Siniaki na brzuchu – czy mogą być objawem groźnych chorób?

Napisano 26.12.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Siniaki na brzuchu po uderzeniu są co prawda nieestetyczne, ale taki objaw jest całkowicie naturalny. Dopiero samoistne siniaki na brzuchu powinny wzbudzać niepokój, ponieważ mogą świadczyć o poważniejszej chorobie toczącej organizm. Jakie badania wykonać, gdy zaobserwowano siniaki na brzuchu bez przyczyny? Do którego lekarza się udać? Podpowiadamy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Siniaki na brzuchu w wyniku urazu – jak sobie z nimi radzić?

Siniaki na brzuchu po uderzeniu lub upadku czy też siniaki po zastrzykach w brzuch, zdarzają się u każdego. W szczególności jednak na nieestetyczne sińce narażone są osoby o zwiększonej kruchości naczyń (np. kobiety podczas menstruacji) oraz mające predyspozycje genetyczne do pojawiania się siniaków na ciele [1] [2]. 

Czytaj także:

Samoistne gojenie się siniaków na ciele powstałych w wyniku urazu trwa zwykle do 2 tygodni, proces ten można jednak przyspieszyć poprzez [3] [4] [5]: 

  • chłodzenie obolałego miejsca zimnym kompresem (należy używać do tego celu termoforu lub ręcznika, tak aby czynnik chłodzący nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą), 
  • unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego i obciążania miejsca, w którym pojawił się siniak,
  • zastosowanie na obolałym miejscu specjalnego żelu lub maści na siniaki (tego typu produkty lecznicze, np. na bazie aniki górskiej, są dostępne bez recepty) i następnie masowanie kolistymi ruchami, celem pobudzenia krążenia i poprawy wchłaniania aktywnych składników o dobroczynnym działaniu, 
  • zmodyfikowanie diety — zwiększenie podaży tych składników, które wzmacniają naczynia krwionośne, takich jak: produkty pełnoziarniste, czosnek, cebula, buraki czy też tłuste ryby morskie, natomiast unikanie żywności wysoko przetworzonej.

Celem przyspieszenia leczenia siniaków na brzuchu warto również skonsultować się z lekarzem. Specjalista doradzi odpowiednie preparaty, wypisze również receptę na leki o udowodnionym dobroczynnym działaniu. Poradę można uzyskać bez udawania się do gabinetu lekarza, dzięki rozwiązaniom takim jak telewizyta, rozmowa z lekarzem na czacie czy e-recepta. Następnie pacjent może bardzo szybko wykupić potrzebne preparaty w dowolnej aptece.

Samoistne siniaki na brzuchu – objaw chorej trzustki

O ile siniaki na brzuchu po uderzeniu nie powinny wzbudzać niepokoju, o tyle siniaki na brzuchu bez przyczyny wymagają szczególnej uwagi oraz jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem. Tak może się bowiem objawiać wiele chorób. 

Przykładem schorzenia, które daje objawy, takie jak samoistne siniaki na brzuchu, jest ostre zapalenie trzustki [6]. Choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ, jeśli ma ciężki przebieg, może doprowadzić do niewydolności układu oddechowego, niewydolności nerek, niewydolności układu krążenia i zaburzeń krzepnięcia krwi [7]. Przyczyną jest najczęściej nadużywanie alkoholu i w rezultacie kamica żółciowa oraz zapalenie trzustki. Poza siniakami na brzuchu pozostałe objawy, które mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki, to także [6]: 

  • nietypowe stwardnienie brzucha, 
  • nudności lub wymioty, 
  • obniżone ciśnienie krwi, 
  • silny ból w górnej środkowej części brzucha, często promieniujący do pleców,
  • stan podgorączkowy,
  • tkliwość brzucha,
  • wzdęcia,
  • żółtaczka.

Samoistne siniaki na brzuchu mogą świadczyć również o innych schorzeniach, takich jak np. [8] [9]: 

  • anemia — siniaki na brzuchu bez przyczyny, bladość skóry, brak apetytu, podatność na infekcje oraz ogólne osłabienie — tak objawia się niedokrwistość, czyli anemia. Rozpoznawaniem i leczenie anemii zajmuje się lekarz hematolog,
  • choroby genetyczne — zwiększone występowanie siniaków w różnych miejscach na ciele jest obserwowane w przebiegu takich schorzeń uwarunkowanych genetycznie jak: choroba Gauchera, plamica Schönleina-Henocha, hemofilia, choroba von Willebranda, zespół Bernarda-Souliera, zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Gardnera czy zespół Marfana. Każda z tych chorób wymaga innego podejścia, a w jej diagnozowaniu pomogą badania genetyczne ukierunkowane na konkretne zmiany w genach, które mogą być powiązane z danym schorzeniem, 
  • cukrzyca — skłonność do powstawania siniaków, a także wolne gojenie się ran należą do pierwszych oznak rozwijającej się cukrzycy. Diagnozowaniem i leczeniem tej choroby zajmuje się lekarz diabetolog,
  • niedobory witamin lub substancji mineralnych — do powstawania siniaków na ciele mogą się przyczynić: niedostateczna podaż witaminy C lub K, a także niedobór żelaza w organizmie, w ich zidentyfikowaniu oraz uzupełnieniu pomoże lekarz ogólny,
  • schorzenia związane z wątrobą — łatwe powstawanie siniaków, obrzęki, krwawienia z dziąseł i nosa, takie mogą być pierwsze objawy marskości wątroby. Diagnozowaniem i leczeniem tego schorzenia zajmuje się lekarz hepatolog,
  • schorzenia związane z nerkami — brak apetytu, nadmierne zmęczenie, podatność na siniaki, zaburzenia mikcji — tego typu symptomy mogą świadczyć o niewydolności nerek. Diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek zajmuje się lekarz nefrolog,
  • zespół Cushinga — objawy takie jak ścieczenie skóry, zwiększona podatność na urazy i siniaki, a także: spowolnione gojenie się ran, przyrost masy ciała oraz zaburzenia emocjonalne, mogą świadczyć o chorobie endokrynologicznej — zespole Cushinga. Diagnozowaniem oraz leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog.

Zwiększona podatność na siniaki na brzuchu po uderzeniu może wynikać z choroby nowotworowej, np. białaczki lub chłoniaka. Schorzenia te prowadzą do zaburzenia procesów krzepnięcia oraz niedoboru płytek krwi, w związku z czym nawet niewielki uraz może poskutkować powstaniem krwiaka podskórnego [8] [9]. Siniaki na brzuchu bez przyczyny mogą również stanowić efekt przyjmowania niektórych leków. Takie działania niepożądane wywołują np.: ibuprofen, leki rozrzedzające krew (np. warfaryna lub niektóre leki stosowane w onkologii (np. metotreksat) [11]. 

Siniaki na brzuchu w ciąży – czy są niebezpieczne?

Jeśli w ciąży pojawił się siniak na brzuchu po prawej stronie lub siniak na brzuchu po lewej stronie, powstały w wyniku urazu lub uderzenia, najlepiej zasięgnąć konsultacji medycznej. Lekkie uderzenie nie jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, ponieważ dziecko jest amortyzowane przez wody płodowe i powłoki brzuszne. Dopiero mocne uderzenie może poskutkować przykrymi konsekwencjami, takimi jak np. odklejenie łożyska, przedwczesny poród czy też poronienie. Jeśli po urazie wystąpiły objawy, takie jak ból brzucha, plamienie z dróg rodnych, gorączka, brak ruchów dziecka czy też zawroty głowy, należy udać się jak najszybciej na pogotowie [14]. 

Siniaki na brzuchu w ciąży, niezwiązane z urazem, mogą świadczyć o krwiaku podkosmówkowym lub pozałożyskowym [12]. W obu sytuacjach bardzo ważne jest, aby zareagować jak najszybciej. Lekarz prowadzący ciążę powinien zlecić USG jamy brzusznej, następnie może zostać zalecona farmakoterapia dostosowana do stanu fizjologicznego pacjentki oraz aż do porodu — oszczędzający tryb życia oraz monitorowanie dobrostanu płodu. 

Siniaki na brzuchu w ciąży, powstałe samoistnie, mogą stanowić także objaw bardzo niebezpiecznej choroby — cholestazy ciążowej [13]. Schorzenie to manifestuje się najczęściej w trzecim trymestrze, poza zwiększoną skłonnością do występowania siniaków charakterystyczne objawy to także: świąd skóry bez wysypki, uczucie niepokoju lub rozdrażnienia oraz zaburzenia snu. Symptomy te stopniowo zanikają po porodzie, natomiast do czasu akcji porodowej ciężarna powinna przebywać w szpitalu, na oddziale patologii ciąży [13].

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.