć niewątpliwie może, gdyż krew, która nie znajduje ujścia, może gromadzić się w formie torbieli powiększających optycznie brzuch.
Choroba jest szczególnie nieprzyjemna, a jej objawy związane są ściśle z lokalizacją w organizmie zmian endometrialnych. Inaczej zatem objawiać może się endometrioza jajowodów czy pęcherza moczowego, a inaczej endometrioza jelitowa. Kobieta powinna bacznie obserwować zatem swój organizm. Różne bowiem objawy mogą dawać u różnych kobiet niektóre choroby, w tym także endometrioza, a wzdęty brzuch to tylko jeden z przykładów, które wskazywać mogą na poważny problem zdrowotny.
Endometriozy nie można lekceważyć, gdyż choroba jest nie tylko dokuczliwa, ale również może wpływać na płodność kobiety, a nawet w niektórych przypadkach może prowadzić do konieczności wykonania operacji. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia oraz stosowanie leków dobranych indywidualnie przez lekarza, w tym między innymi leków hormonalnych. Dostępne są one jedynie na receptę, ale może być to także recepta przez internet, więc w przypadku problemów z dostępnością lekarza, nie trzeba się martwić, że kobieta będzie musiała czasowo przerwać terapię.
Endometrioza a duży brzuch – jak rozpoznać to jako objaw choroby?
Temat „endometrioza a duży brzuch” nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się wydawać. Nie zawsze wzdęty czy powiększony brzuch wskazuje na endometriozę, ponadto choroba ta może występować także bez takiego symptomu. Na endometriozę wskazywać może wiele dolegliwości, w tym między innymi bardzo bolesne miesiączki, obfite krwawienia miesiączkowe oraz plamienia. Zwrócić uwagę należy również na bóle brzucha i dolegliwości bólowe przy współżyciu, a dodatkowo na pojawienie się krwi w moczu bądź kale, przewlekłe zmęczenie itp. Endometrioza objawy jelitowe również może dawać. Mowa między innymi o biegunkach lub zaparciach, ponadto gdy w grę wchodzi endometrioza, wzdęty brzuch również jak najbardziej jest możliwy. Tzw. endo belly to brzuch bolący i wzdęty w związku z pojawieniem się ogniska endometriozy. Gdy problemem jest endometrioza, brzuch może wydawać się większy również w związku z powstającymi torbielami, co szerzej omówione będzie w dalszej części artykułu.
Duży brzuch w wyniki torbieli na jajnikach
Pozostając w temacie „endometrioza a duży brzuch”, należy zaznaczyć, że powiększony brzuch bez żadnej przyczyny może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Duży brzuch przy endometriozie może wskazywać na przykład na obecność torbieli na jajnikach, a te potrafią osiągać bardzo duże wymiary. Torbiele i zrosty tworzą się, kiedy krew gromadzi się w miejscu ogniska endometriozy i nie ma ujścia. Torbiele jajników, jako objawy endometriozy, nazywane są wówczas czekoladowymi. Torbiele czekoladowe obejmujące jajniki wymagają zwykle usunięcia – wykonywana jest wówczas najczęściej laparoskopia.
Kiedy duży brzuch powinien wzbudzać niepokój?
Niestety bardzo podstępna jest choroba, jaką jest endometrioza, a duży brzuch może być jednym z jej objawów, choć wcale nie musi. U kobiet często ponadto występują również nietypowe objawy endometriozy, co tym bardziej potwierdza fakt, jak ważne są regularnie wykonywane badania kontrolne oraz konsultacje z lekarzem, gdy pacjentka czuje, że jej organizm nie działa tak, jak powinien. Wszelkie objawy endometriozy niepokojące są wskazaniem do poszerzonej diagnostyki. Mowa nie tylko o powiększonym brzuchu, ale również o pojawieniu się krwi w moczu bądź kale, a także obfitych miesiączkach, których jak najbardziej przyczyną może być endometrioza. Ból brzucha silniejszy niż „normalnie”, który uniemożliwia zwyczajne funkcjonowanie w okolicach miesiączki również powinien być sprawdzony u dobrego ginekologa.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?