Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Palce u rąk i nóg dostarczają nam pierwszego kontaktu ze światem. W ten sposób paznokcie u dłoni i stóp są szczególnie podatne na obrażenia. Czasami urazy dłoni lub stóp powodują krwawienie pod paznokciem, stan zwany krwiakiem podpaznokciowym. Mały krwiak to zazwyczaj niegroźna dolegliwość, jednak czasami większe wymagają konsultacji lekarskiej. Jak powstaje krwiak pod paznokciem? Jakie są sposoby jego leczenia?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest krwiak pod paznokciem?
Krwiak podpaznokciowy pojawia się w wyniku krwawienia pod paznokciem. Najczęściej jego przyczyną jest uszkodzenie palca. W wyniku urazu dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych i wylewu krwi, która gromadzi się pod płytką paznokciową. Te krwawienia mogą powodować ciemne przebarwienia (czarne plamy widoczne pod paznokciem), poczucie ucisku i ból.
Krwiak pod paznokciem — jaki lekarz?
W większości przypadków krwiak podpaznokciowy jest niegroźny — szczególnie gdy siniak jest niewielki. W sytuacji, gdy doszło do poważniejszego uszkodzenia, należy zgłosić się na wizytę do lekarza, który wykona odpowiednie badania i wdroży potrzebne leczenie. Może zalecić farmakoterapię, a recepta online może być wykorzystana w każdej aptece.
Usunięcia krwiaka podpaznokciowego najczęściej dokonuje chirurg. W przypadku urazu w obrębie stopy warto udać się do podologa.
Jak powstaje krwiak pod paznokciem?
Krwiak podpaznokciowy jest zwykle wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych pod łożyskiem paznokcia. Na przykład po przytrzaśnięciu palca drzwiami albo zmiażdżeniem palca u nogi ciężkim przedmiotem naczynia krwionośne mogą pęknąć i przepuścić krew do obszaru pod paznokciem.
Może się to również zdarzyć przy wielokrotnym noszeniu zbyt ciasnych butów, powodując ucisk na palce i paznokcie. Gdy przestrzeń z przodu buta jest ciasna, naczynia krwionośne w palcach są nadmiernie uciskane. Może to spowodować pękanie i krwawienie naczyń krwionośnych pod paznokciem. Jest to szczególnie ważne, gdy osoba nosząca źle dopasowane obuwie uprawia sport z dużą ilością działania typu „stop i start”, jak np. tenis, piłka nożna czy koszykówka. Krwiak podpaznokciowy może również przydarzyć się biegaczom i wędrowcom, zwłaszcza tym, którzy często biegają lub chodzą w dół.
Objawy, czyli jak rozpoznać, że to krwiak pod paznokciem
Symptomy są uzależnione od stopnia uszkodzenia płytki paznokciowej. Pierwszym objawem krwiaka jest pulsujący ból w okolicy paznokcia, spowodowany ciśnieniem krwi zbierającej się pod łożyskiem paznokcia.
Drugim symptomem jest przebarwienie paznokcia. Kolory zmieniają się podczas samoistnego wchłaniania. Najczęściej na początku pojawia się czerwonawo-fioletowy krwiak, a w końcu zmienia kolor na ciemnobrązowy i czarny w miarę krzepnięcia krwi. Można zaobserwować również siniaka (ciemną plamę na paznokciu).
Krwiakowi podpaznokciowemu często towarzyszy schodzący paznokieć, który będzie stopniowo odpadał. Może wystąpić popękana, chropowata, pobrużdżona czy pofałdowana płytka paznokcia, a także uszkodzenie macierzy.
W przypadku krwiaka podpaznokciowego ból zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Najczęściej pojawia się przy ucisku lub dotyku uszkodzonego miejsca. Regeneracja samego paznokcia zajmie więcej czasu. Odbarwiony paznokieć w końcu wyrośnie – lub w niektórych przypadkach może odpaść lub wymagać usunięcia – i zostanie zastąpiony nowym, zdrowym. Może minąć od 4 do 6 miesięcy, zanim wyrośnie paznokieć lub od 12 do 18 miesięcy w przypadku paznokcia u nogi.
Jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem?
Niewielkie krwiaki najczęściej wchłaniają się samoistnie w przeciągu kilku dni. Szczególnie w przypadku przytrzaśnięcia czy stłuczenia palca, nie powinny stanowić większych problemów. Jednak należy zaznaczyć, że proces regeneracji paznokcia zależy od stopnia urazy i zmian, które w jego wyniku nastąpiły.
W przypadku silnego urazu i zaobserwowaniu niepokojących objawów warto udać się do specjalisty. Lekarz może zdiagnozować krwiaka podpaznokciowego na obserwacji paznokcia i przeprowadzenia wywiadu medycznego. Przykładowo może zapytać o ostatnio przebyte urazy czy choroby.
W przypadku podejrzenia złamania palca u nogi lub ręki potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, aby uzyskać obraz kości.
Rzadko to, co wydaje się krwiakiem podpaznokciowym, może być czymś innym, jak:
- znamieniem łożyska paznokcia (zmiana barwnikowa),
- krwotokiem odłamkowym,
- podłużną melanonychią,
- czerniakiem paznokcia (nowotwór skóry).
Wszystkie te wymienione stany są bezbolesne i, w przeciwieństwie do krwiaków podpaznokciowych, zazwyczaj nie zmieniają się wcale albo zmieniają powoli.
Krwiak pod paznokciem — co zrobić?
Przede wszystkim nie należy samodzielnie usuwać krwiaka pod paznokciem — domowe sposoby mogą spowodować pogorszenie stanu. Istnieje wówczas ryzyko zakażenia czy utraty całej płytki. Krzepnięcie krwi na poziomie łożyska paznokcia trwa około 48 godzin. Jeśli zwleka się dłużej niż dwie doby na wizytę u podologa, zabieg może nie być możliwy. Specjalista posiada zestaw sterylnych narzędzi, dzięki którym będzie w stanie w szybki i bezpieczny sposób usunąć krwiaka. Co ważne, tkanka paznokciowa nie jest unerwiona, w związku z tym zabieg nie powinien powodować dużego dyskomfortu.
Usuwanie krwiaka podpaznokciowego zaczyna się od zdezynfekowania obszaru. Następnie wykonuje się nawiercenie lub przebicie uszkodzonej płytki frezem podologicznym. Zabieg umożliwia odprowadzenie krwi i oczyszczenie uszkodzonego miejsca. Otwór utworzony przez przekłucie powinien być na tyle duży, aby umożliwić odpływ krwi, co zajmuje około dnia lub dwóch. W tym czasie otwór, przez który sączy się krew, należy zakryć sterylną gazą. Wykonując tę procedurę, można zapobiec sytuacji, w której paznokieć trzeba usunąć lub sam odpadnie.
Jeśli w uszkodzonym obszarze nadal gromadzi się krew lub wydaje się być zainfekowany (np. występuje gorączka, palec jest ciepły w dotyku, pojawiają się czerwone smugi na płytce czy wypływa ropa spod paznokcia), należy skontaktować się z lekarzem.
Należy przestrzegać wszystkich instrukcji lekarza, w tym metod łagodzenia bólu i pielęgnacji palca u dłoni lub stopy. W przypadku krwiaka pod paznokciem moczenie danego obszaru jest dozwolone jednak nie wolno tego robić, gdy schodzi paznokieć. Specjalista może również zalecić leżenie z uniesioną ręką lub nogą z uszkodzonym paznokciem i użycie chłodnego kompresu, co pomaga zmniejszyć obrzęk i dolegliwości bólowe, a także nałożenie maści z antybiotykiem na dany obszar przy każdej zmianie opatrunku.
Jeśli krwiak obejmuje więcej niż połowę paznokcia lub uszkodzenie paznokcia jest głębokie, lekarz może zdecydować się na całkowite usunięcie paznokcia. Przed zabiegiem lekarz znieczuli dany obszar, a następnie wykona całą procedurę. Odrost paznokcia może potrwać kilka miesięcy.
Czy krwiak pod paznokciem jest groźny dla zdrowia?
Początkowo uraz może tylko boleć, szczególnie przy dotyku czy ucisku na uszkodzone miejsce. Może pojawić się delikatne pulsowanie w palcu. Ciśnienie spowodowane gromadzeniem się krwi pod paznokciem może spowodować uniesienie płytki. Kolor pod paznokciem zmienia się z czasem początkowo z czerwonego na fioletowy, a później na ciemnobrązowy i czarny w miarę krzepnięcia krwi. Gdy pojawi się krwiak pod paznokciem, ból zwykle ustępuje kilka dni po urazie. Właściwa pielęgnacja może przynieść bardzo potrzebną ulgę w dolegliwościach bólowych i zapobiec przyszłym problemom z paznokciami.
W wyniku urazu może wystąpić niewielkie złamanie kości palca lub stopy, co może być trudne do wykrycia bez badań medycznych. Nieleczone złamania mogą goić się nieprawidłowo. Kość, która leczy się w złej pozycji, może zakłócać naturalną pracę palca lub stopy i skutkować długotrwałym bólem.
Co więcej, nerwy mogły zostać uszkodzone. Nerwy w palcach rąk i nóg są ważne dla codziennego funkcjonowania w tym trzymania przedmiotów w dłoniach, chodzenia czy stania. Jeśli nerwy są uszkodzone, można odczuwać objawy, takie jak mrowienie i ból w palcach czy osłabienie czucia i możliwości zaciskania palców. W przypadku drobnych uszkodzeń nerwów może być konieczny odpoczynek i unieruchomienie palca u ręki lub stopy. Bardziej skomplikowane przypadki mogą wymagać fizjoterapii lub operacji.
Poważne uszkodzenie paznokcia może również wpłynąć na jego trwałą deformację. Dlatego powikłaniem, o którym należy pamiętać, jest uszkodzenie komórek, które pomagają paznokciowi rosnąć. Jeśli macierz paznokcia jest uszkodzona, paznokieć będzie rósł niewłaściwie lub może nie odrosnąć w ogóle. Uszkodzenie macierzy paznokcia może spowodować trwałą deformację paznokcia, utratę naturalnego konturu i kształtu.
Niektóre krwiaki podpaznokciowe, takie jak te, które pojawiają się, gdy uderzy się palcem o nogi stołu, są po prostu nieszczęśliwymi wypadkami i dlatego trudno im zapobiec. Inne, zwłaszcza te, które występują u sportowców, są łatwiejsze do uniknięcia. Przede wszystkim należy nosić odpowiednio dopasowane buty. Co więcej, warto uprawiać sport na naturalnych nawierzchniach, takich jak trawa lub glina, które pomogą zmniejszyć tarcie między butem a stopą. W przypadku pracy z ciężarami należy chronić stopy przed urazem obuwiem roboczym np. butami ze stalowymi noskami.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?