Skąd biorą się plamy wątrobowe i jak je zniwelować?

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na skórze osób dorosłych. Występują między innymi na dłoniach, ponadto zauważyć można je także na innych obszarach ciała, w tym na twarzy, dekolcie i ramionach. Do ich powstawania przyczynia się słońce, choć istnieją czynniki, które szczególnie czynią skórę podatną na takie przebarwienia. Wiele osób zastanawia się, czy z plamami starczymi należy zgłosić się do lekarza oraz czy mogą być szkodliwe dla zdrowia lub wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Podpowiadamy zatem, kiedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem oraz na czym polega leczenie tych zmian w obrębie naskórka. Czy stosowanie zabiegów rozjaśniających pozwoli wyeliminować problem całkowicie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak wyglądają plamy wątrobowe?

Plamy starcze, czy też plamy wątrobowe bądź plamy pigmentacyjne, zazwyczaj zaczynają pojawiać się u ludzi po 40 roku życia, choć mogą dotyczyć już osób młodszych, zwłaszcza jeśli intensywnie się opalają. Większe ryzyko plan pigmentacyjnych mają osoby o jasnej karnacji, ponadto ryzyko plam wątrobowych rośnie również u kobiet w ciąży, gdyż dochodzi wówczas do nadprodukcji melaniny na skutek działania estrogenów. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają plamy wątrobowe, musisz wiedzieć, że najczęściej zaobserwować można je na twarzy i dekolcie, a także na zewnętrznej części dłoni, ramionach i miejscach ciała, które były szczególnie eksponowane na światło słoneczne. Zazwyczaj plamy starcze mają nieregularne kształty i mogą przypominać nieco piegi lub pieprzyki. Często jedna większa plama pigmentacyjna znajduje się w otoczeniu większej ilości mniejszych plamek. W środkowej części takiego przebarwienia występować mogą ponadto białe plamki. 

Czytaj także:

Do walki z plamami starczymi można stosować między innymi maści/kremy o działaniu rozjaśniającym. Jeśli będą to środki na receptę, warto pamiętać, że jest możliwość skorzystania z recepty online, co jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem, które docenia wielu pacjentów. 

Plamy wątrobowe – przyczyna.

Wbrew pozorom plamy wątrobowe wcale nie są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Nazwa bierze się bardziej od koloru, który przypomina wątrobę, niż od przyczyny dolegliwości. Jeśli chodzi o plamy wątrobowe, przyczyna wiąże się natomiast z częstą ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne. Mowa tu już o ekspozycji na światło słoneczne w wieku dziecięcym. Jeśli od najmłodszych lat skóra nie będzie zabezpieczana przed promieniowaniem odpowiednimi kremami z filtrem, w wieku dorosłym pojawić mogą się właśnie plamy pigmentacyjne. Promienie ultrafioletowe (UV) mają wpływ bowiem na melanocyty, czyli komórki warstwy podstawnej naskórka, które produkują barwnik skórny – melaninę. Warto dodać, że do pojawiania się plam starczych prowadzić mogą również niektóre leki. Sprawiają one, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego, a tym samym łatwiej o plamy wątrobowe. Wśród wspomnianych leków na szczególną uwagę zasługują środki antykoncepcyjne, leki moczopędne, tetracykliny, a także leki stosowane przy cukrzycy lub nadciśnieniu. 

Jak usunąć plamy wątrobowe?

Należy mieć na uwadze, że plamy wątrobowe zazwyczaj nie są powodem do obaw. Raczej nie są one groźne, choć oczywiście istnieją osoby, które uważają je za nieestetyczny detal ciała i w związku z tym poszukują informacji, jak usunąć plamy wątrobowe. Niestety całkowite usunięcie takich przebarwień nie jest możliwe, jednak można postawić na pewne zabiegi, które przyczynią się do rozjaśnienia plam pigmentacyjnych. Mogą to być zarówno apteczne maści wybielające, stosowane w przypadku przebarwień, jak również domowe specyfiki, w tym np. sok z cytryny. Pomocne mogą być również mocno złuszczające peelingi czy mikrodermabrazja. Postawić można ponadto na laseroterapię oraz krioterapię, jednak są to już bardziej inwazyjne metody. Szczególną uwagę pacjenta powinny jednak zwrócić zmiany skórne, które wyraźnie odróżniają się od typowych plam starczych, w tym zwłaszcza te szybko rosnące lub czarne – należy zgłosić się z nimi do dermatologa w celu diagnostyki. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.