Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wątroba uczestniczy w metabolizmie wszystkich podstawowych składników odżywczych – cukrów, tłuszczów i białek. Bierze udział w utrzymaniu zrównoważonego poziomu cukru we krwi, przetwarzaniu cholesterolu czy tworzeniu białek ważnych np. dla krzepnięcia krwi. Każdy wie, że nieprawidłowe odżywianie się, brak ruchu jak i picie alkoholu, może wpłynąć na stan wątroby, a co za tym idzie, może doprowadzić do wielu schorzeń i chorób. Objawy nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby mogą być różne. Czy pojawienie się plam wątrobowych mogą być skutkiem nadużywania alkoholu? Dowiedz się, skąd biorą się przebarwienia na ciele i jak im zaradzić.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Plamy wątrobowe po alkoholu — czy świadczą o chorobach wątroby?
Często wraz z wiekiem na naszym ciele mogą pojawić się ciemne plamy, często przypominające piegi, czy pieprzyki. Nagła zmiana wyglądu naszej skóry może powodować w nas niepokój. Te zmiany skórne mogą być plamami wątrobowymi, których przyczyny są różne. Gdzie pojawiają się plamy wątrobowe? Często pojawiają się na obszarach narażonych na działanie słońca, na twarzy, dłoniach, dekolcie lub ramionach. Czy plamy wątrobowe na twarzy tworzą się po alkoholu? Chociaż nazywane są plamami wątrobowymi, te plamy na skórze nie mają nic wspólnego z wątrobą, a co za tym idzie, z alkoholem. Nazwa tego zjawiska wzięła się stąd, że wątroba oraz plamy które pojawiają się na naszej skórze, mają podobny kolor do koloru wątroby. Inne nazwy plam wątrobowych to plamy starcze, plamy słoneczne oraz plamy pigmentacyjne.
Jeżeli spożywasz dużo alkoholu i plamy takie jak te pojawiły się na twojej skórze, nie powinieneś się tym przejmować, bowiem nie ma to żadnego związku z Twoją wątrobą. Jednak jeśli jest ich dużo, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Możesz uzyskać również receptę na leki szybko bez konieczności stania w kolejkach. Recepta przez internet to idealne rozwiązanie dla zapracowanych, a także jeśli kończą Ci się leki, które musisz przedłużyć.
Czy nadużywanie alkoholu może prowadzić do powstawania plam wątrobowych?
Jesteś osobą która nadużywa alkohol, lub pije jedynie okazjonalnie, a na twoim ciele pojawiły się dziwne zmiany w postaci plam wątrobowych? Pierwsze co może przyjść ci do głowy to, że jest to plama wątrobowa po alkoholu. Spokojnie, spożywanie alkoholu nie ma z tym nic wspólnego. Dzieją się one na skutek zetknięcia naszej skóry z promieniami słonecznymi. Plamy wątrobowe to małe, płaskie, ciemne obszary na skórze. Różnią się wielkością i zwykle pojawiają się na obszarach wystawionych na działanie słońca, takich jak twarz, dłonie, ramiona i plecy.
Plamy wątrobowe są bardzo częste u dorosłych w wieku powyżej 50 lat, ale młodsi ludzie również mogą je dostać. Prawdziwe plamy pigmentacyjne nie wymagają leczenia, ale mogą świadczyć o tym, że skóra była intensywnie narażona na słońce i są próbą ochrony skóry przed dalszymi uszkodzeniami słonecznymi. Ze względów kosmetycznych można je rozjaśnić lub usunąć. Szczególnie kobiety są wrażliwe na pojawienie się tych zmian skórnych, właśnie ze względu na estetykę. Możesz zapobiegać plamom starczym, regularnie stosując filtry przeciwsłoneczne i unikając słońca. Plamy na ciele mogą również wystąpić podczas ciąży.
Jakie są więc objawy chorej wątroby u alkoholika?
Oto kilka typowych objawów alkoholowej choroby wątroby:
- Nudności i wymioty
- Żółtaczka
- Swędzenie lub wysypka
- Obrzęk nóg, kostek i stóp spowodowany zatrzymaniem płynów
- Łatwe powstawanie siniaków
- Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C (jeśli pijesz regularnie od dłuższego czasu).
Nieleczone choroby wątroby są groźne dla zdrowia. Mogą prowadzić do marskości wątroby i bardzo wyniszczyć organizm oraz prowadzić do zgonu.
Alkoholowe stłuszczenie wątroby — czy powoduje plamy wątrobowe?
Otłuszczenie wątroby, czyli stłuszczenie, najczęściej mówi się o tym w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu. Jednak może to być również spowodowane przejadaniem się, złym stylem życia lub cukrzycą. Dlatego, aby wątroba była długo zdrowa, potrzebna jest odpowiednia dieta. Stłuszczenie jest najczęstszym zaburzeniem metabolicznym tego narządu i zaburza przebieg ważnych funkcji pełnionych przez największy narząd ludzkiego organizmu.
W stłuszczeniu tłuszcz odkłada się w komórkach wątroby. Najczęstszą przyczyną jest nadużywanie alkoholu, ale stłuszczenie niealkoholowe również staje się coraz częstsze. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy występuje nadmiar poboru energii nad wydalanie, a tkanka wątroby jest stopniowo penetrowana przez tkankę tłuszczową. Stan ten może powodować również zażywanie niektórych leków. Niezależnie od tego, czy stłuszczenie jest spowodowane alkoholem, czy nie, objawy i powikłania otyłości są takie same.
Jakie są objawy i konsekwencje stłuszczenia wątroby?
Kiedy cierpi się na stłuszczenie wątroby, może pojawić się ucisk, ciągnięcie, napinanie lub przeszywający ból w prawym podżebrzu, któremu towarzyszy uczucie pełności, zmęczenia lub naprzemienne zaparcia i biegunka. Powszechna stłuszczeniowa choroba wątroby nie jest poważna i może ulec poprawie wraz z utratą wagi, modyfikacją diety i zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeżeli jednak zlekceważy się objawy, istnieje duże ryzyko rozwoju stanu zapalnego. W takim przypadku znacznie wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju niebezpiecznego nadciśnienia wrotnego, śmiertelnej marskości wątroby i raka. Czasami konieczne jest przeszczepienie uszkodzonej wątroby.
Czy stłuszczenie wątroby powoduje plamy wątrobowe? Nie. Plamy wątrobowe występują na skutek zetknięcia naszej skóry ze słońcem. Nazwa wywodzi się od podobnego koloru plam do koloru wątroby. Alkohol nie jest w stanie spowodować tych konkretnych plam wątrobowych, co nie zmienia faktu, że potrafi wpłynąć na stan i wygląd naszej skóry, jak i na zdrowie naszej wątroby.
Zapalenie wątroby na skutek dużych ilości spożywanego alkoholu — czy powoduje powstawanie plam wątrobowych?
Zapalenie wątroby może być spowodowane przez kilka wirusów (wirusowe zapalenie wątroby), chemikalia, leki (np. moczopędne, tetracykliny, na cukrzycę), alkohol, niektóre zaburzenia genetyczne lub przez nadaktywny układ odpornościowy, który omyłkowo atakuje wątrobę, zwany też autoimmunologicznym zapaleniem wątroby. Plamy wątrobowe są powszechnym schorzeniem dermatologicznym, które występuje głównie u osób w wieku powyżej 40 lat. Schorzenie obejmuje pojawienie się na skórze jasnobrązowych do ciemnobrązowych plam zwanych plamami słonecznymi, plamami wątrobowymi lub plamami starczymi. Jak wyglądają plamy wątrobowe na ciele? Są to płaskie, zwykle owalne obszary skóry, które mają zwiększoną pigmentację. Innymi słowy, są ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Jak wyglądają plamy wątrobowe na twarzy? Mogą niekiedy przypominać piegi, jednak zwykle są od nich ciemniejsze. Można je zauważyć głównie na twarzy, dekolcie, ramionach, rękach, a nawet na nogach, jeżeli są wystawiane często na słońce. Plamy wątrobowe są zwykle oznakami starości i nie mają nic wspólnego z zapaleniem wątroby, jak i również ze spożywaniem alkoholu.
Jak reagować na powstające plamy wątrobowe po alkoholu?
Spożywanie alkoholu nie wpływa na pojawianie się plam wątrobowych. Co za tym idzie, zaprzestanie spożywania alkoholu nic nie da, jeżeli chodzi o te konkretne plamy wątrobowe, zwane również plamami starczymi, bowiem te zmiany skórne nie są spowodowane uszkodzeniem wątroby. Główną przyczyn pojawienia się na naszej skórze plam starczych jest światło ultrafioletowe (UV) ze słońca, lub solarium. Światło UV przyspiesza produkcję melaniny (pigmentu nadającemu skórze kolor), co powoduje ciemniejszą skórę lub opaleniznę. Po latach ekspozycji na światło UV melanina gromadzi się w niektórych obszarach i jest tam wytwarzana w wysokich stężeniach. To właśnie powoduje plamy wątrobowe.
Jak leczyć plamy wątrobowe?
Jeżeli chodzi o zdrowie, nie ma potrzeby leczenia plam. Ale możesz czuć potrzebę rozjaśnienia ich ze względów kosmetycznych. Leczenie obejmuje głównie wyeliminowanie czynnika, który je wywołuje. Czy można usunąć plamy wątrobowe? Można spróbować zastosowania dostępnych na rynku kremów rozjaśniających skórę, podjąć się zabiegu dermabrazji, spróbować peelingów na bazie kwasów, laseroterapii czy też poddać się zabiegowi zamrażania plam wątrobowych ciekłym azotem. Można również na plamy stosować sok z cytryny, który powoduje ich delikatne rozjaśnienie. Najlepiej jest jednak zapobiegać i stosować kremy z filtrem lub ograniczać przebywanie na słońcu. Można również stosować niektóre zioła o działaniu rozjaśniającym (np. brzoza). Warto również pamiętać, że plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się u osób o jasnej karnacji.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?