Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Dla wielu osób zadbane paznokcie są niezwykle ważne. Tymczasem okolica skórek jest delikatna — może łatwo wyschnąć i łatwo pękać. Jest to szczególnie powszechne w chłodniejszych miesiącach czy w wyniku nadmiernej pielęgnacji dłoni. Jakie są przyczyny bolących, pękających skórek przy paznokciach?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Dlaczego skórki przy paznokciach?
Skórki przy paznokciach są warstwą obronną, która działa jak szczeliwo zabezpieczające paznokcie, zapobiegając inwazji bakterii i grzybów. Stanowią naturalną częścią anatomii paznokci, a próby usunięcia skórek mogą prowadzą do rozwoju infekcji paznokci i skóry. Pękające i łuszczące się skórki przy paznokciach, są suche i mogą pozwolić bakteriom dostać się pod płytkę paznokciową i wywołać infekcję. Wówczas warto udać się do specjalisty, który zaproponuje leczenie. Wystawiona przez lekarza e-recepta umożliwi zakup leku w każdej aptece w Polsce.
Odstające, suche skórki wokół paznokci to tzw. zadziorki. Powstają z rozmaitych przyczyn. Często pękają w wyniku zabiegów kosmetycznych (jak manicure), jeśli zostały zbyt głęboko wycięte czy jako efekt obgryzania paznokci i otaczających je skórek. Co więcej, mogą stać się suche i popękane w efekcie długotrwałego sprzątania (szczególnie mycia naczyń bez rękawiczek) z użyciem silnych środków chemicznych. Również używanie niektórych kosmetyków do pielęgnacji dłoni i paznokci (np. kremów, zmywacza do lakieru) może wykazywać szkodliwe działanie. Kolejną przyczyną pękania skórek jest intensywne moczenie dłoni, co powoduje zmiękczenie naskórka, który staje się bardziej delikatny i mniej wytrzymały na mechaniczne urazy. Zadziorki często powstają, kiedy następuje nagła zmiana temperatury — zwłaszcza w chłodniejsze dni. Pękające skórki przy paznokciach mogą powstać w wyniku urazów mechanicznych i pojawić się na każdym palcu, jednak często bardziej narażony jest kciuk czy palec wskazujący. Czasami przyczyną pękającej skóry przy paznokciach są różne schorzenia jak AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca, cukrzyca lub grzybica, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej np. przy niedoczynności tarczycy.
Pękające skórki przy paznokciach – oznaka niedoboru witamin
To nie wszystkie przyczyny pękania i wysuszania skórki przy paznokciach. Często jest to objawem niedoboru substancji odżywczych w organizmie. Jakiej brakuje witaminy, gdy pękają skórki przy paznokciach? Otóż, na powstanie problemu może wpływać brak witamin A, witaminy H (biotyny), witaminy E oraz witamin z grupy B. Taka przyczyna pękających skórek przy paznokciach jest szczególnie niebezpieczna u dzieci i należy rozpocząć natychmiastowe działanie.
Domowe sposoby na pękające skórki przy paznokciach
Najłatwiejszym sposobem na suche skórki przy paznokciach jest nawilżenie okolicy maścią lub olejkiem, a także wspomaganie regeneracji tkanek. Można skorzystać ze specjalnego kremu do skórek, który można znaleźć w aptece czy drogerii. Systematyczne stosowanie odżywczych kremów czy olejków pomoże zapobiec wysuszeniu i pękaniu skórek przy paznokciach, a jeśli problem już się pojawił, to środki pozwolą go zmniejszyć i zlikwidować. Szczególnie zalecane są produkty z witaminami A, C i E, biotyną oraz naturalnymi olejkami np. migdałowym czy arganowym. Olejki pomogą zmiękczyć skórki, a witaminy je odżywią i wzmocnią. Można również skorzystać z oliwy z oliwek czy oleju kokosowego. Aby nałożyć krem do skórek, po umyciu rąk należy wmasować niewielką ilość w łożysko paznokcia.
Wysuszenie skóry dłoni prowadzące do powstawania spękań przy paznokciach bywa skutkiem nieprawidłowej higieny. Zbyt intensywne detergenty wyniszczają naturalną barierę ochronną, co sprawia, że skóra w okolicy paznokci staje się podatna na podrażnienia i urazy. Nie oznacza to, że należy zaprzestać mycia dłoni. Warto jednak pamiętać, żeby stosować delikatne kosmetyki myjące o neutralnym pH. Natomiast po umyciu zaleca się starannie osuszyć skórę.
Jeśli wybieramy się na manicure, specjaliści odradzają wycinanie skórek. Zabiegu nie warto wykonywać samodzielnie, jeśli nie posiada się odpowiednich narzędzi, wiedzy i doświadczenia, ponieważ można zrobić sobie krzywdę. Warto wybrać się do salonu kosmetycznego. Ważne jest, aby upewnić się, że sprzęt używany w salonie paznokci jest wysterylizowany, co pomoże zapobiec infekcji. Można również zapytać kosmetyczkę o porady pielęgnacyjne jak ograniczenie obgryzania paznokci.
Podczas sprzątania w domu możemy mieć kontakt z podrażniającymi delikatną skórkę w okolicy paznokcia substancjami chemicznymi. Pomocne będą gumowe rękawiczki, które pomogą ochronić dłonie przed wysuszenie i uszkodzeniami podczas mycia naczyń, a także sprzątania łazienki czy kuchni. Rękawiczki z naturalnego materiału będą również przydatne podczas chłodnych miesięcy i skutecznie zabezpieczą dłonie przed działaniem zimna.
Warto dbać o odżywienie organizmu na zewnątrz, ale i od wewnątrz — odpowiednia dieta pomoże wzmocnić skórę i paznokcie. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i pełne substancji odżywczych, w szczególności witamin A, E, H oraz witamin z grupy B. Można również rozważyć suplementację.
Pękające skórki przy paznokciach – kiedy udać się do lekarza?
Suche skórki zazwyczaj nie prowadzą do żadnych komplikacji zdrowotnych. Ale należy skontaktować się z lekarzem, jeśli skórki często krwawią lub wyglądają na zainfekowane. Objawy infekcji mogą obejmować:
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- ból,
- powstawanie wypełnionych ropą pęcherzy,
- zmiany kształtu, koloru lub tekstury paznokcia,
- odklejanie się paznokcia.
Specjalista może zalecić silniejszy środek nawilżający, aby pomóc pozbyć się suchości. Jeśli skórki są zainfekowane — można potrzebować antybiotyków na receptę.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?