Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
USG jamy brzusznej ma wiele wskazań – popularnie wykorzystywane jest w diagnostyce różnych schorzeń. W celu otrzymania dokładnego wyniku badania, konieczne jest między innymi odpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej. Niewłaściwe podejście pacjenta może sprawić, że wyniki badania będą niezgodne z rzeczywistością, co może utrudnić lekarzowi właściwą ocenę narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Błędne wyniki badań uniemożliwią tym samym postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie decyzji dotyczącej dalszego leczenia. Jakie są wskazania do USG i czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania? Jak powinno wyglądać samo przygotowanie do USG? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przygotowane do USG jamy brzusznej — co warto wiedzieć o badaniu?
USG (ultrasonografia) jamy brzusznej to badanie obrazowe wykorzystujące ultradźwięki, na które kierowani są najczęściej pacjenci, u których istnieje podejrzenie wystąpienia patologii narządów wewnętrznych umiejscowionych w tej okolicy ciała. Lekarze zlecają je między innymi osobom, u których podejrzewa się nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania układu pokarmowego. Skierowane do badań mogą być na przykład osoby z różnego rodzaju bólami brzucha, u których występują wymioty, biegunki oraz wyczuwalne dotykiem guzy, a także z pacjenci z powiększonym obwodem brzucha. Dzięki badaniu lekarz może również rozpoznać, czy u pacjenta chorego na nowotwór wystąpiły przerzuty. USG wykonuje również ginekolog kobietom w ciąży. To także podstawowe badanie wykonywane u niemowląt.
Badanie USG jest badaniem nieskomplikowanym i nieinwazyjnym – wykonuje się je zwykle w pozycji leżącej. Pacjentom zawsze zaleca się odpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej. Jeśli chodzi o USG jamy brzusznej, przygotowanie do badania pozwoli lekarzowi dokładnie ocenić stan narządów wewnętrznych, poza tym otrzymany obraz na monitorze będzie o wiele bardziej dokładny.
USG jamy brzusznej – jak się przygotować?
Jeśli chodzi o badanie USG jamy brzusznej, przygotowanie do niego jest niezwykle ważne, ponieważ w obszarze badania znajdują się narządy, które pełnią ważne funkcje w organizmie. Podczas badania lekarz sprawdza najczęściej narządy wewnętrzne takie jak wątroba (w tym torbiele wątroby), żołądek, trzustka, jelita, śledziona, a także nerki. Badanie nierzadko dotyczy również pęcherza moczowego. U mężczyzn sprawdzana jest ponadto prostata (badanie pozwoli m.in. ocenić wielkość prostaty), natomiast u kobiet – jajnik i macica. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego typu badania, które trwa bardzo szybko (ok. 10-15 minut). Jeśli chodzi samo o przygotowania do badania, należy pamiętać o luźniejszym stroju oraz o bieliźnie, która nie będzie uciskać brzucha. Przygotowanie do USG brzucha odnosi się również do jedzenia i picia, co zostanie dokładnie omówione w dalszej części artykułu.
Jeśli badanie USG jamy brzusznej potwierdzi wystąpienie poważnych chorób u pacjenta i potrzebne będą im pilnie leki, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. Dzięki niej pacjent może szybko (bez konieczności tradycyjnej wizyty u lekarza) i bezpiecznie otrzymać potrzebny lek. Realizacja otrzymanej w ten sposób recepty jest prosta. Wykupienie przepisanego leku możliwe będzie po podaniu w aptece farmaceucie otrzymanego SMS-em czterocyfrowego kodu oraz numeru PESEL.
USG jamy brzusznej a jedzenie i picie przed badaniem
Pozostając przy temacie „USG brzucha jak się przygotować”, należy pamiętać, że przygotowanie do USG jamy brzusznej związane jest z przestrzeganiem pewnych zaleceń, które odnoszą się przede wszystkim do jedzenia i picia. Jak przygotować się do USG brzucha? Jeśli chodzi o badanie USG jamy brzusznej, przygotowanie zależy od czasu planowanego badania. Jeśli ma być ono wykonane przed południem, pacjent powinien pozostać na czczo do czasu jego wykonania. Gdy badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowych, nie zaleca się spożywania posiłku przynajmniej 6 godzin przed badaniem. Wcześniej z kolei warto przyjąć wyłącznie posiłki lekkostrawne.
Odradza się także spożywania produktów bogatych w błonnik, do których zaliczane są owoce i warzywa oraz ciemne pieczywo, w dniu, w którym ma zostać wykonane USG brzucha. Jak się przygotować, jeśli chodzi o picie? W okresie 1-1,5 godziny przed badaniem zaleca się wypicie przynajmniej 1 litra płynów w postaci wody niegazowanej, jednak nie zaleca się oddawać moczu do czasu zakończenia badania. Pełny pęcherz powoli lepiej ocenić chociażby układ moczowy, a wypełnienie jamy brzusznej wodą pozwoli z kolei na lepszą ocenę stanu jelit badanej osoby.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej — czego nie robić przed badaniem?
Właściwe przygotowanie do USG jamy brzusznej wiąże się również szeregiem innych zaleceń, które dla dobra badania powinny być przestrzegane. Nie zaleca się między innymi spożywania alkoholu i palenia papierosów na dobę przed wizytą u lekarza. Jeśli chodzi o USG jamy brzusznej, przygotowanie do badania dotyczy także picia kawy, które nie jest wówczas wskazane. Gdy pacjent otrzymał skierowanie na USG brzucha, przygotowanie do wykonania badania wiąże się ponadto z zakazem żucia gumy na dobę przed planowanym badaniem. Stosowanie się do wskazówek, jakich udzielają lekarze i związane z nimi odpowiednie przygotowanie na USG brzucha umożliwi prawidłowe postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?