Puchnięcie brzucha i nóg – o czym może świadczyć?

Napisano 31.08.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchnięte nogi mogą na prawdę uprzykrzyć życie i znacznie je utrudnić. Puchnięcie brzucha daje dużo do myślenia, w końcu to tam znajdują się jedne z najważniejszych organów do funkcjonowania naszego ciała. Różne schorzenia mogą powodować, że mamy opuchnięte ciało. Przyczyna może być błaha lub bardzo poważna. Twoje ciało może być opuchnięte z różnych powodów. Puchnięcie brzucha i nóg może być wynikiem siedzącego trybu pracy, złych nawyków odżywiania, brakiem ruchu. Może być to także wynik schorzenia, czy zabiegów, np. opuchlizna nóg po chemioterapii. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Puchnięcie brzucha i nóg spowodowane długotrwałym staniem lub siedzeniem

Wiele prac wymaga długiego siedzenia. Zagrożenia dla zdrowia związane z siedzącym trybem życia są wszędzie opisywanie i nagłaśniane. Ciągłe siedzenie bez ruchu może powodować choroby takie jak cukrzyca, choroby serca, ale i też obrzęki różnych części ciała. Opuchlizna brzucha i nóg może być jedynym schorzeniem, ale też ostrzeżeniem. Obrzęk stóp, nóg i kostek jest również znany jako obrzęk obwodowy, który odnosi się do gromadzenia się płynu w tych częściach ciała. Jeżeli nasze ciało ma opuchnięte nogi, być może jest to spowodowane właśnie siedzącym trybem pracy, a także staniem przez wiele godzin. Kiedy mięśnie są nieaktywne, nie mogą pompować płynów ustrojowych z powrotem do serca. Zatrzymanie wody i krwi może powodować obrzęk nóg.

Czytaj także:

W takim trybie pracy warto pamiętać o regularnej zmianie pozycji, aby pobudzić krążenie i zapobiec obrzękom. Długie siedzenie w stałej pozycji, może również powodować żylaki (szczególnie jeśli zakładamy nogę na nogę), a także do zakrzepicę żył głębokich. Na opuchliznę nóg można stosować leki bez recepty lub silniejsze przepisywane na receptę. Tu z pomocą przychodzi e-recepta, dzięki której nie musisz stać w kolejce do lekarza.

Większość ludzi doświadcza w pewnym momencie swojego życia wzdęć lub obrzęków brzucha. Puchnięcie brzucha może mieć różne przyczyny – od zwykłego połknięcia zbyt dużej ilości powietrza po złośliwe choroby, takie jak rak jajnika, czy niewydolność nerek.  Siedzący tryb pracy może sprzyjać takiemu zachowaniu naszego organizmu, jednak nie możemy wykluczać, że nie jest to jedyny powód. Z takimi opuchliznami wybrać się jak najszybciej do lekarza, szczególnie jeżeli nie są jednorazowe.

Puchnące nogi i brzuch – gromadzenie się wody w organizmie

Puchnięcie nóg przyczyny. Zatrzymanie wody lub płynów występuje, gdy występuje problem z jednym lub kilkoma mechanizmami organizmu do utrzymywania poziomu płynów. Główne objawy to obrzęk i dyskomfort. Układ krążenia, nerki, układ limfatyczny, czynniki hormonalne i inne układy organizmu pomagają utrzymać zdrowy poziom płynów. Jeśli jednak pojawi się problem z co najmniej jednym zaufanym źródłem tych systemów, może wystąpić zatrzymanie płynów – inaczej zwane obrzękiem nóg i brzucha. Obrzęk może wpływać na każdy obszar ciała. Niekiedy nasz stan mógłby być alarmujący, ale machniemy na niego ręką, ponieważ wczoraj spożywany był alkohol, a to może oznaczać, że puchnięcie nóg po alkoholu to normalna rzecz dla nas, niemniej jednak nie jest to normalny stan i warto jest to zapamiętać. 

Upał a puchnące nogi i brzuch – jak radzić sobie z obrzękami?

Ta opuchlizna nazywa się obrzękiem cieplnym. Ciepło powoduje, że naczynia krwionośne rozszerzają się, więc płyny ustrojowe przemieszczają się do rąk, nóg czy też brzucha pod wpływem grawitacji. Równowaga soli w organizmie jest również czynnikiem ryzyka obrzęku cieplnego. Opuchlizna naszego brzucha także może być czymś niepokojącym. Rak wątroby może powodować obrzęk brzucha. Objawia się on stopniowo, powodując ból brzucha poprzez ucisk gromadzącego się płynu na narządy i tkanki.  Woda ta jest wysiękiem z wątroby. Może tak być, również ponieważ: wątroba powiększa się z powodu rosnącego raka i powoduje obrzęk po prawej stronie brzucha.

Opuchlizna nóg oraz brzucha zwykle ustępuje samoistnie. Cięższy obrzęk można leczyć lekami, które pomagają organizmowi wydalić nadmiar płynu w postaci moczu. Jednak najlepiej będzie, jak lekarz określi, czy tego typu leki są dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jednak najważniejszym jest zredukować przyczynę takiego stanu rzeczy. Należy zastanowić się samemu lub z lekarzem co może powodować, że twoje ciało jest opuchnięte i próbować jak najszybciej rozwiązać ten problem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.